کد خبر:149646
پ
رئیس مرکز ملی کارآفرینی
رئیس سازمان ملی کارآفرینی:

جایگاه ۶۱ ایران در حوزه شاخص‌های نوآوری/تصحیح نگاه‌ها نسبت به موضوع کارآفرینی و کسب و کارهای مبتنی بر نوآوری

رئیس سازمان ملی کارآفرینی با اشاره به جایگاه ۶۱ ایران در حوزه شاخص‌های نوآوری بر تصحیح نگاه‌ها نسبت به موضوع کارآفرینی و کسب و کارهای مبتنی بر نوآوری تاکید کرد.

رئیس سازمان ملی کارآفرینی با اشاره به جایگاه ۶۱ ایران در حوزه شاخص‌های نوآوری بر تصحیح نگاه‌ها نسبت به موضوع کارآفرینی و کسب و کارهای مبتنی بر نوآوری تاکید کرد.

 

*** تدوین ۶ برنامه توسعه‌ای در حوزه‌های اقتصادی 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حسین سلاح‌ورزی در همایش گرامیداشت هفته کارآفرینی که در محل سالن همایش‌های اتاق بازرگانی اهواز برگزار شد، اظهار داشت:

سیاست‌گذاران و قانون‌گذاران طی ۳۰ ساله گذشته ۶ برنامه توسعه‌ای را در حوزه‌های اقتصادی تدوین کرده‌اند که برای هر دوره از آن هدفگذاری‌هایی تعیین شد.

وی ادامه داد: در این هدفگداری‌ها رشد اقتصادی هشت درصدی دنبال می‌شود که در طول هر کدام از برنامه‌های توسعه، باید یک سوم از این رشد از محل افزایش بهره‌وری تامین شود.

وی با بیان اینکه کشور در طول برنامه‌های توسعه تقریبا نتوانسته به میزان رشد تعیین شده و افزایش بهره‌وری دست پیدا کند، گفت:

قرار بود ایران تا سال ۱۴۰۰ به واسطه سند چشم‌انداز و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به قدرت اول منطقه تبدیل شود.

سلاح‌ورزی افزود: تقریباً در سال‌های اخیر علاوه بر موضوع اقتصاد مقاومتی، به بحث توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان توجه ویژه‌ای شده است که این امر ناشی از تاکیدات مقام معظم رهبری است.

 

*** تصحیح نگاه‌ها نسبت به موضوع کارآفرینی و کسب و کارهای مبتنی بر نوآوری

 

قائم‌مقام دبیر شورای ملی گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی با اشاره به دیدار هفته گذشته تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصاد با رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و گفت:

با توجه به تحریم‌ها و فشارهای بین‌المللی، ایشان موضوع تکمیل زنجیره ارزش را با اهمیت عنوان کردند و استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان را ضروری دانستند.

سلاح‌ورزی با اشاره به تصحیح نگاه‌ها نسبت به موضوع کارآفرینی و کسب و کارهای مبتنی بر نوآوری، بیان داشت:

اما واقعیت این است که هنوز نتوانسته‌ایم بستر، زیرساخت و شرایط لازم را برای رشد و توسعه کسب و کارهای این حوزه فراهم کنیم.

وی ادامه داد: مجمع جهانی اقتصاد و شورای رقابت‌پذیری و همچنین مجمع جهانی مالکیت معنوی هر ساله میزان نوآوری کشورها را بر اساس شاخص‌های تعیین‌شده، رتبه‌بندی می‌کند و این درحالی است که ایران با وجود اینکه در طول ۱۰ سال گذشته نتوانسته در زمینه‌های رقابت‌پذیری و سهولت کسب و کار دستاورد خوبی داشته باشد، اما در حوزه نوآوری جایگاه خود را بهبود بخشیده است.

 

*** جایگاه ۶۱ ایران در حوزه شاخص‌های نوآوری

 

قائم‌مقام دبیر شورای ملی گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی به جایگاه ۱۲۹ ایران در زمینه شاخص‌های نوآوری طی سال‌های گذشته اشاره کرد و گفت:

در حال حاضر جمهوری اسلامی توانسته جایگاه ۶۱ دنیا را در حوزه شاخص‌های نوآوری کسب کند.

سلاح‌ورزی ادامه داد: در حالی ایران توانسته این جایگاه را کسب کند که کشورهای منطقه مانند امارات، کویت، ترکیه و قطر از جمهوری اسلامی جلوتر هستند.

وی با بیان اینکه شاخص‌های جهانی نوآوری دارای زیرشاخه‌هایی است، گفت:

در شاخص‌های جهانی نوآوری ایران در بخش نهادها و مقررات جایگاه ۱۱۶ را به خود اختصاص داده که جایگاه مناسبی نیست؛ با این تفاوت که از نظر تولید و تشکیل شرکت‌های استارتاپی و نوآوری توانسته جایگاه خوبی داشته باشیم.

 

*** تمرکز خوزستان بر روز تقویت اکوسیستم استارتاپی و کارآفرینی

 

رئیس سازمان ملی کارآفرینی در بخش دیگری از این همایش به ظرفیت‌های خوب استان به منظور تقویت اکوسیستم استارتاپی و کارآفرینی اشاره کرد و افزود:

صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و کشاورزی حوزه‌هایی هستند که به صورت تخصصی می‌تواند زمینه این تقویت را فراهم کند.

سلاح‌ورزی خاطرنشان کرد: برای ایجاد و توسعه زنجیره‌ ارزش اقتصادی، در این بخش‌ها نیاز است تا مجموعه‌ای از رویدادها در استان تعریف شوند.

وی تاکید کرد: سازمان ملی کارآفرینی آمادگی هرگونه حمایت از اقدامات و رویدادهایی که منجر به تقویت توسعه اکوسیستم کارآفرینی در استان شود را دارد.

 

*** مقدمات توسعه اکوسیستم کارآفرینی در خوزستان فراهم می‌شود

 

دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان خوزستان در بخش دیگری از همایش گرامیداشت هفته کارآفرینی، بیان داشت:

با استفاده از ظرفیت پارلمان بخش خصوصی، تلاش می‌شود تا برنامه‌های کوتاه مدت و بلندمدتی را برای ارائه خدمات به کارآفرینان ارائه دهیم.

شهلا عموری به انجام مقدمات لازم برای فراهم آوردن زمینه توسعه اکوسیستم کارآفرینی در استان اشاره کرد و افزود:

به همین منظور با برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی و کاربردی، الگوی مناسبی برای صادرات محصولات دانش‌بنیان را در دستور کار قرار داده‌ایم.

وی به انجام مکاتبات انجام‌شده رئیس سازمان ملی کارآفرینی با استانداری‌های سراسر کشور برای تشکیل شورای سیاستگذاری کارآفرینی اشاره کرد و گفت:

در صورتی که دبیرخانه این شورا تشکیل شود، برنامه‌ریزی‌های صحیحی به منظور حمایت از ایده‌های برتر کارآفرینان انجام خواهد شد.

عموری ادامه داد: شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی بستر مناسبی است تا کارآفرینان با حضور خود به ارائه مشکلات و چالش خود بپردازند.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان خوزستان در پایان، اظهار داشت:

این مشکلات به صورت مداوم مورد پیگیری قرار می‌گیرند تا در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به رفع آنها اقدام شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول