کد خبر:149598
پ
آمریکا
سخنگو دولت:

تنها نیمی از مردم پایتخت یارانه معیشتی گرفته‌اند

سخنگو دولت از پرداخت یارانه معیشتی به تنها نیمی از مردم پایتخت خبر داد.

سخنگو دولت از پرداخت یارانه معیشتی به تنها نیمی از مردم پایتخت خبر داد.

 

*** نحوه توزیع یارانه معیشتی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، علی ربیعی در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به اجرای طرح کمک مالی-معیشتی به خانوارهای نیازمند، اظهار کرد:

اقشاری از مردم که زندگی سختی دارند حق دارند نگران باشند؛ ولی جای تعجب دارد افرادی که در ساختار حکومت بوده و دسترسی‌هایی داشته و می‌توانند بیایند و ببینند، نباید اظهاراتی کنند که عاری از صحت باشد.

وی ادامه داد: دلیل اینکه این احساس به خصوص در تهرانی‌ها به وجود نیامد، همین موضوع است.

سخنگوی دولت اظهار داشت: به طور مثال در نمودار توزیع کمک مالی-معیشتی کاملا قابل مشاهده است که ۸۲.۱ درصد خانوارها در سیستان و بلوچستان، ۷۹.۲ درصد در خراسان شمالی، ۷۸.۴ درصد در خراسان جنوبی، ۷۸ درصد در گلستان و ۷۷.۷ درصد در لرستان یارانه را دریافت کردند.

 

*** ۵۷.۲ درصد خانوارها در استان تهران کمک مالی معیشتی را دریافت کردند

 

ربیعی افزود: ۵۷.۲ درصد خانوارها در استان تهران کمک مالی معیشتی را دریافت کردند به طور طبیعی نیمی از ساکنان استان تهران در این طرح قرار نگرفتند؛ ولی همانگونه که روز اول اعلام شد، تفاوتش با روش‌های قبل در این بود که ما بتوانیم عادلانه نسبت به افراد یارانه را توزیع کنیم.

وی تصریح کرد: همانگونه که وزیر تعاون، رفاه و امور اجتماعی توضیح دادند، دریافت‌نکردن این کمک مالی نشان دهنده این نیست که آنها وضعیت خوبی دارند اما ممکن است در دهک‌هایی باشند که وضعیت خوبی داشته یا وضعیت نزدیک به خوب داشته باشند. آنچه ما در این روش مدنظر داریم این است که به افرادی که از لحاظ مالی احتیاج واقعی به این کمک مالی دارند، مبلغ را پرداخت کنیم.

ربیعی ادامه داد: متاسفانه برخی اظهارات شایعاتی را در جامعه ایجاد می‌کند آنهایی که ادعا می‌کنند روی عدد و ارقام اعلامی تشکیکی دارند حاضر هستم مجدد صحبت کنیم رفتار مصرف‌کنندگان باید ظرف چند ماه صحت سنجی شود اینهایی که این خطا را می‌کنند یا آگاهانه است یا خطا می‌کنند قبلا پول و بودجه در جایی پیش‌بینی شده و یارانه مرحله اول از همان جا پرداخت شده است بیشتر کسانی که این شبهه را اعلام کردند به نظر من کل را در ۳ هزار تومان ضرب می‌کنند.

 

*** طرح‌های استیضاح مطرح‌شده در مجلس

 

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شمار کابینه روحانی به ۷ رسیده و شاهد طرح‌های استیضاح در مجلس هستیم نظر دولت در مورد این اتفاق و پیش‌بینی نتیجه استیضاح‌ها چیست؟ گفت:

شاید در هیچ دوره تاریخی مثل این دوره نیاز به فهم و درک مشترک از مسائل نباشیم این انسجام باید بین همه مردم و دولت باشد استیضاح حق مجلس است اما زمان استفاده از این حق مهم است و باید از زخم وارد شده به جامعه عبور کنیم و رو به ترمیم برویم حاجی‌میرزایی که حدود ۳ ماه است آمده و استیضاح زنگنه را هم به مصلحت نمی‌دانیم امیدواریم مجلس در خرد دسته جمعی به این نتیجه برسد تا ما به آلام رسیدگی کنیم.

ربیعی در پاسخ به سوالی در رابطه با افزایش قیمت برخی از کالاها در پی گران شدن بنزین و اقدامات دولت برای مقابله با آن، عنوان کرد:‌

۱۰.۳ میلیارد دلار ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی اختصاص داده‌ایم و از تجارب سال ۹۷ و ۹۸ استفاده می‌کنیم تا این اصل در جای خود مطرح شود.

وی با بیان اینکه در لوازم خانگی ۱۱ تا ۱۳ درصد افزایش تولید داشته‌ایم و قیمت‌ها افزایشی نداشته‌اند اما در این کالاها گران فروشی داریم، گفت:

سامانه ۱۲۴ راهی برای مقابله با این گران‌فروشی است. اعلام کرده‌ایم در کالاهای دولتی افزایش قیمت نخواهیم داشت هزینه‌های تاکسی‌های اینترنتی یا آژانس‌ها کنترل شده است، اما در حمل و نقل خصوصی افزایش انجام شده است.

 
*** تعداد کشته‌شدگان و آسیب‌دیدگان حادثه

 

وی افزود: در حمل و نقل کالاهای کشاورزی نیز افزایش قیمت وجود داشته و برای همین سهمیه‌ی ویژه‌ای برای وانت بارها که در این زمینه فعالیت می‌کنند در نظر گرفته شده است گران‌فروشی و سوء استفاده‌ها وجود دارد بنابراین باید دولت جدی‌تر عمل کند در دولت تاکید شده است که باید کنترل بیشتری انجام و با متخلفان برخورد شود.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص تعداد کشته‌شدگان و آسیب‌دیدگان حادثه اخیر عنوان کرد:

تا امروز جمع‌بندی در اختیار دولت قرار نگرفته و دستگاه‌های امنیتی این کار را می‌کنند به محض اینکه آمار و ارقام میزان خسارات مشخص شود قطعا اعلام خواهم کرد. فکر می‌کنم لطمات جان‌سوزی در این اتفاقات و ناآرامی ها رخ داد. شماری در این ناآرامی ها صدمه دیدند که به خانواده شان تسلیت می گویم. تلاش های زیادی برای دشمن انگاری صورت گرفته بود همه در کنار هم هستیم و دشمن‌دشمن نداریم. به نظر من اکنون وقت ترمیم است.

وی افزود: ایالت متحده آمریکا می‌گفت به جامعه درد می‌دهد و هیچ اهل رسانه‌ای نیست این را نشنیده باشد در نگرانی‌های مربوط به سختی زندگی نیز تردیدی نداریم سوال می‌شد که کجا باید اعتراض کنند در مورد اینکه چگونه باید اعتراض کنند کارهایی در حال انجام است جریانی می‌خواست جامعه را به سمت ناآرامی حرکت بدهد و در این میان لطماتی داشتیم امید را نباید از جامعه ایران گرفت.

 

*** ۲۰ هزار تصویر از اغتشاشات اخیر ایران

 

ربیعی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پمپئو مدعی شده ۲۰ هزار تصویر از اغتشاشات اخیر ایران دریافت کرده است، موضع دولت در مورد دخالت‌های آمریکا و حمایتشان از اغتشاشگران چیست؟ تاکید کرد:

ایالت آمریکا رسما اعلام کرده که سیاست درد را اعمال می کند و رسما اعلام می‌کند که اعمال کرده و نتیجه گرفته‌ایم ایجاد کودتاهای مختلف تا به امروز سنت آمریکا بوده است.

وی افزود: این موضوع را وزارت امور خارجه در مراجع بین‌المللی دنبال کرده و می‌کند ما باید اگر اشتباهی در داخل داریم بپذیریم و جبران کنیم و اینها موضوعات داخلی ماست آمریکایی‌ها برای هیچ دولت و ملتی دل نمی‌سوزاند رشد و پیشرفت ایران برای ما اهمیت دارد هیچکس چشم انتظار نیست آمریکا چیزی برای ما به ارمغان بیاورد. مردم ما اعتمادی به آمریکا ندارند.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سخنگوی دولت در پایان در رابطه با اینکه جام جهانی کشتی فرنگی برگزار می‌شود، اظهار داشت:

جام جهانی کشتی فرنگی در ایران برگزار خواهد شد. دو، سه زمان برنامه‌ریزی شده است و روس‌ها نیز شرکت خواهند کرد دو زمان دیگر ارائه شده که جام جهانی در آن زمان برگزار خواهد شد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول