کد خبر:149645
پ
در جلسه هیات دولت
وزیر نیرو:

افتتاح بزرگترین نیروگاه تأسیس شده بادی کشور در شهرستان میانه

وزیر نیرو از افتتاح بزرگترین نیروگاه تأسیس شده بادی کشور در شهرستان میانه خبر داد.

وزیر نیرو از افتتاح بزرگترین نیروگاه تأسیس شده بادی کشور در شهرستان میانه خبر داد.

 

*** افتتاح بزرگترین نیروگاه تأسیس شده بادی کشور در شهرستان میانه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رضا اردکانیان در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران، اظهار داشت:

شورای عالی اداری مصوبه ای دو ماه پیش داشت که توسط رئیس‌جمهور ابلاغ شده بود مبنی بر اینکه یکپارچه‌سازی شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی و شهری انجام شوند.

وی افزود: هدف اصلی از این اقدام سرعت دادن در آبرسانی به روستاها است و هیات وزیران هم بنا به ضرورت باید مصوبه‌ای در این زمینه می‌داشت که این موضوع امروز به تصویب هیات دولت رسید و بر این اساس به جای دو شرکت در هر استان، یک شرکت تحت عنوان «شرکت آب و فاضلاب استان» خواهیم داشت.

وزیر نیرو بیان کرد: همچنین به مناسبت سفر رئیس‌جمهور به استان آذربایجان شرقی، بزرگترین نیروگاه تأسیس شده بادی کشور به ظرفیت ۲۰ توربین ۲.۵ مگاوات یعنی ۵۰ مگاوات در شهرستان میانه رسما افتتاح خواهد شد که ۹۶۰ میلیارد تومان برای این نیروگاه سرمایه‌گذاری شده و عمدتا ساخت داخل است.

 

*** برنامه‌های این وزارتخانه برای مدیریت آب

 

اردکانیان تصریح کرد: همچنین در ادامه پویش «الف، ب، ایران» طرح بزرگ آبرسانی به شهرستان داراب در استان فارس به بهره برداری خواهد رسید.

وی گفت: علاوه بر این، هفته آینده ما میزبان دبیرکل اتحادیه اقتصادی اوراسیا و وزرای مربوطه در تهران خواهیم بود که در جهت برگزاری همایشی است که عمدتا بخش خصوصی در آن حضور دارند.

وزیر نیرو بیان کرد: اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی با کشور تاجیکستان را پس از چند سال وقفه در تهران با حضور وزیر آب و انرژی تاجیکستان و مسئولانی از دولت این کشور برگزار خواهیم کرد.

اردکانیان افزود: همچنین شورای حکام مرکز منطقه‌ای آب را با حضور تعدادی از وزرای آب کشورهای منطقه و سازمان های بین‌المللی پایان هفته آینده در تهران برگزار خواهیم کرد.

وی درباره برنامه‌های این وزارتخانه برای مدیریت آب، اظهارداشت:

بر اساس پیش‌بینی سازمان هواشناسی، فصل پاییز امسال از لحاظ بارش نرمال خواهد بود به این معنا که بارش‌ها به طور متوسط است و تاکنون بیش از ۳۲ درصد از متوسط بلندمدت، بارش بیشتری داشته‌ایم و البته حدود ۴۰ درصد نیز نسبت به سال ۹۷ بارش ها کمتر بوده که طبیعی است، چرا که سال ۹۷ یک سال حدی بود.

وزیر نیرو گفت: در مجموع ما آمادگی کامل برای سیلاب‌های محتمل داریم و همچنین آمادگی لازم برای کار روی مهندسی رودخانه‌ها، لایروبی و کناره‌بندی‌هایی که باید صورت گیرد، وجود دارد.

اردکانیان گفت: کناره‌بندی ۱۱۰۰ کیلومتر رودخانه اصلی در داخل کشور در اولویت ما است که تا پایان ۹۸ انجام می‌شود.

 

*** تدوین اصلاحیه‌ای برای نحوه اجرای مواد ۲۷ و ۲۸ قانون توزیع عادلانه آب

 

وی افزود: یک اتفاق خوب دیگر آن است که ما پس از بررسی‌های متعدد موفق شدیم اصلاحیه‌ای برای نحوه اجرای مواد ۲۷ و ۲۸ قانون توزیع عادلانه آب را تدوین کنیم و به همه شرکت‌ها ابلاغ شد.

اردکانیان اظهار داشت:

این ابلاغیه به این منظور است که در مناطق کم آب و خشک بسیاری از کشاورزان درخواست تبدیل کاربری چاه کشاورزی و پروانه خود را داشتند و امکان این موضوع وجود نداشت اما این امکان در حال حاضر فراهم شده است که در مناطقی که به دلایلی پروانه موجود است اما امکان استفاده از آب در زمین مردم وجود ندارد و تغییر کاربری شده است، بتوانند از محل آن پروانه برای مصارف صنعت و کشت گلخانه‌ای استفاده کنند.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر نیرو در پایان، اظهار داشت:

همچنین تعدادی از چاه‌های آب شرب که به دلیل شور شدن، کیفیت مناسب را برای شرب نداشتند و تاکنون اجازه تغییر کاربری برای آنها وجود نداشت، می‌توان از آن پروانه‌ها و چاه برای مصارف صنعتی استفاده کرد یا اینکه آن پروانه را از دشتی به دشت دیگر انتقال داد و انتظار ما این است که گشایش قابل توجهی در تعدادی از استان‌های کشور در حل مشکل بهره‌برداران ایجاد شود.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − 3 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول