کد خبر:149595
پ
قبادی
دبیر ستاد تنظیم بازار:

اختصاص سهمیه بنزین به گروه‌های هدف/در کالاهای اساسی افزایش قیمت نداشته‌ایم

دبیر ستاد تنظیم بازار با اشاره به این که در کالاهای اساسی افزایش قیمت نداشته‌ایم از اختصاص سهمیه بنزین به گروه‌های هدف خبر داد.

دبیر ستاد تنظیم بازار با اشاره به این که در کالاهای اساسی افزایش قیمت نداشته‌ایم از اختصاص سهمیه بنزین به گروه‌های هدف خبر داد.

 

*** در کالاهای اساسی افزایش قیمت نداشته‌ایم 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عباس قبادی در نهمین نشست ویژه ستاد تنظیم بازار، اظهار داشت:

در نهمین روز از اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین، تاکنون فضای غیر متعارف و غیر معمولی را در بازار مشاهده نکرده‌ایم و در رصد بازار مشاهده خواهید کرد که تقریبا متناظر با همین شرایط سال‌های گذشته نیز در کشور بوده است.

وی ادامه داد: در بعضی از فصول سال مصرف برخی از کالاها افزایش می‌یابد و تولید بعضی از کالاها با نوساناتی مواجه است؛ در این مقطع سال گوجه‌فرنگی مصرف و نرخ آن افزایش پیدا می‌کند، چرا که در اکثر کشور این محصول خیلی کم برداشت می‌شود و تا ۲ هفته آینده با آغاز برداشت محصول در مناطق جنوبی، بازار شرایط بهتری خواهد گرفت.

وی درباره دیگر نرخ دیگر کالاها گفت:

تغییر قیمت بنزین اگرچه تاثیرگذار است و باید بپذیریم که هزار تن، تبدیل به ۱۵۰۰ تن در بخش سهمیه‌بندی شده است ولی افزایش قیمت در کالاهایی که در سفره مردم هستند، تاثیر زیادی نداشته است.

 

*** آخرین افزایش قیمت برخی کالاها در ۴ ماه گذشته بوده است

 

قبادی توضیح داد: در نشست‌های گذشته به سازمان حمایت تکلیف کرده‌ایم با بررسی کارشناسی اعلام کنند که اگر قرار است افزایش نرخی را بپذیریم؛ بپذیریرم و قرار نیست که رفتار ما با بازار رفتار غیرواقعی و غیراقتصادی باشد، بنا نیست که سرکوب قیمت و حرکت برخلاف چارچوب و اصول بازار را انجام دهیم، اما در شرایط فعلی اتفاقی نیافتاده است که موجب افزایش قیمت کالا شود.

معاون بازرگانی وزرات صمت با اشاره به عرضه روزانه بعضی از کالاها، بیان کرد:

در بخش لبنیات که به صورت روزانه عرضه می‌شود، هیچ افزایش قیمتی نداشته‌ایم و در میوه و مرکبات نیز افزایش قیمت قابل توجه نبوده است.

قبادی درباره بازرسی و نظارت بر بازار توضیح داد:

سامانه ۱۲۴ به صورت شبانه‌روزی آماده رسیدگی به شکایت مردم است، نظارت‌های بازرسان نسبت به روزهای گذشته چندبرابر شده است ولی براساس آمار و تشکیل پرونده‌هایی که انجام شده است، تعداد بازرسی‌ها گواهی می‌دهد که تلاش‌ها چند برابر ماه‌های قبل شده است.

 

*** اختصاص سهمیه بنزین به گروه‌های هدف

 

دبیرستاد تنظیم بازار بیان کرد: تلاش این است که سهمیه بنزین وانت‌بارها را طوری جلو ببریم که بتوانیم رضایت آنها را جلب کنیم و به اندازه‌ای که پیمایش دارند به آنها سهمیه اختصاص یابد.

 

*** ممنوعیت کالاهای ممنوعه ادامه دارد

 

دبیرستاد تنظیم بازار گفت: ممنوعیت کالاهای ممنوعه برطرف نشده است و همچنان سیاست حمایت از تولید و ساخت داخل در وزارت صمت اجرا می‌شود و واردات کالاهای ممنوعه آزاد نشده است.

وی ادامه داد: تمام کالاهایی که در سفره مردم هستند واگر نیاز مردم کشور باشد از قبل نیز نیاز کشور بوده است واردات آن آزاد بوده است.

قبادی گفت: کالاهایی که در گروه ۲ و ۴ هستند هیچ تغییری در سیاست نداشته و سیاست اعمالی آنها همانند قبل اجرا می‌شود.

 

*** واردات برنج برنامه‌ریزی شده است

 

قبادی با اشاره به واردات برنج به کشور گفت:

امسال بیش از سال‌های گذشته واردات برنج به کشور داشته انجام شده است و امسال نزدیک به یک میلیون تن شلتوک در خوزستان تولید شده است که بیش از ۶۰۰ هزار تن آن استحصال می‌شود.

وی ادامه داد: شرایط تولید و ذخیره برنج کشور در ده سال گذشته بی نظیربوده است.

وی بیان کرد: واردات برنج، برنامه‌ریزی شده از قبل است و براساس همان برنامه واردات آن انجام خواهد شد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دبیر ستاد تنظیم بازار در پایان، اظهار داشت:

واردات برنج براساس اعلام واحد تامین و عرضه کشور انجام خواهد شد و اجرای طرح بنزین برنامه و سیاست‌های قبلی را تغییر نخواهد داد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول