کد خبر:149516
پ
صادرات سوخت مایع
معاون وزیر نفت در امور گاز:

صرفه‌جویی ارزی ۹ میلیارد دلاری با صادرات سوخت مایع

معاون وزیر نفت در امور گاز از صرفه‌جویی ارزی ۹ میلیارد دلاری با صادرات سوخت مایع خبر داد.

معاون وزیر نفت در امور گاز از صرفه‌جویی ارزی ۹ میلیارد دلاری با صادرات سوخت مایع خبر داد.

 

*** فواید استفاده نکردن از سوخت مایع

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حسن منتظرتربتی این مهم را که از آغاز استفاده از بند «ق» و در طول سال‌های گذشته رخ داده است، یک مسئله برد – برد اعلام کرد و اظهار داشت:

زمانی که ما به یک نیروگاه، صنعت یا مشترک خانگی، گاز می‌دهیم، ارزش گاز در داخل کشور حدود ۲۰ سنت است در صورتی که چنانچه فرآورده‌های آن مثل نفت سفید، گازوئیل و غیره را که از همین جایگزینی ایجاد می‌شود، با ارزش تقریبی ۵۰ سنت صادر کنیم، ۳۰ سنت اختلاف قیمت به نفع اقتصاد کشور خواهیم داشت که این همان موتور محرکه اقتصاد کشور محسوب می‌شود.

معاون وزیر نفت در امور گاز تاکید کرد:

به این ترتیب، ما هر توسعه‌ای که در بخش گاز ایجاد می‌کنیم؛ چه در بخش صنایع و چه در بخش خانگی، موجب صرفه‌جویی در مصرف سوخت مایع و سرانجام صادرات آن می‌شود که سود دو طرفه برای ما دارد از یک طرف، استفاده از گاز طبیعی و استفاده نکردن از سوخت مایع، هوای پاک‌تر و سالم‌تری را برای ما به ارمغان می‌آورد و از سوی دیگر صرفه‌جویی ارزی را برای کشور در پی خواهد داشت.

 

*** توسعه گازرسانی موجب صرفه‌جویی شده است

 

وی با بیان اینکه در واقع توسعه گازرسانی موجب صرفه‌جویی شده و ما این صرفه‌جویی را به‌عنوان منبع توسعه‌ای شبکه گاز خود استفاده می‌کنیم، گفت:

شاید همین توانایی صنعت نفت و گاز و نیز پیشرو بودن آن به‌عنوان نخستین منبع درآمدی اقتصاد ایران، سبب شده انتظارهای همگان از این صنعت بسیار بالا رود و در عین حال، مسئولیت ما را سنگین‌تر کند.

تربتی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد:

اتفاق خوبی که در کشور افتاده و اقتصادی هم هست، آن است که بر اساس محاسباتی که انجام دادیم و اقتصادی بودن آن را دریافتیم، تصمیم گرفتیم به تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار و نیز به تمام شهرها گاز طبیعی برسانیم.

 

*** اتصال ۲۸ روستا به شبکه گاز

 

وی گفت: با سرمایه‌گذاری حدود ۴ میلیارد دلاری در پروژه‌های گازرسانی شهری و روستایی در سال‌های گذشته و در ازای آن صادرات سوخت مایع، حدود ۹ میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی شد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون وزیر نفت در امور گاز در پایان با اشاره به اینکه در حال حاضر حدود ۲۸ هزار روستا به شبکه گاز متصل شده‌اند، اظهار داشت:

این در حالی است که متعهد شده‌ایم سالی ۳ هزار تا ۳ هزار و ۱۰۰ روستای دیگر را به شبکه سراسری گاز وصل ‌کنیم، این روند همین‌طور ادامه دارد، ضمن آنکه پیش‌بینی می‌کنیم طی ۳ تا ۴ سال آینده، تقریباً همه روستاها را به شبکه گاز متصل کنیم.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 5 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول