کد خبر:149080
پ
در بیست و پنجمین همایش ملی توسعه صادرات غیرنفتی
سرپرست معاونت امور صنایع وزیر صنعت:

نقش آذربایجان شرقی در مبادلات تجاری با منطقه اوراسیا، محوری است

سرپرست معاونت امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت نقش آذربایجان شرقی در مبادلات تجاری با منطقه اوراسیا را محوری عنوان کرد.

سرپرست معاونت امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت نقش آذربایجان شرقی در مبادلات تجاری با منطقه اوراسیا را محوری عنوان کرد.

 

*** نقش آذربایجان شرقی در مبادلات تجاری با منطقه اوراسیا، محوری است

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مهدی صادقی‌نیارکی در بیست و پنجمین همایش ملی توسعه صادرات غیرنفتی در تبریز، اظهار داشت:

توانستیم ۴۳ درصد صادرات به بازارهای خارجی را حفظ کنیم و آذربایجان شرقی در خصوص صادرات می‌تواند نقش محوری برای صدور تولیدات ایرانی به منطقه «اوراسیا» ایفا کند.

سرپرست معاونت امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه بستر مناسبی برای صادرات به بازارهای جهانی وجود دارد، افزود:

۵۵ درصد صادرات ایران، تنها به پنج کشور است و این آسیب بزرگی برای بخش صادرات محسوب می‌شود، افزایش تولید و صادرات در شرایط کنونی با تحریک تقاضا در بازار داخلی امکان‌پذیر نیست اما با تحریک تقاضا در بازارهای خارجی به واسطه افزایش نرخ ارز کالاهای ایرانی فرصت رسوخ در بازارهای جهانی را دارند.

 

*** ارزش افزوده بالای صادرات محصولات پتروشیمی

 

وی بیان کرد: با افزایش صادرات، درآمد ارزی کشور افزایش و در نتیجه موتور توسعه به سمت رشد اقتصادی به خصوص کالاهای دارای ارزش افزوده بالا رهنمون می‌شود و بر این اساس در افق بلند مدت به هیچ وجه صادرات مواد خام صورت نمی‌گیرد.

صادقی نیارکی ادامه داد: صادرات محصولات پتروشیمی از کالاهایی محسوب می‌شود که ارزش افزوده بالایی برای کشور دارد و اکنون ارز حاصل از صادرات این بخش کمک زیادی برای مقابله با تحریم انجام داده است البته اگر صادرات محصولات پتروشیمی دارای ارزش افزوده بیشتر و حاصل صنایع پایین دستی باشد تا چهار برابر افزایش می‌یابد که به دنبال تحقق این هدف و مسیر فراتر از آن برای صادرات هستیم.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سرپرست معاونت امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان، اظهار داشت:

به طور مثال اگر فولاد صادر کنیم به نفع کشور است اما صادرات ماشین‌آلات ارزش افزوده بیشتری دارد و ماندگاری آن بیشتر است.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 9 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول