اخبار برگزیده

کد خبر:149045
پ
فعالیت ۶هزار استارت‌آپ در کشور
معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور:

فعالیت ۶هزار استارت‌آپ در کشور/ لزوم همراهی با استارتاپ‌ها برای همگامی با جامعه فناورانه

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور با اشاره به فعالیت ۶هزار استارت‌آپ در کشور بر لزوم همراهی با استارتاپ‌ها برای همگامی با جامعه فناورانه تاکید کرد.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور با اشاره به فعالیت ۶هزار استارت‌آپ در کشور بر لزوم همراهی با استارتاپ‌ها برای همگامی با جامعه فناورانه تاکید کرد.

 

***  وجود ۵۰۰ هزار متر مربع فضا در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سورنا ستاری در یکصد و هفتاد و پنجمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران، اظهار کرد:

حرکتی در میان جوانان برای توسعه پارک‌های فناورانه آغاز شده که اگر جلوی آن بایستیم صاحب هیچ چیزی نخواهیم بود و در آینده چیزی از این حرکت‌ها برای ما نخواهد ماند، فرصتی در میان جامعه ایجاد شده و شهرها به سمت انجام کارهای نوآورانه حرکت می‌کنند.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور افزود:

در نظام آموزشی آینده آموزش تا لحظه مرگ وجود خواهد داشت و امروز افرادی که هیچ آشنایی با اینترنت ندارند و حتی سواد نیز ندارند از موبایل استفاده می‌کنند.

ما به دانشگاه‌ها به دید تولید نیروی انسانی ماهر نگاه می‌کنیم و بیش از ۵۰۰ هزار متر مربع فضا در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان داریم و خوشبختانه امروز ۶ هزار استارتاپ‌ در ایران فعال شده است.

وی ادامه داد: امروز ۴۶۰۰ شرکت دانش‌بنیان وجود دارد که ۹۰ هزار میلیارد تومان درآمد دارند و برای ۳۰۰ هزار نفر اشتغال‌زایی کرده‌اند، امروز بیش از ۱۴۰۰ نفر از فارغ‌التحصیلان یکصد دانشگاه برتر دنیا را داریم که ۹۳ استارتاپ جدید را در سطح دنیا شکل دادند.

 

*** جذب ۱۲ هزار میلیارد تومان منابع از بانک‌ها در حوزه استارتاپ‌ها

 

ستاری با اشاره به این‌که امروز سالانه ۱۲ هزار میلیارد تومان منابع از بانک‌ها در حوزه استارتاپ‌ها جذب می‌شود، افزود:

این منابع به صورت وام در این حوزه در حالی پرداخت می‌شود که ۱۵ صندوق سرمایه‌گذاری در ۲۵ صندوق پژوهش و فناوری در کشور شکل گرفته است.

ما در سال ۱۴۰۰ به عدد یک میلیون متر مربع فضای جدید در حوزه استارتاپ‌ها خواهیم رسید که به واسطه این افزایش فضا دو هزار شرکت جدید استارتاپی شکل می‌گیرند.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور ادامه داد: صحبت ما با اعضای شورای شهر تهران این است که به ما اعلام کنند می‌خواهند جلوی این حرکت‌های نوآورانه بایستند یا می‌خواهند در قالب شهرداری سهمی در توسعه فناوری داشته باشند.

در شهرهای نوآورانه شهرداری‌ها پیشرو در حوزه استارتاپ‌ها هستند و جالب است که از آن کسب درآمد می‌کنند و به عنوان منابع پایدار درآمدی به آن توجه ویژه‌ای دارند.

 

*** ۱.۵ درصد درآمد تاکسی‌های اینترنتی به شهرداری‌ها

 

وی تاکید کرد: سه سال قبل در حوزه تاکسی‌های اینترنتی مخالفت‌هایی صورت گرفت و حتی برای بودن یا نبودن آن مناظره‌های تلویزیونی برگزار شد در حالی که اگر امروز به این برنامه‌ها نگاه کنیم، قطعا از آن خجالت‌ می‌کشیم.

ستاری ادامه داد: نهایتا تفاهمی صورت گرفت که ۱.۵ درصد درآمد تاکسی‌های اینترنتی به شهرداری‌ها برسد؛ در حالی که اگر همان سه سال پیش شهرداری خود فضا را برای فعالیت تاکسی‌های اینترنتی مهیا می‌کرد، امروز ۳۰ درصد درآمد آنها متعلق به شهرداری بود.

وی تاکید کرد: من حرفم با شما نمایندگان مردم در شورای شهر این است که اگر همراه این فرآیند نوآورانه بشوید، می‌توانید صاحب آن باشید و باید شاهد پیشرفت آن باشید در غیر این صورت این حوزه پیشرفت خود را خواهد داشت، ولی شما سهمی در آن ندارید.

 

*** فضای شتاب‌دهنده به فعالیت استارتاپ‌ها

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوردر پایان با تاکید بر این که شهرداری می‌تواند خود فضای شتاب‌دهنده به فعالیت استارتاپ‌ها باشد، اظهار داشت:

مجموعه مدیریت شهری می‌تواند به ما کمک کند، در حال حاضر در اطراف دانشگاه شریف ۵۰۰ شرکت نوآورانه ایجاد شده است این کار توسط جوانانی از کشور انجام شده که پیشتر از کشور خارج می‌شدند.

اما امروز مانده‌اند و در حال فعالیت در کشور هستند و به این ترتیب برای بیش از ۳ هزار نفر شغل ایجاد کرده‌اند.

امروز شهرهای بزرگ دنیا مهد استارتاپ‌ها شده‌اند و شهرداری‌ها خود بستر توسعه آنها را فراهم کرده‌اند و این یک سرمایه‌گذاری بزرگ برای شهرها محسوب می‌شود.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =

کلید مقابل را فعال کنید