کد خبر:148504
پ
رزوشمار نیروگاه اتمی بوشهر
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد

مروری بر روزشمار نیروگاه اتمی بوشهر

به بهانه بتن‌ریزی دومین رآکتور هسته‌ای در نیروگاه اتمی بوشهر مروری بر روزشمار این نیروگاه خواهیم داشت.

به بهانه بتن‌ریزی دومین رآکتور هسته‌ای در نیروگاه اتمی بوشهر مروری بر روزشمار این نیروگاه خواهیم داشت.

 

*** مروری بر روزشمار نیروگاه اتمی بوشهر

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نیروگاه اتمی بوشهر به عنوان تنها نیروگاه اتمی خاورمیانه تا کنون فراز و نشیب‌های بسیاری را پشت سر گذاشته است.

سال هزار و سیصدو پنجاه و چهار:

یک سال بعد از تاسیس سازمان انرژی اتمی ایران این سازمان با بخش تکنولوژی و تحقیقات سازمان انرژی اتمی آلمان غربی موافقتنامه‌ای برای همکاری‌های بلندمدت امضا کرد و درپی آن شرکت ” کرافت ورک یونیون ” یکی از شرکت‌های وابسته به ” زیمنس آلمان ” ساخت دو واحد نیروگاه اتمی هریک به توان اسمی ۱۳۵۰ مگاوات و توان خالص هزار و صد و نود و شش مگاوات را در بوشهر برعهده گرفت.

سال هزار و سیصد و پنجاه و هفت:

در شرایطی که حدود هفتاد و پنج درصد از واحد اول و شصت درصد واحد دوم نیروگاه ساخته شده بود با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، طرف آلمانی کار بر روی پروژه را متوقف کرد، دولت ایران از شرکت آلمانی در دادگاه داوری بین‌المللی شکایت کرد.

 

*** وقایع دهه ۶۰ نیروگاه بوشهر

 

اسفند ۱۳۶۰: بر اساس رای دادگاه بین‌المللی قرار شد همه قطعات و دستگاه‌های ساخته شده دو نیروگاه بوشهر تا آن زمان ، به اضافه نیمی از سوخت هسته‌ای به مالکیت ایران درآید و پیمانکار موظف شد که این قطعات را بصورت تحویل در بندر بوشهر، به ایران تحویل دهد.

دهه شصت: بار دیگر کار در نیروگاه بوشهر از سرگرفته شد اما همزمان با حضور کارشناسان آلمانی در نیروگاه، حمله موشکی عراق به بخشی از ساختمان نیروگاه بوشهر ، آلمان‌ها را از ادامه طرح منصرف کرد.

هزار و سیصد و شصت و هشت: با سفر علی اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس‌جمهور وقت به روسیه ، موافقتنامه همکاری هسته‌ای میان دو کشور تدوین شد.

شهریور هزار و سیصد و هفتاد و یک: موافقتنامه کاملی از همکاری‌های هسته‌ای ایران و روسیه امضا شد.

 

*** وقایع دهه ۷۰

 

آبان هزار و سیصد و هفتاد و سه: قرارداد تکمیل واحد اول نیروگاه بوشهر بین ایران و روسیه به امضا رسید که به موجب آن قرار شد ساخت نیروگاه تا پایان آذر هزار و سیصد و هفتاد و نه به پایان برسد .

۱۸ دی هزار و سیصد و هفتاد و چهار: این قرارداد میان سازمان انرژی اتمی ایران و شرکت اتم استوری اکسپورت روسیه اعتبار اجرایی پیدا کرد . طرف روس متعهد شد تا سال دو هزار ساخت نیروگاه را به پایان برساند، همچنین ایران متعهد شده ‌است ، پسماند سوخت نیروگاه هسته‌ای بوشهر را به روسیه بازگرداند.

مبلغ کل قرارداد در این پروژه در ابتدا یک میلیارد و دویست میلیون دلار بود که با گذشت زمان و تجدید نظرها مبلغ این قرارداد ده درصد افزایش یافته ‌است. سوخت نیروگاه بوشهر هم پنجاه و دو میلیون دلار به انضمام کل هزینه‌های حمل تا محل ساختگاه پیش‌بینی شده بود.

۱۳۷۶: در این سال توافق دوم ایران و روسیه برای نیروگاه بوشهر منعقد شد؛ در این زمان دو طرف الحاقیه‌ای به قرارداد قبلی افزودند که طبق آن روسیه متعهد شد تا سال ۲۰۰۲ میلادی نیروگاه را به مرحله راه‌اندازی برساند.اما این پایان توافقات نبود.

روسیه این بار و در جریان توافق های سوم و چهارم خود با ایران متعهد شد تا ۲۰۰۳ میلادی نیروگاه را تکمیل و به مرحله بهره‌برداری برساند اما پس از مدتی روس‌ها اعلام کردند که تا ۲۰۰۶میلادی نیروگاه را به مرحله بهره‌برداری می‌رسانند.

 

*** وقایع نیمه نخست دهه ۸۰ این نیروگاه

 

مهر ۸۲: روسیه اعلام کرد راه‌اندازی بوشهر به دلیل مشکلات فنی و نه فشارهای سیاسی یک سال به تعویق افتاده است.

اول شهریور ۸۳: معاون سازمان انرژی اتمی ایران با اعلام اینکه نیروگاه اتمی بوشهر در سال ۸۵ به بهره‌برداری می‌رسد گفت سوخت اولیه نیروگاه آماده حمل به ایران است تبادل نظر در خصوص ساخت واحد جدید در دستور مذاکرات مقامات دو کشور قرار دارد.

مهر ۸۳: وزرای خارجه ایران و روسیه در نشستی مشترک از عزم دو کشور برای قرارداد ارسال سوخت هسته ای از روسیه به ایران و عودت سوخت مصرف شده به روسیه خبردادند و اعلام کردند که این قرارداد در مرحله نهایی خود قرار دارد.

اسفند ۸۳: تهران و مسکو توافقنامه‌ای را امضا کردند که به موجب آن روسیه سوخت نیروگاه اتمی بوشهر را به این شرط تامین می‌کند که ایران سوخت مصرف شده را به آنان پس بفرستد.

شهریور ۸۴: روسای آژانس انرژی اتمی ایران و روسیه اعلام کردند که نیروگاه بوشهر را اواخر سال ۲۰۰۶ به بهره‌برداری می رسانند.

مهر ۸۵: رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و رییس آژانس فدرال اتمی روسیه توافق جدیدی را امضا کردند که بر اساس آن مسکو متعهد شد تا ۲۰۰۷ میلادی واحد اول نیروگاه بوشهر را به طور آزمایشی راه‌اندازی کند و ۶ ماه پس از آن یعنی تا پایان ۲۰۰۷ سوخت نیروگاه را به تهران ارسال نماید.

 

*** بهمن ماه ۸۵

 

بهمن ۸۵: بروز مشکلات مالی در پیمانکار روسی موجب شد تا مسئولان اتم استروی اکسپورت اعلام کنند به علت تاخیر در پرداخت اقساط، تغییراتی در برنامه زمانی ساخت نیروگاه صورت می‌گیرد.

البته معاون امور بین‌الملل سازمان انرژی اتمی ایران بلافاصله به این ادعای روس‌ها پاسخ داد و اعلام کرد: ایران هیچ تاخیری در پرداخت مالی قرارداد بوشهر به شرکت روسی نداشته است.

سعیدی خواستار آن شد که نیروگاه در موعد مقرر یعنی شهریور ۸۶ راه اندازی شود.

اسفند ۸۵: معاون امور بین‌الملل سازمان انرژی اتمی ایران از فراهم شدن مقدمات فنی و حقوقی ارسال سوخت به نیروگاه بوشهر در نیمه دوم اسفند ۸۵ خبر داد.

 

*** وقایع نیمه دوم دهه ۸۰ نیروگاه بوشهر

 

فروردین ۸۶: واحدهای پشتیبانی نیروگاه اتمی بوشهر از جمله ساختمان‌های مربوط پمپ خانه و پست برق ۴۰۰ کیلو ولتی نیروگاه اتمی بوشهر با حضور معاون اول رئیس‌جمهور به بهره‌برداری رسید.

تیر ۸۶: مدیر کل دفتر ایمنی هسته ای کشور گفت در راستای راه اندازی واحد اول نیروگاه اتمی بوشهر، آزمایش‌های راکتور تا دو ماه دیگر انجام می شود و کار ساخت نیروگاه تا دو ماه آینده پایان خواهد یافت.

مهر ۸۶: رئیس‌جمهور روسیه که برای شرکت در نشست کشورهای ساحلی دریای خزر برای نخستین بار به تهران سفر کرده بود گفت:

تاخیر در کار اتمام نیروگاه اتمی بوشهر سیاسی نیست و مسکو با جدیت به دنبال آن است که این نیروگاه هرچه زودتر به پایان برسد.

پوتین، کشورهای ثالث تامین کننده برخی تجهیزات نیروگاه بوشهر را در ایجاد تاخیرها موثر دانست و افزود:

روسیه هرگز از تعهدات خود شانه خالی نمی‌کند و طبق مقررات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روسیه سوخت را سه ماه قبل از راه‌اندازی باید تحویل دهد.

مهر ۸۶: محمد البرادعی دبیر کل وقت آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش خود به نقل از منابع روس اعلام کرد سوخت نیروگاه اتمی بوشهر ۲۶ ماه نوامبر برای ارسال به ایران پلمپ می‌شود

۲۲ آذر۸۶ : رئیس اتم استروی اکسپورت از توافق تهران و مسکو درباره تاریخ خاتمه عملیات ساخت و تکمیل نیروگاه بوشهر خبر داد.

 

*** دهه هشتاد پر پیچ و خم

 

۲۶ آذر ۸۶: بیش از ۸۲ تن سوخت موردنیاز این نیروگاه در هشت مرحله از ۲۶ آذر تا هشتم بهمن همان سال وارد این نیروگاه شد و راه اندازی نیروگاه اتمی بوشهر را وارد مرحله جدیدی کرد.

اردیبهشت ۸۷: باکو، محموله مربوط به تجهیزات نیروگاه بوشهر را توقیف کرد که به دنبال این اتفاق کفیل دبیر شورای امنیت ملی روسیه به ایران قول داد که این مشکل را بر طرف کند. این تجهیزات شامل عایق های حرارتی مورد استفاده در این نیروگاه بود.

مهر ۸۷: وزیر امور خارجه که برای پاسخگویی به سوال نمایندگان درباره علت تاخیر در راه اندازی نیروگاه بوشهر به مجلس رفته بود، به نمایندگان گفت:

زمان افتتاح نیروگاه نیمه اول سال ۲۰۰۹ تعیین شده است.

اسفند ۸۷: پیش راه‌اندازی و سوخت‌گذاری مجازی نیروگاه اتمی بوشهر با حضور کرینکو رئیس شرکت دولتی روس اتم و آقازاده رئیس سازمان انرژی اتمی ایران آغاز شد.

این مرحله به منظور بررسی عملکرد رآکتور نیروگاه اتمی بوشهر صورت گرفت و به منزله نزدیک شدن این نیروگاه به مرحله بهره‌برداری بود.

پس از سوخت‌گذاری مجازی آزمایش هیدرولیکی نیروگاه هسته‌ای بوشهر نیز انجام شد

به گفته نیروگاه اتمی بوشهر هدف از بارگذاری سوخت مجازی نیروگاه اتمی بوشهر شبیه‌سازی کردن شرایط هیدرولیکی مدار نخست برای انجام آزمایش سرد و گرم رآکتور است.

وی انجام این مرحله را از نظر ظاهری و فیزیکی مشابه با سوخت اصلی ذکر کرد.

 

*** تابستان و بهار سال ۸۸

 

مرداد ۸۸: سفیر روسیه در تهران اعلام کرد نیروگاه بوشهر در مرحله عملیات راه‌اندازی قرار دارد و این مرحله فاز نهایی اجرای طرح این نیروگاه محسوب می‌شود.

شهریور ۸۸: رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد به زودی مهم‌ترین آزمایش این نیروگاه آغاز می‌شود که طی آن تاسیسات نیروگاه تحت فشار ۲۵۰ اتمسفر مورد بررسی قرار می‌گیرد.

آذر ۸۸: انجام تست ۲۵۰ بار نیروگاه اتمی بوشهر

دی ۸۸: انجام تست ۱۱۰ بار/ به گفته مجری طرح نیروگاه اتمی بوشهر آزمایش ۱۱۰ بار مدار دوم نیروگاه در یک روز یک مرحله پس از انجام تست ۲۵۰ بار با موفقیت به پایان رسیده است.

بهمن ۸۸: تست کره فلزی/ هدف از این تست اطمینان از استحکام کره فولادی (فلزی) در شرایط خلإ نسبی ۵ درصد اتمسفر و فشار نسبی ۳۶ درصد مگاپیکسل، هم‌چنین اطمینان از استقامت از کره فولادی در فشار نسبی ۱/۴ اتمسفر، چک‌کردن آب‌بندی اجزا و قطعات آن در این مراحل و نیز اندازه‌گیری و محاسبه میزان نشتی مجاز کره فولادی در مراحل مختلف است.

فروردین ۸۹: انجام تست گرم/ مجری طرح نیروگاه اتمی بوشهر گفت با انجام این آزمایش موسوم به تست گرم همه تجهیزات نیروگاه اتمی در شرایط حرارتی بالا موردسنجش قرار می‌گیرد.

۲۲ خرداد ۸۹: رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با اعلام این خبر که مراحل پایانی آخرین تست نیروگاه بوشهر موسوم به تست آب گرم انجام شده است گفت انجام این تست یک ماه زمان برد.

 

*** آغاز دهه نود

 

۲۲ مرداد ۸۹: صالحی از انتقال سوخت به ساختمان اصلی نیروگاه و سوختگذاری نیروگاه اتمی بوشهر در هفته‌آینده خبر داد و گفت:

سوخت از محل نگهداری آن به داخل ساختمان اصلی نیروگاه و استخر که در جنب قلب رآکتور آن قرار دارد انتقال دهیم.

۳۰ مرداد ۸۹: انتقال سوخت هسته‌ای به ساختمان اصلی نیروگاه بوشهر

در این مرحله، سوخت از محل نگهداریِ تحت نظارت نمایندگان آژانس بین المللی انرژی اتمی ، به ساختمان اصلی و در مجاورت رآکتور منتقل شد و نخستین نیروگاه اتمی جمهوری اسلامی ایران راه اندازی شد.

با استقرار سوخت در این محل ، مرحله بعدی که تزریق سوخت هسته‌‌ای در قلب رآکتور است آغاز شده و از آنجا که تزریق سوخت در هر مجتمع سوخت به یک ساعت زمان نیاز دارد و در مجموع صد و شصت و سه مجتمع سوخت باید بارگذاری شود.

این عملیات حدود هفت تا هشت روز زمان نیاز دارد.

 

*** عملیات سوخت‌گذاری نخستین نیروگاه اتمی

 

۴ آبان ۸۹: عملیات سوخت‌گذاری نخستین نیروگاه اتمی جمهوری اسلامی ایران با انتقال سوخت به قلب راکتور اتمی بوشهر آغاز شد.

در این آیین که علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان و علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی حضور داشتند به دنبال نتایج مثبت آزمایش‌های متعدد در نیروگاه بوشهر عملکرد سیستم‌های مختلف و ارائه کلیه مستندات به نظام ایمنی هسته‌ای کشور و اخذ مجوزهای لازم که موید اجرای صحیح عملیات می‌باشد اولین مجتمع سوخت در قلب راکتور بوشهر قرار گرفت.

در این مرحله ۱۶۳ مجتمع سوخت نیروگاه به وزن ۸۲ تن مطابق دستورالعمل‌های کاری به قلب راکتور منتقل شد تا نخستین نیروگاه اتمی ایران در مدار تولید قرار گیرد. راه‌اندازی فیزیکی نیروگاه پس از انجام فرایند انتقال سوخت آغاز می‌شود.

 

*** روز شمار نیروگاه در آغاز دهه نود

 

۴ آبان ۸۹: رئیس سازمان انرژی اتمی ایران امیدواریم تا سه ماه دیگر برق هسته‌ای وارد شبکه سراسری شود.

صالحی در نشست با کارکنان نیروگاه اتمی بوشهر و در آستانه آغاز عملیات سوخت‌گذاری در قلب راکتور این نیروگاه گفت:

نیروگاه بوشهر از استثنایی‌ترین نیروگاه های جهان اکنون در مرحله حساس بارگذاری سوخت به قلب راکتور است که جزء آخرین مراحل فرایندی است و امیدواریم تا سه ماه دیگر شاهد انتقال برق تولیدی نیروگاه به شبکه سراسری باشیم.

۱۹خرداد ۹۰: فریدون عباسی رئیس سازمان انرژی اتمی پس از بازدید از روند اجرای مراحل راه‌اندازی نیروگاه اتمی بوشهر گفت اکنون نیروگاه اتمی بوشهر به مرحله تولید صد مگاوات برق رسیده است و هنوز توربین راه‌اندازی نشده است و برای تست توربین نیاز به زمان داریم یعنی ابتدا بخار باید به توربین برسد و بعد تست‌های آن طبق برنامه زمان‌بندی انجام شود.

وی زمان بهره‌برداری از نیروگاه بوشهر را آینده نزدیک اعلام کرد و افزود تاکیدی بر اعلام تاریخ ندارم و هرگاه راکتور به ۴۰ تا ۵۰ درصد قدرت خود یعنی ۴۰۰ تا ۵۰۰ مگاوات رسید و برق را به شبکه سراسری وصل کردیم و وزارت نیرو از پایداری آن مطمئن شد بهره‌برداری از نیروگاه را اعلام می‌کنیم.

در نیروگاه اتمی بوشهر هزار مگاوات برق تولید می‌شود که معادل یک چهلم برق تولیدی کشور است .

برق تولیدی این نیروگاه از طریق دو پست دویست و سی و چهارصد کیلوولت به شبکه سراسری منتقل می‌شود.

 

*** اتفاقات این نیروگاه در نیمه دوم سال ۹۰

 

۲۱/۶/۹۰

با اتصال ۴۰۰ مگاوات برق تولیدی نیروگاه اتمی بوشهر به شبکه سراسری برق کشور، بهره‌برداری مقدماتی از نخستین نیروگاه اتمی جمهوری اسلامی ایران آغاز شد.
این مراسم با حضور علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه، مجید نامجو وزیر نیرو ، فریدون عباسی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان و سرگئی اشماتکو وزیر انرژی روسیه و سرگئی کرینکو رئیس شرکت روس اتم آغاز شد.

۹/۶/۹۱

معاون نیروگاهی سازمان انرژی اتمی : نیروگاه بوشهر برای اولین‌بار به ظرفیت کامل خود رسید.
محمد احمدیان: واحد اول نیروگاه اتمی بوشهر هزار و دو مگاوات برق تولید کرد و به شبکه سراسری متصل شد.
۱/۷/۹۲
پروتکل تحویل موقت نیروگاه اتمی بوشهر به امضای مقامات ایرانی و روسی رسید.
این پروتکل در محل نیروگاه اتمی بوشهر بین احمدیان معاون نیروگاهی سازمان انرژی اتمی کشورمان و لیما رنکو رئیس شرکت اتم استروی اکسپورت پیمانکار روسی سازنده نیروگاه به امضا رسید.
بر اساس این پروتکل نیروگاه اتمی بوشهر در یک دوره گارانتی دو ساله که ۷ هزار ساعت عملکرد نیروگاه اتمی بوشهر خواهد بود نیروهای ایرانی بهره‌بردرای نیروگاه را بر عهده می‌گیرند و مهندسان روسی نیز در کنار مهندسان ایرانی حضور خواهند داشت و در صورت نقص رفع نقص می‌کنند و بعد از دو سال این نیروگاه به طور کامل در اختیار ایرانی‌ها قرار می‌گیرد.

 

*** ساخت واحد دوم و سوم نیروگاه اتمی بوشهر

 

آبان ۹۳
توافقنامه ساخت واحدهای دوم و سوم نیروگاه اتمی بوشهر میان ایران و روسیه به امضا رسید.

قرارداد ساخت واحد‌های دوم و سوم نیروگاه اتمی بوشهر در آبان ۹۳ بین شرکت مادر تخصصی تولید و توسعه انرژی اتمی ایران و شرکت روسی اتم استروی اکسپورت منعقد شد. موضوع قرارداد شامل طراحی، ساخت و راه اندازی دو واحد راکتور هسته‌ای هر کدام به ظرفیت ۱۰۵۷ مگاوات است.

۲۰/۶/۹۵
نیروگاه اتمی بوشهر رسما به ایران تحویل داده شد.
محمد احمدیان معاون سازمان انرژی اتمی و مدیرعامل شرکت تولید و توسعه انرژی اتمی طی پروتکلی با همتای روس خود سند تحویل کامل واحد اول نیروگاه اتمی بوشهر را به امضا رساند.

۲۰/۶ /۹۵
ساخت واحد دوم و سوم نیروگاه اتمی بوشهر با حضور معاون اول رئیس‌جمهور آغاز شد.

هر یک از این واحدها هزار و ۵۷ مگاوات برق تولید خواهد کرد.

به گزارش شرکت روس اتم، بهره برداری از دومین واحد نیروگاه بوشهر برای اکتبر ۲۰۲۴ و واحد سوم برای آوریل ۲۰۲۶ برنامه‌ریزی شده است.

عملیات اجرایی قرارداد در ۸ دی ۹۵ آغاز شد.

 

*** تولید ۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون کیلووات

 

۱۰/۵/۹۶

نیروگاه اتمی بوشهر پس از شروع بهره برداری در طبقه (سی )قرار گرفت که بر اساس اقدامات انجام شده برای بهبود سطح ایمنی، اکنون این نیروگاه با یک پله ارتقاء در طبقه (بی) قرار گرفته است.

مرکز بوشهر، انجمن جهانی بهره‌برداران نیروگاه‌های اتمی با توجه به اقدامات صورت گرفته توسط شرکت تولید و توسعه انرژی اتمی کشورمان، که عهده‌دار مسئولیت بهره‌برداری نیروگاه اتمی بوشهر است،

جایگاه این نیروگاه را در ارزیابی خود به لحاظ ضرایب ایمنی به گروه بی ارتقاء داد؛ این در حالی است که این ارتقاء پس از تحویل نهایی نیروگاه از پیمانکار روسی به متخصصین ایرانی تحقق یافته است.
آبان ۹۶
نهم آبان ۹۶ عملیات گودبرداری واحد دوم نیروگاه اتمی بوشهر با حضور مسئولان ایرانی و روسی شروع شد.
فروردین ۹۷

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نیروگاه اتمی بوشهر با تولید ۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون کیلووات ساعت برق در سال ۹۶ تولید و رکوردی جدید در این زمینه از زمان راه‌اندازی ثبت کرد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + هجده =

کلید مقابل را فعال کنید