کد خبر:148577
پ
نشست رفع مشکلات آذراب
گزارش

بررسی مشکلات شرکت‌های آذراب و هپکو اراک

در این گزارش به بررسی مشکلات شرکت‌های ماشین‌آلات آذراب و هپکو اراک پرداخته‌شده است.

در این گزارش به بررسی مشکلات شرکت‌های ماشین‌آلات آذراب و هپکو اراک پرداخته‌شده است.

 

*** ۳۱ درصد سهام بانک کشاورزی مربوط به شرکت صنایع آذرآب در سازمان بورس

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، صنایع آذرآب اراک از صنایع پیمانکاری عمده کشور است که در سال ۱۳۶۴ در اراک آغاز به کارکرد، این شرکت  در حوزه طراحی، ساخت و نصب انواع بویلرهای نیروگاهی و صنعتی، مخازن تحت‌فشار، مبدل‌های حرارتی و تجهیزات نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد، صنایع قند، شکر و سیمان فعالیت دارد.

این واحد تولیدی مادر تخصصی در سال ۱۳۸۹ به بخش خصوصی واگذارشده و هم‌اکنون به ۱۶ هزار و ۴۰۰ سهم تقسیم‌شده است، واحد تولیدی هپکو نیز در سال ۱۳۵۱ در زمینی به وسعت ۹۰ هکتار باهدف مونتاژ ماشین‌آلات راه‌سازی تأسیس و از سال ۱۳۵۴ شروع به فعالیت کرد.

این واحد تولیدی اراک ۲۵ نوع ماشین‌آلات راه ازی ازجمله گریدر، لودر و غلتک تولید می‌کند که هشت نوع محصولات آن تحت لیسانس کشورهایی ازجمله ژاپن، آلمان، سوئد تولید می‌کند، در این راستا سیدعلی آقازاده استاندار استان مرکزی، با اشاره به برگزاری نشتی برای رفع مشکلات شرکت‌های آذراب و هپکو اراک، اظهار داشت:

نشست تصمیم‌گیری و پیگیری مسائل شرکت‌های آذرآب و هپکو به‌عنوان ۲ قطب صنعت مادر کشور شامگاه شنبه با وزرای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اقتصاد و دارایی و صنعت، معدن و تجارت برگزار شد و مصوبات راهگشایی ارائه‌شده که می‌تواند معضلات اساسی این واحدهای بحران‌زده را ترمیم و بهبود بخشد.

 

*** حقوق های معوقه کارکنان پرداخت می‌شود

 

وی افزود: پرداخت حقوق معوقه شهریور و مهرماه امسال کارکنان آذرآب در روزهای آینده انجام می‌شود و قرار است که بانک کشاورزی ۱۵۰ میلیارد ریال تسهیلات برای پرداخت حقوق، تأمین مواد اولیه و سرمایه در گردش در اختیار آذرآب بگذارد.

استاندار مرکزی در ادامه بیان کرد: با توجه به اینکه شرکت مپنا تمایل چندانی برای خرید ۳۱ درصد سهام بانک کشاورزی مربوط به شرکت صنایع آذرآب ندارد، قرار است که ظرف سه ماه آینده این سهام در سازمان بورس بر اساس ضوابط حاکم بر بازار بورس و اوراق بهادار عرضه شود و افراد و یا واحدهای تولیدی که از اهلیت لازم برخوردار هستند، واگذار شود.

آقازاده ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود تا سه ماه آینده ۳۱ درصد سهام آذرآب که اکنون در اختیار بانک کشاورزی است با این مصوبه تعیین تکلیف شود اما تا آن زمان مدیریت کنونی وظیفه دارد نسبت به دریافت مطالبات این واحد تولیدی از شرکت‌ها و واحدهایی که با آذرآب قرارداد کاری داشته‌اند اقدام کند و از این محل مواد اولیه لازم را تأمین و حقوق کارکنان را پرداخت شود.

 

*** سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور مکلف به تأمین اعتبار پنج هزار میلیارد ریال

 

استاندارمرکزی با اشاره به جزئیات این نشست در ادامه افزود:

در این نشست همچنین مقرر شد که باقی‌مانده تسهیلات ۵۰۰ میلیارد ریالی هپکو که ۳۵۰ میلیارد ریال است به‌شرط تأمین وثیقه معتبر از سوی این واحد تولیدی برای پرداخت حقوق، تأمین سرمایه در گردش و خرید مواد اولیه در اختیار این واحد تولیدی قرار گیرد.

آقازاده تصریح کرد: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور مکلف شده که نسبت به تأمین اعتبار قرارداد ساخت ۴۰۰ دستگاه انواع ماشین‌آلات راه‌سازی از سوی هپکو برای سازمان راهداری‌های کشور به ارزش بیش از پنج هزار میلیارد ریال، اقدام کند.

 

*** لزوم فراهم سازی زمینه واگذاری آذراب به افراد یا شرکت‌های با اهلیت

 

وی ادامه داد: اگرچه سهام عمده هپکو اراک اکنون در اختیار سازمان خصوصی‌سازی است اما این روال به‌صورت امانی است و مجموعه استان و وزارت مربوطه نسبت به اینکه این سهام ۶۰ درصدی باید به بخش خصوصی واگذار شود، اتفاق‌نظر دارند و باید زمینه واگذاری آن به افراد یا شرکت‌های با اهلیت فراهم شود.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع،استاندار استان مرکزی در پایان اظهار داشت:

تا زمانی که هپکوی اراک پیش‌پرداخت قرارداد سازمان راهداری‌ها را دریافت نکرده، تسهیلات ۳۵۰ میلیارد ریالی بانک ملی برای تأمین سرمایه در گردش و پرداخت حقوق کارکنان در اختیار این شرکت است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + هشت =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول