کد خبر:148062
پ
صنعت لوازم خانگی
دبیر انجمن صنایع لوازم‌خانگی در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صنایع تشریح کرد:

پنج چالش اصلی صنعت لوازم‌ خانگی / هم‌افزایی تولید و بازار

دبیر انجمن صنایع لوازم‌ خانگی ضمن تشریح پنج چالش اصلی صنعت لوازم‌ خانگی بر لزوم همکاری و هم‌افزایی تولید و بازار برای نیل به رونق تولید تاکید کرد.

دبیر انجمن صنایع لوازم‌ خانگی ضمن تشریح پنج چالش اصلی صنعت لوازم‌ خانگی بر لزوم همکاری و هم‌افزایی تولید و بازار برای نیل به رونق تولید تاکید کرد.

 

*** هم‌اندیشی اتاق اصناف و انجمن لوازم ‌خانگی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حبیب‌الله انصاری در حاشیه نخستین نشست هم‌اندیشی اتاق اصناف با انجمن لوازم‌ خانگی و در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صنایع، اظهار داشت:
ما در ارتباط با تولید و صنعت بطورکلی بحث بازار را داریم؛ یعنی تولید و بازار لازم و ملزوم یکدیگر هستند و باید نسبت به همدیگر هم‌افزایی داشته باشند.
ما زمانی در راستای توسعه اقتصادی موفق عمل خواهیم کرد که تولید در خدمت بازار و بازار در خدمت تولید باشد.
بنابراین ما در انجمن صنایع لوازم‌ خانگی احساس کردیم که در این  

دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان لوازم‌ خانگی در ادامه افزود:
در شرایط امروزی اگر بازار فاقد اطلاعات تولیدی و صنعتی باشد و بالعکس، تولیدکننده از بازار بی‌اطلاع باشد هیچ‌گاه در راستای توسعه اقتصادی به رونق تولید و توسعه بازار نخواهیم رسید.

 

*** توسعه بازار در راستای رونق تولید

 

انصاری در ادامه از قاچاق بعنوان پدیده‌ای شوم یاد کرد و افزود:
باید بتوانیم در زمینه قاچاق نیز صاحب اطلاعات شویم و با همکاری اصناف، هدایتگر مردم و در کنار آن‌ها باشیم و با فرهنگ‌سازی به نقطه‌ای برسیم که تولیدکنندگان نه‌تنها پاسخگوی نیاز جامعه (ازنظر کمی و کیفی) باشند که حتی زمینه برای توسعه صادرات محصولاتشان را نیز فراهم شود.

وی در ادامه افزود:
امیدواریم هم‌افزایی و مبادله اطلاعات میان انجمن صنایع لوازم‌ خانگی و اصناف موجب توسعه بازار، نگاه عمیق‌تر مردم به تولید داخلی، توسعه نگاه مشتری مداری از سوی تولیدکننده شود و ما بتوانیم در این راستا هم به رونق تولید رسیده و هم در توسعه بازار به نتیجه برسیم.

 

دبیر انجمن لوازم خانگی

 

*** مشکلات صنعت لوازم‌ خانگی

 

دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان لوازم‌ خانگی در بخش دیگری از سخنان خود به مشکلات موجود در صنعت لوازم‌ خانگی اشاره کرد و گفت:
نقدینگی، هزینه بالای تمام‌شده قیمت تولید، پروسه طولانی ثبت سفارش‌ها برای تأمین مواد اولیه و قطعات موردنیاز و دسترسی به تسهیلات بانکی و قاچاق از مهم‌ترین مشکلات موجود در صنعت لوازم‌ خانگی است.

 

وی در ادامه تصریح کرد:
بانک‌ها به نام تسهیلات، اعتباراتی را به تولیدکنندگان می‌پردازند و بعضاً برای این تسهیلات پرداختی سودهای ۲۰ تا ۳۲ درصدی در نظر می‌گیرند.
در شرایط کنونی کشور و با توجه به تحریم‌های اعمال‌شده توسط آمریکا، مسئولین بانکی و اقتصادی کشور باید شرایط تولیدکننده‌ای که امروز با کمبود نقدینگی مواجه است و به سرمایه در گردش و همچنین تأمین مواد اولیه نیاز دارد را نیز در نظر بگیرند.

 

انصاری در ادامه با اشاره به افزایش قیمت مواد اولیه صنایع بالادستی مانند مس، فولاد، آلومینیوم، پتروشیمی و غیره اظهار کرد:
با توجه به شرایط یادشده، سود تسهیلاتی که بانک‌ها به تولیدکنندگان ارائه می‌دهد باید کاهش پیدا کند.

 

*** مبارزه با قاچاق لوازم خانگی

 

وی در ادامه در خصوص معضل قاچاق در کشور نیز بیان کرد:
یکی دیگر از نکات بسیار مهم کلیدی در صنعت لوازم‌ خانگی بحث قاچاق است.
منظور از جلوگیری از قاچاق در کشور هدف گرفتن صرفاً کالای قاچاق و توقیف قاچاقچی نیست، بلکه هدف این است که از ورود کالاهای قاچاق به بازار جلوگیری کنیم، بنابراین کالای قاچاق را که می‌گیرند نباید مجدداً به بازار وارد کنند و در واقع هدف نهایی از مبارزه با قاچاق این است که این اجناس به بازار ورود پیدا نکند.

 

*** انتظار تولیدکنندگان از دولت

 

انصاری در ادامه سخنان خود پیرامون لزوم حل مشکلات فعالین حوزه صنعت لوازم‌ خانگی اظهار داشت:
مسائلی که از دولت انتظار داریم درصدد رفع آن اقدام کند، مسائلی همچون بحث مالیات بر ارزش‌افزوده، تامین نقدینگی و کوتاه‌تر شدن روند ثبت سفارش‌ها است.
دولت باید قوانین مربوط به صنعت و سرمایه‌گذاری‌های مشترک با سرمایه‌گذاری‌های خارجی و همچنین قوانین مبارزه با قاچاق را مورد بازنگری قرار دهد.

 

*** هم‌افزایی سازمان‌های مختلف در راستای توسعه اقتصادی کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان لوازم‌خانگی در پایان اظهار داشت:
در شرایط کنونی کشور، وزارت صنعت به‌تنهایی مسئول مسائل صنعتی کشور نیست، وزارت دارایی و تمام سازمان‌های ذی‌ربط باید در کنار یکدیگر و با یک هم‌اندیشی و به‌دوراز تصمیمات و سیاست‌گذاری‌های جزیره‌ای و با نگاهی مشترک به توسعه صنعت عمل کنند تا زمینه توسعه صنعت کشور و نهایتاً توسعه اقتصادی فراهم شود.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + شانزده =

کلید مقابل را فعال کنید