کد خبر:148070
پ
رقبای تجاری در کشورهای هدف
رئیس سازمان توسعه تجارت:

مراحل پایانی تدوین نقشه راه تنظیم بازار / لزوم تامین نیازهای داخلی از تولیدات داخل

رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به این که تدوین نقشه راه تنظیم بازار در مراحل پایانی قرار دارد بر لزوم تأمین نیازهای صنعت کشور از تولیدات داخلی تاکید کرد.

رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به این که تدوین نقشه راه تنظیم بازار در مراحل پایانی قرار دارد بر لزوم تأمین نیازهای صنعت کشور از تولیدات داخلی تاکید کرد.

 

** نقشه راه تنظیم بازار

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حمید زادبوم  با اشاره به نقشه راه تنظیم بازار و همراه شدن آن با تنظیم نقشه راه توسعه صادرات، اظهار داشت:

از مدتی پیش‌نقشه راه تنظیم بازار توسط موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، معاونت بازرگانی داخلی، قائم‌مقام وزیر در امور بازرگانی و مجموعه وزارت صنعت پیگیری می‌شد و مراحل پایانی خود را طی می‌کند.

وی افزود: با توجه به روابط تنگاتنگی که بین صادرات و تنظیم بازار داخلی وجود دارد ما هم در سازمان توسعه تجارت شروع به تنظیم نقشه راه توسعه صادرات به‌موازات این طرح در وزارت صمت کردیم تا این ۲ طرح به‌طور کامل باهم همگام و همراه باشند.

زادبوم ادامه داد: شرایط اقتصاد امروز کشور ما، شرایط عادی نیست و نیاز به توجه ویژه دارد، اولویت نگاه ما باید به سمت تنظیم بازار داخل و تأمین نیازهای معیشتی مردم باشد، برطرف کردن نیازمندی‌های اصلی و اولیه در جامعه به‌خصوص کالاهای اساسی و اقلام خاصی که ارز دولتی یا یارانه دریافت می‌کنند باید در اولویت و موردتوجه ویژه قرار بگیرد.

 

*** نیازهای داخلی باید از تولیدات داخل تأمین شود

 

رئیس سازمان توسعه تجارت تصریح کرد:

موارد ذکرشده باید در توسعه صادرات لحاظ شود تا به‌طور دقیق برای آن‌ها برنامه‌ریزی کنیم؛ به‌طور دقیق موارد مهم در توسعه صادرات در نظر گرفته‌شده و با نقشه راه تنظیم بازار انطباق داشته باشد؛ اگر تولیدات کالایی توانایی پوشش نیازهای داخل را ندارد باید از صادرات آن اجتناب کنیم، هرگونه وارداتی می‌تواند خروج ارز و فشار مالی بسیاری برای کشور به همراه داشته باشد پس تا حد امکان نیازهای داخلی باید از تولیدات داخل تأمین شود.

وی در ادامه بیان کرد:

شرایط فعلی کشور ما ایجاب می‌کند که این ۲ موضوع را به‌موازات و در کنار هم پیگیری کنیم؛ چرا که این دو نقشه باید همگام و همراه با یکدیگر تنظیم‌شده و توسعه پیدا کنند که امروز این فرآیند به‌طور مناسبی طی شده است.

 

**ضرورت تدوین منطبق دو نقشه راه تنظیم بازار و نقشه راه توسعه صادرات

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس سازمان توسعه تجارت در پایان، اظهار داشت:

این ۲ نقشه باید منطبق و همراه با یکدیگر تنظیم شوند و تضادها، همپوشانی‌ها و سایر معیارهای هر ۲ طرح مشخص شود تا در سیاست‌گذاری‌ها یکسان عمل کنند.

 

 

انتهای پیام///

 

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 10 =

کلید مقابل را فعال کنید