کد خبر:147990
پ
وام ضروری
معاون تولید و صادرات مناطق آزاد:

صدور مجوز ۱۴ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در مناطق آزاد

معاون تولید و صادرات مناطق آزاد از صدور مجوز ۱۴ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در مناطق آزاد خبر داد.

معاون تولید و صادرات مناطق آزاد از صدور مجوز ۱۴ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در مناطق آزاد خبر داد.

 

*** نقش مناطق آزاد در توسعه صادرات

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، اکبر افتخاری پیرامون نقش مناطق آزاد در صادرات، اظهار داشت:

مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در کل دنیا، همواره نقش ویژه‌ای را در توسعه صادرات، انتقال تکنولوژی و کمک به توسعه تولیدات داخلی بازی کرده و متعاقبا مورد حمایت همه جانبه دولت‌ها قرار گرفته‌اند.

معاون تولید و صادرات مناطق‌آزاد، افزود: در ایران و دولت‌های مختلف نیز قانون مترقی این مناطق در راستای تسهیل شرایط سرمایه‌گذاری در این مناطق بوده است.

وی، اظهار کرد: عملکرد اقتصادی مناطق‌آزاد و ویژه در دولت‌های یازدهم و دوازدهم، گویای تاثیر بسزای این مناطق در حوزه‌های مختلف کارکردی است.

افتخاری با ذکر مثالی، توضیح داد: در سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۷، یعنی در بازه زمانی ۶ ساله بیش از ۵۰ هزار میلیارد ریال در پروژه‌های عمرانی و زیرساختی در مناطق آزاد هزینه شده است که صرف بیش از ۵۲ درصد درآمدهای مناطق‌آزاد در حوزه عمران نشان از تمرکز این مناطق بر توسعه همه جانبه و آبادانی این مناطق دارد.

 

*** ۱۲۰ میلیارد دلار صادرات تولیدی از مبدا مناطق‌آزاد

 

معاون تولید و صادرات مناطق آزاد با بیان اینکه در این ۶ سال حدود ۱۲۰ میلیارد دلار صادرات تولیدی از مبدا مناطق‌آزاد و ویژه انجام شده، خاطرنشان کرد:

همچنین بیش از ۲۱ میلیارد دلار صادرات کالای داخلی و بیش از ۸۸ میلیارد دلار ترانزیت خارجی از طریق مناطق آزاد کشور انجام شده است.

وی، گفت: در مدت مشابه حدود ۳۷ میلیارد دلار کالا به محدوده مناطق‌آزاد وارد شده که بالغ بر ۸۳ درصد آن مایحتاج واحدهای صنعتی مستقر در مناطق بوده است.

افتخاری، بیان کرد: صادرات مناطق‌آزاد و ویژه اقتصادی، حدود یک هزار و ۷۰۰ واحد تولیدی در مناطق‌آزاد و ویژه کشور مشغول فعالیت هستند که اشتغال فعال بیش از ۴۷۶ هزار نفر را در این مناطق را رقم زده است.

معاون تولید و صادرات مناطق آزاد، افزود: اکنون مجوزهای تولیدکنندگان و بنگاه‌های تولیدی به صورت یکپارچه و با اخذ شناسه یکتای کسب‌وکار با ارتباط دو جانبه با سامانه یکپارچه مناطق آزاد صادر می‌شود.

 

*** ثبت شرکت از طریق ایجاد یک شناسه ملی

 

وی، تصریح کرد: از سوی دیگر هرگونه ثبت شرکت از طریق ایجاد یک شناسه ملی و با ارتباط مستقیم با سامانه ثبت شرکت‌های کشوری انجام می‌شود در فرایند‌های تولید و آمارهای ارائه شده در بخش تولید، قبوض انبار و گواهی تولید در تمامی مناطق‌آزاد و ویژه به دقت و به صورت سیستمی تولید و در اختیار نهادها و دستگاه‌های اجرایی همچون گمرک قرار می‌گیرد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، کلیه فرایندهای ورود کالا به مناطق از ابتدای سال ۱۳۹۷ با انجام ثبت سفارش و با استفاده از زیر ساخت‌های کشوری با ثبت اطلاعات و آمار در وزارت صنعت، معدن و تجارت، بانک مرکزی و گمرک ایران انجام می‌گیرد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 4 =

کلید مقابل را فعال کنید