کد خبر:147669
پ
در حاشیه سفر به شانگهای
وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد

عرضه ۵۰ محصول فناورانه در نمایشگاه شانگهای/پتانسیل بالای نمایشگاه شانگهای برای عرضه کالاهای ایرانی

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به عرضه ۵۰ محصول فناورانه در نمایشگاه شانگهای، این نمایشگاه را دارای پتانسیل بالا برای عرضه کالاهای ایرانی دانست.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به عرضه ۵۰ محصول فناورانه در نمایشگاه شانگهای ، این نمایشگاه را دارای پتانسیل بالا برای عرضه کالاهای ایرانی دانست.

 

*** پتانسیل بالای نمایشگاه شانگهای برای عرضه کالاهای ایرانی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رضا رحمانی در حاشیه سفر به شانگهای با اشاره به اینکه نمایشگاه واردات شانگهای دومین نمایشگاه چین در سطح کلان است، اظهار داشت:

از آنجایی که چین سالانه بالای دو هزار میلیارد دلار واردات دارد برگزاری این نمایشگاه فرصت مهمی برای حضور جدی شرکت‌های ایرانی است. متاسفانه سال گذشته نمایندگان ایران در این نمایشگاه حضور نداشتند اما امسال با دعوت وزارت بازرگانی چین حدود ۲۰ شرکت ایرانی حضور دارند و حدود ۵۰ محصول فناورانه نیز عرضه خواهد شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت، ادامه داد: در حاشیه این نمایشگاه برنامه‌های متنوعی از جمله افتتاح پاویون ملی ایران با هدف کسب سهم واقعی شرکت‌های ایرانی در بازار بی‌نظیر چین برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه کالاهای ایرانی در خیلی از حوز‌ها قابلیت بسیار بالایی برای صادرات دارند، گفت:

متاسفانه سهم کالاهای ایرانی از واردات چین حتی اگر با نفت نیز حساب کنیم به یک درصد نمی‌رسید و این رقم بدون نفت چهار دهم درصد است؛ لذا این نمایشگاه، ظرفیت و پتانسیل بی‌نظیری برای حضور کالاهای ایرانی است.

 

*** جهت‌گیری و راهبرد اساسی دولت ایران

 

رحمانی با اشاره به نشست خود با اعضای اتاق بازرگانی شانگهای، بیان کرد:

در این نشست که با حضور فعالان تجاری و اقتصادی ایران و همکاران سفارت ایران در چین و کنسولگری ایران در شانگهای برگزار شد، مسایل و مشکلات سر راه توسعه تجارت میان دو کشور بررسی شد و امیدوارم بتوانیم با همکاری یکدیگر سهم بیشتری از بازار چین را کسب کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت، گفت:  باید این حساسیت را در صادر کنندگان ایرانی ایجاد کنیم که چین بازار بزرگی دارد به طوری که برای شرکت در آیین گشایش این نمایشگاه تعداد زیادی از سران کشورها در حد رئیس‌جمهوری و معاون رئیس‌جمهوری حضور دارند که بیانگر اهمیت این رویداد اقتصادی است.

وی، اضافه کرد: جهت‌گیری و راهبرد اساسی دولت جمهوری اسلامی ایران توسعه صادرات غیر نفتی است و به عبارتی، صادرات پیشران اقتصاد ما در کنار نهضت ساخت داخل است و اولویت ما نیز در این زمینه، صادارت به کشورهای همسایه و دوست مانند چین است.

رحمانی همچنین به برنامه‌های حاشیه ای سفر خود اشاره کرد و گفت:

دیدار با مسئولان سایر کشور‌ها از جمله کشورهای همسایه از جمله برنامه‌های حاشیه‌ای این سفر است.

 

*** اهمیت طرح ابتکاری یک کمربند یک راه

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت، افزود: نگاه مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران نسبت به چین یک سیاست راهبردی است لذا برنامه‌ها و تفاهمات دو کشور نیز در چند سال گذشته در همین مسیر است.

وی با اشاره به اهمیت طرح ابتکاری «یک کمربند یک راه» نیز، اضافه کرد:

جمهوری اسلامی ایران در جاده ابریشم قدیم محور اصلی بوده است لذا اکنون نیز ایران موقعیت خوبی دارد به طوری که می‌تواند چهار راه منطقه باشد و ارتباطات تجاری کشورهای اطراف را تسهیل کند و باید بیشتر در بحث برنامه‌های اجرایی و حضور بخش خصوصی در این مسیر حرکت کنیم و تجار و صادر کنندگان ما به این مساله ورود کند و کار را به دست بگیرند و دولت نیز حمایت کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در راس هیاتی بلند پایه به منظور دیدار و گفتگو با مقامات چین و همچنین شرکت در دومین نمایشگاه واردات شانگهای عازم کشور چین شده است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دومین نمایشگاه بین‌المللی واردات چین با مشارکت ۱۵۰ کشور از سراسر جهان از جمله جمهوری اسلامی ایران از امروز ۱۴ آبان سال جاری با حضور «شی جین پینگ» رییس جمهوری چین در شانگهای آغاز بکار کرد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − یک =

کلید مقابل را فعال کنید