کد خبر:147640
پ
مدرس
قائم مقام وزیر صنعت در امور بازرگانی

لزوم سرمایه‌گذاری در حوزه فرهنگ صنعتی / سه برنامه راهبردی وزارت صمت در حوزه صادرات

قائم‌مقام وزیر صنعت در امور بازرگانی ضمن تاکید بر لزوم سرمایه‌گذاری در حوزه فرهنگ صنعتی سه برنامه راهبردی وزارت صمت در حوزه صادرات را تشریح کرد.

قائم‌مقام وزیر صنعت در امور بازرگانی ضمن تاکید بر لزوم سرمایه‌گذاری در حوزه فرهنگ صنعتی سه برنامه راهبردی وزارت صمت در حوزه صادرات را تشریح کرد.

 

*** دومین همایش راهکارهای توسعه فرهنگ صنعتی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حسین مدرس خیابانی در دومین همایش راهکارهای توسعه فرهنگ صنعتی اظهار داشت:

تولیدکنندگان بر این باورند که در شرایط کنونی توانسته‌اند از واردات کالاهایی که  مشابه آن در داخل تولید می‌شود جلوگیری کنند.

کشور سال‌ها به دنبال این فرصت بود که بتواند اقتصاد خود را از نفتی بودن خارج نماید پس باید از این فرصت به خوبی استفاده کنیم.

 

*** کشور در حال حاضر بر اساس ارز صادرات غیرنفتی اداره می شود

 

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی با اشاره به اهمیت حوزه تولید و صادرات، تصریح کرد:

کشور در حال حاضر بر اساس ارز صادرات غیرنفتی اداره می‌شود و به همین دلیل به سازمان توسعه تجارت تاکید شده که امسال روز ملی صادرات را متفاوت برگزار کند.

چرا که در دوره‌های قبل صادرات نفت توجه به مسائل و مشکلات صادرات غیرنفتی را مغفول گذاشته بود و این صادرات به عنوان یک جزء فرعی اقتصاد در نظر گرفته می‌شد و کسی آن را جدی نمی‌گرفت.

وی افزود: دسترسی به منابع عظیم نفتی اجازه نمی‌داد پشت سر دریای نفت را نیز ببینیم تا بتوانیم از ظرفیت‌های غیرنفتی‌مان استفاده کنیم.

مدرس خیابانی با تاکید بر ضرورت مرور داشته‌های عظیم کشور در شرایط کنونی، ادامه داد:

همواره در شرایط محدودیت و سختی است که افراد تحت فشار به داشته‌های خود اتکا می‌کنند و با توجه به اینکه هم‌اکنون کشور به لحاظ تحریم‌ها در محدودیت قرار گرفته متوجه شده است ۵۴ میلیارد دلار حجم ذخیره معدنی داشته که در واقع با ۶۴ نوع ماده معدنی رتبه کمتر از ده در دنیا را در بسیاری از رشته‌های معدنی به خود اختصاص داده است.

 

 

*** رتبه ۲۲ تولید مس دنیا و ۱۸ آلومینیوم ایران در جهان

 

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی در ادامه سخنان خود  افزود:

رتبه ۲۲ تولید مس دنیا و ۱۸ آلومینیوم در جهان از سوی ایران یکی از داشته‌های مورد غفلت واقع شده کشور است.

۱۲۰ میلیون تن محصول کشاورزی در ایران تولید شده و این کشور توانسته جایگاه ۱۵ تولید محصول کشاورزی دنیا را به خود اختصاص دهد.

تنها در سال ۹۷ معادل ۷ میلیون تن صادرات صورت گرفته و ۷ میلیارد دلار درآمد از آن ایجاد شده است که این مقدار می‌تواند به دو برابر نیز افزایش یابد.

وی ادامه داد: ایران در حوزه کشاورزی به لحاظ متراژ پنجمین کشور دنیا است، ولی متاسفانه سرمایه‌گذاری مناسبی روی این بخش صورت نگرفته است.

در حوزه خدمات و گردشگری نیز ظرفیت‌های بسیاری نادیده شده است.

 

*** فرصت مناسب برای برای سرمایه‌گذاری در حوزه فرهنگ صنعتی و رونق تولید

 

مدرس خیابانی در ادامه سخنان خود در دومین همایش راهکارهای توسعه فرهنگ صنعتی خاطرنشان کرد:

تجارتی که صرفا جنبه تجاری داشته باشد نمی‌تواند منجر به رشد و شکوفایی شود، اگر بخش‌های بازرگانی داخلی و خارجی تولید را حمایت نمایند ارزشمند است.

وی در ادامه تاکید کرد: این حرف را باید فراموش کرد که احیای وزارت بازرگانی به منزله ایجاد یک وزارتخانه ضدتولید و واردات‌گرا است، بلکه هر چقدر روی این حوزه تمرکز کنیم مشخص خواهد شد که تجارت بدون تولید دوام نخواهد داشت.

مدرس خیابانی، گفت: بعد از تولید نیز نوبت فروش، بازاریابی و ارائه خدمات تجاری می‌رسد پس تولید بدون تجارت نیز مفهومی پیدا نخواهد کرد و هیچ‌کس بدون زیرساخت‌های تجاری قوی برای تولیداتش نمی‌تواند به ارتقا بازارهای داخلی و صادراتی خود فکر کند.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی، ادامه داد:

دولت عزم جدی خود را در حمایت توامان از تولید و تجارت دارد و در حوزه بازرگانی با احیای وزارت بازرگانی به طور قطع محدودیت‌ها و کنترل واردات ادامه خواهد داشت که نمونه آن نیز اعلام فهرست ممنوعیت ۱۶۵۰ قلم کالایی است که دارای مشابه داخلی هستند.

باید به این نکته نیز اشاره کرد که به تناسب قدرتمند شدن تولید داخل این فهرست می‌تواند گسترش یابد.

 

*** تولید نیز باید به مرور رقابت پذیر شود

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود به اختلاف نظرها در خصوص حمایت از تولید پرداخت و گفت:

برخی می‌گویند تولید باید رقابت‌پذیر شود؛ به این معنی که نباید از تولید به صورت گلخانه‌ای حمایت شود؛ چرا که این موضوع نیز مسائل و مشکلات خود را دارد و به هرحال اگر کشور برای تولید هزینه می‌کند باید تولیدکنندگان نیز به سمت رقابت‌پذیری حرکت نمایند اگرچه تولید نیاز به سرمایه‌گذاری و زمان دارد.

مدرس خیابانی، گفت:

تاکنون که بودجه کشور از طریق درآمدهای نفتی حاصل می‌شده است حاضر نشده‌ایم برای تولید هزینه کنیم تا رشد کرده و رقابت‌پذیر شود در حالی که هر کجا که تولیدی صورت می‌گرفت به بهانه‌های مختلف برخی آن را دور می‌زدند و با طرح موضوع کیفیت اقدام به واردات می‌کردند.

 

*** تاثیر برگزاری نمایشگاه تعمیق ساخت داخل 

 

وی در ادامه سخنان خود در در دومین همایش راهکارهای توسعه فرهنگ صنعتی به برگزاری نمایشگاه ساخت داخل از سوی وزارت صنعت اشاره و خاطرنشان کرد:

نمایشگاه ساخت داخل که در ماه‌های گذشته برگزار شد مکانی را فراهم کرد تا بتوان صنایع بزرگ نسبت به قطعات و مواد اولیه‌ای که از خارج وارد می‌کردند اعلام نیاز نمایند.

به همین منظور صد میلیون دلار قرارداد ساخت داخل از سوی تولیدکنندگان داخلی و صنایع بزرگ منعقد شد.

ضمن اینکه نمایشگاه دائمی ساخت داخل نیز به صورت وبسایت در وزارت صنعت فعال است.

وی در ادامه به طرح سوالی از سوی مقام معظم رهبری در سخنرانی روز گذشته خود پرداخت و گفت:

رهبر معظم انقلاب از مقامات مسئول سوال کرده‌اند که چرا آن دسته از آن کالاهایی که توانایی ساخت داخل دارند اجازه واردات یافته‌اند که به هر حال باید برای این پرسش پاسخی ارائه کرد.

مدرس خیابانی همچنین به بازار خودروهای چینی در سال های قبل اشاره و خاطرنشان کرد:

زمانی که چین وارد عرصه خودروسازی شد آن دسته از محصولاتی را تولید می‌کرد که از کیفیت بالایی برخوردار نبودند.

پس نمایشگاه‌داران نیز در ایران خرید آن را به مصرف‌کنندگان توصیه نمی‌کردند.

اما اکنون با گذشت زمان و سرمایه‌گذاری‌هایی که این کشور صورت داده توانسته خودروهایی قابل رقابت در جهان تولید نماید و به بازار عرضه کند.

پس ما نیز باید با فرهنگ‌سازی به تولیدکنندگان داخلی فرصت بدهیم تا در یک مدت‌زمان عقلانی تحت یک گارد حفاظتی به تولید پرداخته و کیفی شوند.

 

 

*** جذابیت صادرات، فرصتی بی نظیر

 

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی در بخش دیگری از سخنان خود در دومین همایش راهکارهای توسعه فرهنگ صنعتی به فرصت‌های ایجاد شده پیش روی صادرات کالاهای ایرانی اشاره و خاطرنشان کرد:

هم‌اکنون به دلیل تفاوت نرخ ارز و ریال جذابیت بسیار مناسبی پیش روی صادرات قرار گرفته و تمامی کالاهای ایرانی در حال حاضر جذابیت صادراتی دارند؛ اما باید به این نکته توجه کرد که سیاست وزارت صنعت، معدن و تجارت خام‌فروشی نیست و اجازه نخواهد داد کالاهای با ارزش‌افزوده پایین تولید شود.

وی گفت:

صادرات غیرنفتی کشور علیرغم برخی جوسازی‌ها با رشد مواجه بوده است.

به نحوی که در شش ماهه ابتدای سال جاری ۲۹.۷ درصد به لحاظ وزنی افزایش داشته است و کاهش ارزشی آن نیز به دلیل واقعی‌سازی ارزش پایه‌های گمرکی بوده است.

مدرس خیابانی، خاطرنشان کرد:

بر اساس آمار معاونت معدنی وزارت صنعت ۷ میلیون تن صادرات مواد معدنی در سال جاری صورت گرفته که می‌تواند نویدبخش وضعیت مناسبی باشد.

اما به هر حال صادرات مواد اولیه به هیچ عنوان افتخارآمیز نیست.

 

*** رونق صادرات سنگ آهن علیرغم وضع عوارض

 

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی، گفت:

وضع عوارض سنگ‌آهن به دلیل تامین مواد اولیه تولیدکنندگان داخلی وضع شده است.

علیرغم وضع این عوارض همچنان روند صادرات ادامه دارد و در کنار آن صادرات شمش رونق گرفته است.

ضمن اینکه مواد اولیه کارخانجات داخلی نیز تامین شده است.

وی، خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذاری عظیمی در واحدهای تولیدی فولادی صورت گرفته که نباید اجازه داد معطل مواد اولیه باشند اما اگر مازاد نیاز آنها صادر شود هیچ ممنوعیتی برای آن متصور نیستیم.

 

*** سه برنامه برای صادرات

 

مدرس خیابانی در ادامه به تشریح سه برنامه مهم این وزارتخانه برای صادرات پرداخت و گفت:

متنوع سازی کالاها، متنوع سازی بازارها و ایجاد تنوع در بنگاه‌های صادراتی از جمله محورهای این برنامه هستند.

چرا که ۷۰ درصد صادرات کشور ایران به ۵ کشور بوده و یک شبه انحصار به چشم می خورد که قدرت مانور را از صادرکنندگان گرفته است.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی، ادامه داد:

شورای عالی صادرات هدف‌گذاری رونق صادرات به ۱۵ کشور همسایه به علاوه چین و هند را ابلاغ کرده که بر این اساس قصد داریم علاوه بر تنوع در بازارها بنگاه‌های صادراتی را نیز متنوع کنیم چرا که بخش عمده‌ای از صادرات ما از سوی تعداد کمی شرکت انجام می‌شود.

وی در ادامه گفت:

تشکل‌های صادراتی باید وارد عرصه عمل شده و صادرات بنگاه‌های خود را  برنامه‌ریزی نمایند.

چرا که اگر صادرات در قالب تشکل‌ها رونق گیرد از برخی رقابت‌های منفی و نرخ شکنی‌ها در حوزه بازارهای هدف خواهد کاست.

مدرس خیابانی به ضرورت توسعه زیرساخت‌های تجاری اشاره و خاطرنشان کرد:

امروز بخشی از توفیق نیافتن در صادرات و تولید صادراتی ایران به نبود رونق زیرساخت‌های تجاری برمی‌گردد به این معنا که تولید سرریز شده اما زیرساخت‌های تجاری برای آن وجود ندارد.

 

*** حمایت از برند سازی در کشور 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی در پایان، اظهار داشت:

در حوزه برندسازی باید کار ویژه‌ای صورت گرفته و زمینه‌ای را فراهم کرد که تعداد برندهای ملی ایران در بخش‌های مختلف کالایی افزایش یابد تا بتوان با قدرت و قوت بیشتری در بازارهای صادراتی حضور پیدا نمود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + شانزده =

کلید مقابل را فعال کنید