کد خبر:147480
پ
مبدل‌های انرژی خورشیدی
رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر:

مبدل‌های انرژی خورشیدی در کشور تولید شد

رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر از تولید مبدل‌های انرژی خورشیدی در کشور خبر داد.

رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر از تولید مبدل‌های انرژی خورشیدی در کشور خبر داد.

 

*** وضیعت انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمد صادق‌زاده در نشستی خبری در حاشیه نمایشگاه صنعت برق، وضیعت انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور را مطلوب توصیف کرد و اظهار داشت:

انرژی‌های تجدیدپذیر طی سالهای گذشته به طور میانگین سالانه بیش از ۳۰ درصد رشد را تجربه کرده‌اند که از تلاش دولت برای توسعه این نوع انرژی‌ها حکایت دارد، البته قیمت فروش تکلیفی برق پائین است، همین موضوع سرمایه‌گذاری در صنعت برق را با چالش روبرو می‌کند؛ اگر این مشکل برطرف شود شاهد افزایش سرمایه‌گذاری در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر نیز هستیم.

معاون وزیر نیرو، افزود: افزایش ۳۰ درصدی نرخ نیروگاه‌های تجدیدپذیر می‌تواند جذابیت مناسبی را برای ورود سرمایه‌گذاران ایجاد کند که با ابلاغ چنین موضوعی از سوی وزیر نیرو شاهد استقبال بخش خصوصی در این حوزه بودیم.

وی از تولید مبدل‌های انرژی خورشیدی در کشور خبر داد و گفت:

پله آخر توسعه فناوری نیروگاه‌های تجدیدپذیر در ایران را می‌توان مبدل‌های انرژی خورشیدی دانست که قبلاً در کشور تولید نمی‌شد اما اکنون فرآیند تولید آن در تهران و مشهد کلید خورده است.

صادق‌زاده، افزود: اگر سرمایه‌گذاران در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر از توانمندی‌های بخش داخلی استفاده کنند، دولت در چنین حالتی تا سقف ۳۰ درصد افزایش نرخ خرید برق را از آنان حمایت می‌کند، این در حالی است که ظرفیت کنونی انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور ۸۴۱ مگاوات است و به غیر از ۱۵۰ مگاوات نخست که به طور مستقیم از بخش سرمایه‌گذاری خارجی تأمین شد، سایر ظرفیت‌ها با استفاده از نقدینگی موجود در کشور تامین سرمایه شده است.

 

*** قیمت خرید برق از این نیروگاه‌ها

 

رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر با بیان اینکه در ماده ۵۰ قانون برنامه ششم توسعه، وزارت نیرو ملزم شده است تا پایان اجرای این برنامه ۵۰ درصد ظرفیت تولید برق کشور را با ظرفیت حدود ۴ هزار و ۵۰۰ مگاوات از برق تجدیدپذیر تأمین کند، ادامه داد:

البته در ماده ۳۹ این قانون که مقدم بر ماده ۵۰ است مطرح شده است که قیمت حامل‌های انرژی باید اصلاح شود در حالی که چنین رخدادی تاکنون اجرایی نشده و نباید انتظار داشت که این هدف افزایش ظرفیت تأمین برق از محل نیروگاه‌های تجدیدپذیر تأمین شود.

وی، افزود: پیشنهاد وزارت نیرو برای راه‌اندازی نیروگاه‌های تولید برق از پسماند به تصویب هیات وزیران رسیده و لایحه آن به مجلس ارائه شده و در دست بررسی برای رفتن به صحن علنی مجلس است.

صادق‌زاده، توضیح داد: در این لایحه تولید برق از پسماند در کلان شهرها و شهرهای ساحلی که بیشترین مشکل را با پسماندهای تولیدی دارند پیشنهاد شده است و منابع مالی آن نیز برای اجرای این طرح پیش‌بینی شده و انتظار می‌رود پس از ابلاغ آن حرکت جدی در زمینه تولید برق از محل پسماندها آغاز شود.

رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر، قیمت خرید برق از این نیروگاه‌ها را ۹۰۰ تومان بر کیلو وات اعلام و تصریح کرد:

زمانی که قانون ابلاغ شد نرخ مصوبه به شورای اقتصاد ارائه شده و امکان دارد به ۱۵۰۰ تومان نیز افزایش یابد، این در حالی است که حدود ۶ نیروگاه زباله سوز با ظرفیت ۱۱ مگاوات در حال بهره‌برداری است که البته در کشور پتانسیلی برای ایجاد ظرفیت نیروگاهی به ظرفیت ۸۰۰ مگاوات در کشور وجود دارد و لایحه‌ای که در حال بررسی است ۴۰۰ مگاوات از ۸۰۰ مگاوات را تامین می‌کند، البته نمی‌توان این راهکار را تنها راه مقابله با تولید پسماند در شهرها عنوان کرد اما به هر حال فرصتی را برای چنین اقدامی فراهم می‌کند.

 

*** تجهیزات مورد نیاز نیروگاه‌های تجدیدپذیر

 

وی با بیان اینکه عمده تجهیزات مورد نیاز نیروگاه‌های تجدیدپذیر در کشور ساخته می‌شود، ادامه داد:

طی سه سال نخست فعالیت این حوزه اغلب تجهیزات وارداتی بودند اما اکنون تمام فناوری‌های مورد نیاز این صنعت در داخل ساخته می‌شود به طوری که حتی برای تولید یک تجهیز، سه تا چهار تولیدکننده وجود دارد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر با اشاره به تجهیز نیروگاه‌های خورشیدی در پشت بام‌های مردم، اظهار کرد:

این اقدام دو سال تجربه را پشت سر می‌گذارد که در مجموع موفق به احداث این نیروگاه‌های کوچک با ظرفیت ۳۵۰۰ کیلووات درپشت بام‌ها شده‌ایم.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + دوازده =

کلید مقابل را فعال کنید