کد خبر:147458
پ
قند نوشابه‌های گازدار
دبیرکل کانون انجمن‌های صنایع غذایی:

کاهش ۱۰ درصدی قند نوشابه‌های گازدار در صنعت غذایی کشور

دبیرکل کانون انجمن‌های صنایع غذایی از کاهش ۱۰ درصدی قند نوشابه‌های گازدار در صنعت غذایی کشور خبر داد.

دبیرکل کانون انجمن‌های صنایع غذایی از کاهش ۱۰ درصدی قند نوشابه‌های گازدار در صنعت غذایی کشور خبر داد.

 

*** کاهش ۱۰ درصدی قند نوشابه‌های گازدار در صنعت غذایی کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، کاوه زرگران در مراسم روز جهانی غذا با اشاره به مشارکت بالای صنایع غذایی ایران در برنامه کاهش مصرف نمک، شکر و چربی در محصولات صنایع غذایی، اظهار داشت:

کاهش مصرف این مواد توسط مردم، مستلزم تمرکز بر فرهنگ‌سازی و آشنایی با مخاطرات مصرف بالای مواد غذایی پر‌نمک، چرب و با قند بالا است.

دبیر کل کانون انجمن‌های صنایع غذایی با اشاره به گزارش سازمان‌ خوار‌و‌بار و کشاورزی ملل متحد از گرسنگی در جهان، خاطرنشان کرد:

فائو روند گرسنگی در جهان را صعودی اعلام کرده به طوری که تعداد افراد گرسنه جهان از ۸۱۱ میلیون نفر در سال ۲۰۱۷ به ۸۲۰ میلیون نفر در سال ۲۰۱۸ افزایش یافته است که نشان‌دهنده لزوم بازنگری در رویکرد مبارزه با فقر غذایی و گرسنگی در جهان است.

وی با اشاره به اینکه آمار رو به افزایش گرسنگی اغلب در کشورهای با درآمد متوسط و کشورهایی که رشد اقتصادی در آنها متوقف شده، گزارش شده است، افزود:

نابرابری درآمدی در اغلب کشورهایی که با مشکل گسترش فقر و گرسنگی دست به گریبان هستند در حال افزایش است به طوری که مواجه با شرایط رکود اقتصادی را برای فقرا سخت‌تر از گذشته کرده است.

 

*** آمار ۶۷۰ میلیون نفری سازمان خوار‌و‌بار و کشاورزی ملل متحد

 

زرگران در ادامه با اشاره به آمار ۶۷۰ میلیون نفری سازمان خوار‌و‌بار و کشاورزی ملل متحد از تعداد افراد بالغ چاق در جهان، تصریح کرد:

ترکیبی از رژیم‌های غذایی ناسالم و بی‌تحرکی نرخ ابتلا به چاقی در جهان را نه تنها در کشورهای توسعه یافته بلکه در کشورهای کم درآمد نیز افزایش داده است به طوری که چاقی و گرسنگی توامان در این کشورها به چشم می‌خورد.

دبیرکل کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران با بیان اینکه شهرنشینی تاثیرات قابل توجهی بر عادات غذایی مردم جهان داشته است، گفت:

مردم امروز زمان کمتری را برای آماده کردن غذا در خانه صرف می‌کنند و از رژیم‌های غذایی عمدتا فیبردار و گیاهی به سمت رژیم‌های سرشار از شکر، چربی، نمک، گوشت و سایر محصولات حیوانی روی آورده‌اند.

وی رژیم‌های غذایی ناسالم را مهمترین عامل ریسک ابتلا به بیماری‌های غیرواگیردار مانند بیماری‌های قلبی و عروقی اعلام کرد و افزود:

در کشورهای مختلف برنامه‌های متعددی برای کنترل عوامل ریسک ابتلا به بیماری‌های غیرواگیردار به اجرا گذاشته شده و در کشور ما نیز به پیروی از سازمان جهانی بهداشت برنامه کاهش میزان نمک، چربی و شکر در فرآورده‌های غذایی اجرا شده است.

زرگران با تاکید بر مشارکت بالای صنایع غذایی ایران با برنامه کاهش میزان نمک، شکر و چربی در فرآورده‌های غذایی، کاهش اسید چرب ترانس مارگارین سفره از ۱۰ به ۲ درصد، کاهش میزان نمک در رب گوجه‌فرنگی از ۲ به ۱٫۵ درصد و کاهش ۱۰ درصدی قند نوشابه‌های گازدار را از نمونه‌های اجرای این برنامه در صنایع غذایی ایران برشمرد.

 

*** دریافت مجوز ۱۳۹۰۰ واحد صنایع غذایی از سازمان غذا و داروی ایران

 

دبیر کل کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران، افزود: همچنین با بیان اینکه صنایع غذایی ایران در ارتباط با استفاده از برچسب نشانگرهای رنگی تغذیه‌ای در محصولات تولیدی بیشترین همراهی را با سیاستگذاران بخش سلامت کشور داشته است، استفاده از ریزمغذی‌ها چون ویتامین‌های آ و دی، روی، آهن و اسید فولینک در محصولات صنایع غذایی را از اقدامات صنایع غذایی ایران در راستای ارتقای سطح سلامت جامعه است.

وی با بیان اینکه صنعت غذای ایران علاوه بر اجرای دستورالعمل‌ها، فراتر از آیین‌نامه‌های نظارتی عمل کرده است، اظهار داشت:

تولیدات صنعت غذای ایران امروز مایه افتخار است و به کشورهای مختلف جهان صادر می‌شود.

زرگران کاهش مصرف قند، نمک و چربی در کشور را نیازمند تمرکز بر فرهنگ‌سازی و آشنایی مردم با مخاطرات مصرف بالای آنها دانست و تاکید کرد:

با وجود اجرای سیاست کاهش میزان نمک، شکر و چربی در محصولات صنایع غذایی ایران همچنان شاهد مصرف بالای این محصولات در سفره‌های ایرانی هستیم، در حالی که در کشورهایی که در اجرای طرح کاهش مصرف نمک، چربی و شکر موفق عمل کرده‌اند این طرح به صورت بلندمدت اجرا می‌شود و از دوران مدرسه به نحوی آموزش داده می‌شود که نیازی به نمکدان در سفره نیست.

دبیرکل کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران با اشاره به اینکه بیش از ۱۳۹۰۰ واحد صنایع غذایی از سازمان غذا و داروی ایران مجوز دریافت کرده‌اند و بیشترین نظارت بر آنها وجود دارد، تاکید کرد:

مخاطرات غذایی کشور ما متفاوت از کشورهای پیشرفت است، با وجود افزایش چشمگیر تولید محصولات کشاورزی در کشور باید تمرکز بیشتری بر ارتقای کیفیت محصولات کشاورزی صورت گیرد، چراکه عمده پایش‌ها بر محصولات تولیدی صنعت غذا متمرکز شده است در حالی که تولید غذا از مزرعه تا سفره مراحل متعددی را طی می‌کند.

 

*** محصولات صنایع غذایی ایران را مشمول مالیات نمی‌کنیم

 

وی، تاکید کرد: نمی‌توانیم محصولات صنایع غذایی ایران را مشمول مالیات کنیم در حالی که بر محصولات غذایی تولید شده در اصناف و تولیدات زیرپله‌ای نظارتی صورت نمی‌گیرد که در نهایت موجب سوق پیدا کردن مصرف‌کنندگان به سمت محصولات این واحدها خواهد شد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دبیرکل کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران در پایان با اشاره به اینکه بیش از ۳۰۰ واحد صنایع غذایی ایران طرح نشانگرهای رنگی تغذیه‌ای را به صورت داوطلبانه اجرا کرده‌اند، اظهار داشت:

صنایع غذایی ایران از آیین نامه‌هایی که باعث ارتقای سلامت جامعه شوند استقبال می‌کنند، زیرا اعتقاد داریم محصولات غذایی را ابتدا خانواده خود ما مصرف می‌کند پس باید بیشترین نظارت‌ها روی آن صورت گیرد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + هشت =

کلید مقابل را فعال کنید