کد خبر:146957
پ
معاون وزیر اقتصاد
معاون وزیر اقتصاد:

۶۸ درصد قوانین مانع تولید و صادرات است

معاون وزیر اقتصاد ۶۸ درصد قوانین را مانع تولید و صادرات دانست.

معاون وزیر اقتصاد ۶۸ درصد قوانین را مانع تولید و صادرات دانست.

 

*** مقررات‌زدایی چه تاثیری بر بهبود محیط کسب و کار دارد؟

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمدعلی دهقان دهنوی در گفتگو با رسانه ملی، اظهار داشت:

در آخرین گزارش بانک جهانی که هفته گذشته منتشر شد ایران با یک پله صعود در رتبه ۱۲۷ شاخص جهانی بهبود فضای کسب و کار قرار دارد.

وی با بیان اینکه این میزان پیشرفت شاید قابل توجه به نظر نیاید، ادامه داد:

با توجه به اینکه بعد از ۴ سال تنزل به بهبود رسیده‌ایم و همچنین با توجه به جنگ اقتصادی که طی یکسال گذشته کشور با آن دست به گریبان است ارزیابی بانک جهانی از این میزان رشد امیدوار کننده به نظر می‌رسد.

دهنوی با اشاره به اینکه وضع مقررات مبتنی بر قانون است، گفت:

قانون‌های تشکیل وزارتخانه‌ها مبنای اصلی وضع مقررات هستند و در این قانون‌ها برای وزیر و وزارتخانه اختیاراتی وضع شده که براساس این اختیارات وزیر می تواند مقرراتی وضع کند.

اما گاهی اوقات این قوانین در سطح اختیارات وزارتخانه نیست که این مقررات بصورت پیش‌نویس در هیات وزیران مطرح و تصویب می‌شود.

 

*** یک پله صعود بعد از ۴ سال

 

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی نیز با بیان اینکه ارتقاء یک پله ای کشور در بین ۱۹۰ کشور شاخص خوبی نیست، گفت:

پس از سه تا چهار سال در رتبه‌بندی بانک جهانی به ۱۲۷ رسیده‌ایم و این شاخص خیلی خوبی نیست. ما باید فضا را در داخل کشور برای رونق تولید و فعالیت اقتصادی مهیا کنیم.

وی بعنوان نماینده بخش خصوصی با بیان اینکه صدور تعداد بخشنامه‌های مختلف کم شده است، افزود:

تعداد بخشنامه‌ها از ۲۳۸ در شش ماهه نخست ۹۷ به ۱۲۱ بخشنامه رسیده است. زمانی بود که روزی چند بخشنامه صادر می‌شد که به تولید و تجارت آسیب می‌رساند. البته ما هنوز شاهدیم بدون مشورت با بخش خصوصی یک شبه بخشنامه صادر می‌شود.

 

***  ۶۸ درصد قوانین مانع تولید و صادرات است

 

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی با بیان اینکه سیاست گذاری‌ها باید فعالیت اقتصادی را تسهیل ببخشد، گفت:

در پایشی که از قوانین مصوب مجلس انجام شده ۶۸ درصد قوانین وضع شده مانع تولید و صادرات است و تنها ۳۲ درصد فعالیت اقتصادی را تسهیل کرده است.

شکوری با بیان اینکه  بانک مرکزی  باید ارز را به کشور برگرداند، افزود:

چه دلیلی وجود دارد که فعالیت تولید و تجارت ارز ۴ هزار ۲۰۰ تومانی را به دولت بدهد و خود تجهیزات مورد نیازش را با سه برابر قیمت ارز مصوب وارد کند.

رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید کننده با اشاره به اینکه قانون بهبود فضای کسب و کار قانون راهگشایی است؛ گفت:

بیشترین مشکلات در بحث تولید و رونق کسب و کار از ناحیه عوامل محیطی و بیرونی حاکم بر کسب و کار است و بخشی دیگر نیز از جانب نهادهای دولتی و بخش دیگری نیز از سوی تولیدکنندگان و صاحب‌نظران این حوزه است.

 

*** چیدمان غلط در ساختار مدیریت پروژه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در پایان دبیرکل کانون عالی کارفرمایان با بیان اینکه مسئولان بخش مقررات زدایی در بحث مدیریت و فرایندهای کسب و کار با یکدیگر تعارف دارند و به این مساله کمتر بصورت واقع‌‌بینانه نگاه می‌کنند، اظهار داشت:

تا زمانی که رویکرد و نگاه به مسائل مدیریتی به روز نباشد هیچ خروجی مثبتی را نباید متصور باشیم و دلیل اصلی ضعف در این بخش را چیدمان غلط در ساختار مدیریت پروژه است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید