کد خبر:146799
پ
رفع سوءاثر چک‌های برگشتی
روابط عمومی بانک مرکزی:

رفع سوءاثر چک‌های برگشتی وظیفه بانک‌ها شد

روابط عمومی بانک مرکزی طی بخش‌نامه‌ای، کلیه بانک‌ها را از اول آبان ۹۸ مکلف به رفع سوءاثر از چک‌های برگشتی فاقد شکایت دانست.

روابط عمومی بانک مرکزی طی بخش‌نامه‌ای، کلیه بانک‌ها را از اول آبان ۹۸ مکلف به رفع سوءاثر از چک‌های برگشتی فاقد شکایت دانست.

 

*** رفع سوءاثر چک‌های برگشتی وظیفه بانک‌ها شد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بانک مرکزی طی بخشنامه‌ای ابلاغ کرد که پیرو بخشنامه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ و بر اساس بند (و) تبصره ۳ ماده ۵ مکرر قانون اصلاح قانون صدور چک (مصوب آبان ماه ۹۷) بانک‌ها باید در صورت احراز عدم دعوی کیفری و حقوقی علیه چک توسط دارنده در خصوص چک‌هایی که سه سال از تاریخ صدور گواهینامه پرداخت نشدن آن‌ها سپری شده است، نسبت به رفع سوءاثر از چک‌های برگشتی با درج کد ۶ اقدام کنند.

بر اساس این بخشنامه، تا زمان راه‌اندازی سامانه استعلام طرح دعاوی کیفری و حقوقی علیه چک از سوی قوه قضائیه، بانک مربوطه باید نسبت به مکاتبه با مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه برای اخذ استعلام و احراز عدم دعوی کیفری و حقوقی در خصوص چک‌های مشمول مرور زمان سه سال اقدام کنند.

 

*** رفع سوء اثر چک

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در پایان این بخش‌نامه آمده است:

 

۱- در صورتی که مشتری ظرف مدت ده روز کاری پس از برگشت چک، اقدام به تأمین کسری موجودی حساب جاری یا ارائه لاشه چک یا رضایت نامه محضری از ذی نفع ننماید، بانک موظف است اطلاعات مربوط به گواهی نامه عدم پرداخت را به سامانه اطلاعاتی بانک مرکزی ارسال نماید.

۲- بانک مکلف است بنا به درخواست مشتری و به منظور آگاهی وی از سوابق چک‌های برگشتی خود در سامانه اطلاعاتی بانک مرکزی، اقدام به ارائه صورت کامل تعداد و مشخصات چک‌های برگشتی وی با درج تاریخ برگشت چک نماید.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − دو =

کلید مقابل را فعال کنید