کد خبر:146171
پ
شاخص رقابت‌پذیری ایران
رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران:

شاخص رقابت‌پذیری ایران ۱۰ رتبه کاهش پیدا کرد

رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران از کاهش ۱۰ رتبه‌ای شاخص رقابت‌پذیری ایران خبر داد.

رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران از کاهش ۱۰ رتبه‌ای شاخص رقابت‌پذیری ایران خبر داد.

 

*** شاخص رقابت‌پذیری ایران ۱۰ رتبه کاهش پیدا کرد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مسعود خوانساری در جلسه هیات نمایندگان اتاق تهران، اظهار داشت:

بر اساس پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول، شاخص رقابت‌پذیری ایران در سال ۹۸، ۱۰ درصد کاهش پیدا کرد که رشد ایران ٩.۵- درصد می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران با بیان اینکه طبق قانون برنامه ششم قرار بر این بود که وزارت امور اقتصادی و داراریی در پایان شهریورماه گزارشی از شاخص رقابت‌پذیری در اقتصاد ایران را ارائه دهد اما هنوز این کار صورت نگرفته است، گفت:

هنوز ما مطلع نیستیم که آیا این گزارش آماده شده یا خیر، اما هفته گذشته مجمع جهانی اقتصاد، گزارش رقابت‌پذیری را برای سال ۲۰۱۹ اعلام کرده که بر اساس آن از ۱۱۲ مضمون و ۱۰۳ شاخص، رتبه ایران با ۱۰ درجه کاهش به ۹۹ رسیده است.

وی، افزود: در سال ۹۰ رتبه ایران ۶۲ بوده اما اکنون ۳۷ کشور از ما جلوتر آمده‌اند ضمن اینکه ضعیف ترین رتبه‌ها در حوزه کارآیی بازار کار، وضعیت اقتصاد کلان، بازار محصولات و پویایی نهادها بوده است که رتبه ما در این شاخص‌ها ۱۳۰ تا ۱۴۰ به ثبت رسیده است.

 

*** رشد اقتصادی دنیا

 

خوانساری با بیان اینکه صندوق بین‌المللی پول گزارش رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۱۹ را اعلام کرده، خاطرنشان کرد:

رشد اقتصادی دنیا با کاهش ۶ دهم درصد معادل ۳ درصد پیش‌بینی شده است اما ایران روند نزولی را در پی‌گرفته و منفی ۹۵ درصد را تجربه خواهد کرد در حالی که بانک جهانی همین شاخص را منفی ۸.۷ درصد پیش‌بینی کرده است.

رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران، گفت:

در ادامه تورم پیش‌بینی شده برای سال ۹۸ را معادل ۳۸ درصد، سال ۹۹ معادل ۲۹ درصد و سال ۱۴۰۰ معادل ۲۲.۷ درصد است.

وی با بیان اینکه در صورت تداوم محدودیت‌های ناشی از صادرات نفت کماکان رکود تورمی استمرار خواهد داشت، تصریح کرد:

محدود شدن توان بانک‌ها در تشکیل فعالیت‌های اقتصادی قطعا بیکاری را افزایش داده و نرخ فقر نیز بالاتر خواهد رفت ضمن اینکه دولت امسال با کسری بودجه بالایی برخوردار بوده و برای تامین کسری‌ها باید یا از افزایش درآمدهای مالیاتی بهره گیرد یا توزیع اوراق مشارکت و قرضه را ادامه دهد.

 

*** پرداخت ۱۳۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه آشکار و پهنان

 

خوانساری، گفت: افزایش درآمدهای مالیاتی راهکار خوبی است اما عمدتا فشار بر روی بنگاه‌ها و شرکت‌های شناسنامه وارد خواهد آمد همانطور که در نیمه اول امسال نیز چنین شرایطی حاکم شده است.

رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران، افزود:

در رابطه با انتشار اوراق مشارکت نیز بدهی‌های دولت را به سال بعد موکول می‌کنیم که اگر قرار باشد از بانک مرکزی این موضوع تامین شود به طور قطع در ۴ سال آینده با مشکلات جهش ارزی مواجه خواهیم بود.

وی، گفت: در سال ۹۲ ارزش پول ملی کاهش یافته و با افزایش قیمت ارز مواجه بودیم که همین موضوع در سال ۹۷ نیز تکرار شد و اگر سیاست‌ها به درستی اعمال نشود در سال ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۱ مجدد با افزایش قیمت ارز و افت ارزش ریال مواجه خواهیم بود.

خوانساری، افزود: سازمان برنامه اعلام کرده ۱۳۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه آشکار و پهنان پرداخت می‌شود که سهم هر نفر سالانه ۱۶ میلیون تومان است در حالی که این پول در چرخه اقتصاد کشور نیست و یارانه غیرعادلانه، غیر‌هدفمند و فسادانگیز را توزیع می‌کند.

 

*** دو راهکار موثر برای جبران کسری بودجه دولت

 

وی با بیان اینکه در صورت کاهش درآمدهای نفتی دو راهکار برای جبران کسری بودجه دولت وجود دارد، خاطرنشان کرد:

افزایش صادرات غیرنفتی و بالا بردن سطح تقاضا در داخل می‌تواند راهکارهای موثر باشد، ضمن اینکه یارانه نقدی را به صورت مستقیم به اقشار نیازمند پرداخت نماییم.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران در پایان، اظهار داشت:

هم اکنون فصل تدوین بودجه بوده و انتظار ما از دولت آن است که دست در جیب بانک مرکزی نکند بلکه از طریق کاهش هزینه دولت، اصلاح یارانه‌ها و اصلاح بودجه شرکت‌های دولتی این منابع را تامین نماید.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید