کد خبر:145930
پ
اقتصاد کشور
رئیس اتاق ایران تاکید کرد

بانک‌ها قلب تپنده اقتصاد کشور هستند/لزوم  حرکت  بانک‌ها به سمت افزایش بهره‌وری

رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به این که بانک‌ها قلب تپنده اقتصاد کشور هستند بر لزوم حرکت بانک‌ها به سمت افزایش بهره‌وری تاکید کرد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به این که بانک‌ها قلب تپنده اقتصاد کشور هستند بر لزوم حرکت بانک‌ها به سمت افزایش بهره‌وری تاکید کرد.

 

*** بانک‌ها، قلب تپنده اقتصاد کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، غلامحسین شافعی در جمع فعالان اقتصادی در اتاق بازرگانی ایران ضمن تشکر از رئیس بانک مرکزی، اظهار داشت:

بانک مرکزی توانسته بازار آشفته اقتصادی را مدیریت کند و این همکاری میان بانک مرکزی و اتاق بازرگانی توانسته تا حدودی از تصمیمات هیجانی که در بخش صنعت وجود دارد، جلوگیری کند.

وی در خطاب به رئیس بانک مرکزی با اشاره به تعویق توسعه، گفت:

برای تعویق توسعه لازم است نگاه به بانک‌ها باشد زیرا در اقتصادهای بانک محوربانک‌ها قلب تپنده و رساننده خون به شریان اقتصاد کشور هستند.

 

*** اندازه مالی و اقتصاد کشور با یکدیگر متناسب هستند

 

رئیس اتاق بازرگانی در ادامه بیان کرد:

کشورهایی که توانستند این اهمیت را به خوبی درک کنند به توسعه و پیشرفت رسیده‌اند اما کشورهایی که اختیارات را بدون چون و چرا به بانک‌ها داده‌اند به توسعه دست نیافته‌اند.

وی افزود: اندازه مالی و اقتصاد با یکدیگر متناسب هستند به طوریکه رشد ناهنجاری‌های اجتماعی موجب گسترش زمینه‌های رانت خواری و فساد می‌شود که این فساد، حاصل نبود تناسب میان دو بخش است.

 

***سیستم بانکی به فکر تخصیص مالی باشد

 

شافعی، تصریح کرد: سیستم بانکی به‌جای تأمین مالی به فکر تخصیص مالی باشد چراکه در قانون به بانک‌های غیردولتی اجازه بیشتری داده‌شده اما چرا قانون‌گذاران به دنبال اهداف بانک‌های غیرخصوصی نیستند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران یادآورشد:

سوال اینجاست که چرا قانون گذاران و کارشناسان کشور به دنبال اهدافی که برای بانک های خصوصی در نظر گرفته شده بود، نیستند و اگر ما به اهداف نرسیم اصرار به ادامه این روند چیست!؟ البته حرکتی در جهت ادغام موسسات مالی و اعتباری شروع شده که جای تقدیر دارد اما کسری ها و کاستی های این موسسات نباید از جیب مردم پرداخت شود.

شافعی، افزود: در اقتصاد مالی نیاز است تأمین سرمایه بلندمدت بنگاه ها از طریق بورس صورت گیرد و وظیفه بانک‌ها تأمین مالی کوتاه مدت باشد.

وی، افزود: این در شرایطی است که باید به این سوال پاسخ داد که آیا بازار سرمایه در اقتصاد ایران به اندازه کافی سالم و توانمند است در حالی که شناخت ما از بازار سرمایه این اعتبار را تأمین نمی‌کند.

 

*** کسری‌ها و کاستی‌های موسسات مالی نباید از جیب مردم پرداخت شود

 

رئیس اتاق بازرگانی ایران، تصریح کرد: اگر می‌خواهیم بنگاه‌های تولیدی و صنعتی را توسعه داده و شاهد تبلور اقتصاد مقاومتی باشیم باید بنگاه‌های نیازمند تأمین مالی را با نرخ رقابتی تأمین مالی نماییم.

شافعی ضمن در خواست از رئیس کل بانک مرکزی، ادامه داد:

اگر بانک مرکزی مستقل نیست وی به عنوان مدیر عرصه اقتصادی کشور باید استقلال کارشناسی این بانک را حفظ کند.

وی با بیان اینکه رشد پول لزوما منجر به تورم نمی‌شود، گفت:

این موضوع به سطح اعتماد جامعه به پول و سیاست‌گذاری‌های پولی از سوی بانک مرکزی برمی‌گردد و البته وقتی صحبت از سیاست‌گذاری پول در کشور می‌شود، صرفا مدیران بانک مرکزی در نظر نیستند بلکه سیستم بانکی باید تحت نظر رئیس کل بانک مرکزی تمام منویات وی را عملیاتی نماید.

 

*** پول نباید از چرخه تولید و اشتغال مولد به چرخه منحرف وارد گردد

 

شافعی، تاکید کرد: بانک ها در صدد بهره‌برداری از شرایط مالی در کشور هستند و در فرصت‌هایی همچون افزایش نرخ ارز، بهره و خرید و فروش عرضه در بازار نقش آفرینی می‌کنند در حالی که این موارد ابزار بوده و هدف نیستند بلکه بانک‌ها باید در راستای تحقق اهداف ملی از این ابزارها بهره گرفته و هماهنگی‌های لازم را با سایر ابزارهای سیاست‌گذار داشته باشد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران، افزود:  پول نباید از چرخه تولید و اشتغال مولد به چرخه منحرف وارد گردد و لذا لازم است رشد افقی سیستم بانکی متوقف شده و بانک‌ها به سمت افزایش بهره‌وری حرکت نمایند.

وی، تصریح کرد: حجم اقتصاد ایران نیازمند این همه بانک نیست و رقابت‌های مخرب در نظام بانکی می‌تواند لطمات جبران‌ناپذیری داشته باشند، بخش عمده مشکلات ما مربوط به مطالبات معوق است که این موضوع زائیده یک اختلال در مبادلات بانکی است به نحوی که نگاهی به آمار چک‌های برگشتی نشان می‌دهد که گلوگاه نقدینگی حاکی از عدم تبدیل کالا به نقدینگی است.

شافعی، افزود: تا زمانی که این چرخه تسهیل نگردد مشکلات متعددی بروز خواهد کرد.

 

*** فشار تحریم‌ها بیش از گذشته بر دوش فعالان اقتصادی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس اتاق بازرگانی ایران در پایان، اظهار داشت:
شرایط تحریمی فشارهای فزاینده‌ای در حوزه پولی و ارزی عرضه کرده و تنگناهای به دست آمده به وسیله تحریم بیش از گذشته بر دوش فعالان اقتصادی سوار است که باید از آن‌ها حمایت کرد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید