کد خبر:145721
پ
بهبود وضعیت واحدهای صنعتی
عضو اتاق بازرگانی ایران:

کاهش واردات موجب بهبود وضعیت واحدهای صنعتی کشور شده است

عضو اتاق بازرگانی ایران کاهش واردات را موجب بهبود وضعیت واحدهای صنعتی کشور عنوان کرد.

عضو اتاق بازرگانی ایران کاهش واردات را موجب بهبود وضعیت واحدهای صنعتی کشور عنوان کرد.

 

*** بررسی وضعیت واحدهای تولیدی کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مهدی پورقاضی در بررسی وضعیت واحدهای تولیدی کشور، اظهار کرد:

بررسی وضعیت واحدهای تولیدی کشور در شهرک‌های صنعتی نشان می‌دهد که برخلاف روندی که سال گذشته رخ داد، در حال حاضر بهبودی هرچند محدود در سطح فعالیت‌ها به وجود آمده و این موضوع در شرایط تحریم‌های یک‌جانبه و غیرقانونی آمریکا بر ضد اقتصاد و مردم ایران، اتفاقی مثبت به شمار می‌رود.

به گفته وی، این روند مثبت راهی طولانی تا بازگرداندن اقتصاد ایران به شرایط عادی دارد، زیرا ضربه‌هایی که بخش‌های مختلف اقتصادی در ماه‌های گذشته خوردند، نیاز به زمان بیشتری برای ترمیم خواهد داشت.

 

*** کاهش واردات

 

این عضو اتاق بازرگانی ایران، کاهش واردات را یکی از عوامل مهم تأثیرگذار بر شرایط امروز واحدهای صنعتی ایران دانست و گفت:

این مسئله تحت تأثیر دو عامل شکل‌گرفته است، از یک‌سو با توجه به افزایش نرخ ارز، صرفه اقتصادی واردات یا حتی قاچاق کالاها کمتر شده و بسیاری از متقاضیان به سمت کالاهای ایرانی حرکت کرده‌اند و از سوی دیگر سیاست ممنوعیت واردات برخی کالاها نیز به این مسئله کمک کرده است.

پورقاضی ادامه داد: در کوتاه‌مدت می‌توان انتظار داشت که این راهبردها اثرات مثبتی داشته باشد اما برای بلندمدت شدن تأثیرات قطعاً باید به شکل ریشه‌ای و کلان‌تر به مسائل نگاه کرد.

وی بابیان اینکه کالاهای ایرانی برای ماندن در بازار باید با نمونه‌های خارجی شانس رقابت پیدا کنند، خاطرنشان کرد:

در شرایطی که رقیب خارجی در بازار نیست، می‌توان انتظار داشت که سهم کالاهای ایرانی از بازار افزایش پیدا کند اما اگر هدف توسعه اقتصادی باشد، قطعاً نیاز به آن داریم که کیفیت کالاها را تا حدی افزایش دهیم که در بازاری رقابتی نیز تولیدات ایرانی بتوانند سهم خود را حفظ کنند و این مسئله قطعاً پیچیده و بلندمدت است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بر اساس اعلام رئیس‌کل بانک مرکزی، رشد اقتصادی بخش غیرنفتی اقتصاد ایران در سال ۹۸، مثبت شده که نشان از بهبود وضعیت تولیدات واحدهای صنعتی در ماه‌های اخیر دارد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − یک =

کلید مقابل را فعال کنید