کد خبر:145411
پ
رئیس‌جمهور
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

در نشست خبری رئیس‌جمهور با اصحاب رسانه چه گذشت؟

در نشست خبری رئیس‌جمهور با اصحاب رسانه، مواردی همچون، مالیات، بودجه، تورم، ارزش پول ملی، برجام، سیاست خارجی و تحولات منطقه مطرح شد.

در نشست خبری رئیس‌جمهور با اصحاب رسانه، مواردی همچون، مالیات، بودجه، تورم، ارزش پول ملی، برجام، سیاست خارجی و تحولات منطقه مطرح شد.

 

*** حضور باشکوه ملت ایران در راهپیمایی اربعین

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، به نقل از خبرگزاری سروش، حسن روحانی در نشست خبری با خبرنگاران با اشاره به حضور باشکوه ملت ایران در مراسم عظیم راهپیمایی حسینی در کربلای معلی، اظهار داشت:

امسال حضور ملت ایران در راهپیمایی اربعین حسینی از هر سال دیگر پررنگ‌تر و شکوهمندتر است و در واقع زائران اربعین شور حسینی را به معنای واقعی کلمه ادا کردند و جهانیان را حیرت زده کردند.

 

*** از شرایط بحرانی عبور کرده‌ایم

 

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه شرایط بسیار سخت اقتصادی، سیاسی، تاریخی و امنیتی را پشت سر گذاشته‌ایم، افزود:

دولت تدبیر و امید در ۵۵ ماه اول یعنی از آغاز دولت یازدهم در خرداد ۹۲ تا دی‌ماه ۹۳ مسیری را طی کرد که همه شاخص‌های سیاسی، امنیتی، منطقه‌ای و به‌ویژه سیاسی مسیر درست، صحیح و مثبتی داشت، اما از دی‌ماه ۹۶ وارد شرایط ویژه‌ای شدیم که کلید آن ابتدا در داخل و سپس در خارج کشور زده شد و ما با شرایط بسیار سختی وارد سال ۹۷ شدیم.

روحانی یادآور شد: در سال ۹۷ پیش‌بینی‌های خارجی‌ها و برخی از تحلیل‌گران اقتصادی داخلی این بود که ما سال بسیار سختی در سال ۹۸ خواهیم داشت و حتی برخی از تحلیل‌گران اقتصادی در رسانه‌ها بحث تورم سه‌رقمی را برای ایران مطرح کردند اما در این ۱۸ ماه ملت بزرگ ایران و دولت و سایر ارکان نظام توانستند از این طوفان عبور کنند.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: به‌طور قاطعانه می‌توانیم اعلام کنیم که توطئه آمریکا ، رژیم صهیونیستی و ارتجاع منطقه برای آسیب به نظام جمهوری اسلامی پایان‌یافته است و همه آنان به ویژه مقامات ایالت متحده آمریکا اعتراف می‌کنند که با هوشیاری، مقاومت، صبر و ایستادگی ما از این شرایط بحرانی یا شبه بحرانی عبور کرده‌ایم.

 

*** تورم نقطه‌به‌نقطه به ۳۴ درصد رسیده‌است

 

وی افزود: از اردیبهشت‌ماه ۹۸ شاخص‌های ما مسیر درستی را طی کرده است به این معنا که تورم نقطه‌به‌نقطه ما از ۵۲ درصد سال گذشته، امروز به ۳۴ درصد رسیده است و در طی این چند ماه تورم نقطه‌به‌نقطه به‌سرعت کاهش‌یافته و پیش‌بینی این است که تا پایان سال، روند کاهشی خود را ادامه دهد و درعین‌حال تورم ۱۲ ماهه هم با یک تأخیری از تورم نقطه‌به‌نقطه تبعیت خواهد کرد.

روحانی با اشاره به اینکه رشد اقتصادی کشور در سال گذشته منفی بود، گفت:

پیش‌بینی این است که در ۶ ماهه اول سال که هنوز آمار به دستمان نرسیده، رشد اقتصادی کشور مثبت شده و وضعیت اشتغال هم رکورد بسیار خوبی را به نمایش گذاشته است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: وضعیت اشتغال در تابستان امسال نسبت به سال گذشته بهبود پیدا کرد و ما ۸۴۳ هزار اشتغال خالص داریم و بیکاری ما از ۱۲.۳ به ۱۰.۵ درصد کاهش‌یافته و ۱.۸ درصد منفی شده است که به معنای موفقیت ایران در بخش اقتصادی است.

 

*** ارزش پول ملی ۴۰ درصد افزایش‌یافته است

 

وی با تأکید بر اینکه کشور در زمینه صادرات و واردات هم شرایط مناسب‌تری نسبت به سال گذشته دارد، تصریح کرد: صادرات ما رشد بیشتری نسبت به سال گذشته دارد و اگرچه تراز ما هنوز مثبت نیست اما نسبت به سال گذشته وضعیت بهتر است چراکه در سال گذشته ۱.۵ میلیارد تراز منفی داشتیم.

روحانی بیان کرد: نرخ ارز شاخص مهمی است که از سال گذشته نسبت به امسال حرکت کاهشی داشته و به سمت تعادل حرکت کرده است و طبق آمار بانک مرکزی در یک سال گذشته حدود ۴۰ درصد به ارزش پول ملی افزوده‌شده است.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: همه آمار و ارقام و شاخص‌های اقتصادی به ما می‌گوید که در مسیر آرامش اقتصادی در حال حرکت هستیم و البته ذکر این نکته حائز اهمیت است که دولت انتظار دارد برخی از ساختارها تغییر یابد تا بتواند بیشتر به مردم برای حل مشکلات کمک کند که برخی از توقعات ما تاکنون انجام‌شده و برخی انجام‌نشده است.

 

*** ایران ۹۸ از ایران ۹۷ قوی‌تر است

 

وی با تأکید بر اینکه از لحاظ سیاسی و بین‌المللی جمهوری اسلامی شرایط سیاسی قوی‌تر و مستحکم‌تری دارد، خاطرنشان کرد: در سازمان ملل برای ما کاملاً مشخص بود که همه کشورهای بزرگ اذعان دارند ایران ۹۸ از ایران ۹۷ قوی‌تر است و آنان ایستادگی ملت ایران را تحسین کردند.

روحانی گفت: البته ۱۸ ماه سختی بر مردم ما گذشت و آنان شرایط اقتصادی خوبی نداشتند. فشار بر آنان زیاد بود و به‌ویژه کسانی که دارای درآمد ثابت هستند، مشکلات عدیده اقتصادی داشتند. البته ما با تمام وجودمان این مشکلات ملت را احساس می‌کردیم اما تلاش‌های گسترده دولت در ۱۸ ماه گذشته باعث شد شاخص‌های اقتصادی کشور علیرغم تمام تهدیدات و تحریم‌ها به حالت سابق بازگردد و این کار آسانی نبوده است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: از همه مسئولان اقتصادی، بانک مرکزی و تمام بانک‌های کشور که به ما یاری رساندند، تشکر می‌کنم چراکه آنان نترسیدند و جنگ بزرگ اقتصادی ایستادگی کردند و پشت بحران را شکستند.

 

*** ایران از لحاظ سیاسی و اقتصادی شکست نخورده است

 

وی با بیان اینکه انتخابات مجلس شکست دیگری برای آمریکا است، تأکید کرد: ما از لحاظ سیاسی و اقتصادی علیرغم تمام مشکلاتی که برای کشورمان ایجاد شد، شکست نخوردیم و آینده را هم بهتر ادامه می‌دهیم و تلاش می‌کنیم در دو سال باقی‌مانده از عمر دولت دوازدهم، آرامش و ثبات را به مردم بازگردانیم و از خداوند یاری و از مردم تقاضای کمک می‌کنیم تا در این راه پیروز و سربلند باشیم.

روحانی گفت: به‌هرحال روال ما در ۶ ماه گذشته این بوده که معمولاً روزهای چهارشنبه در دولت مسائل مهم را در خدمت مردم مطرح می‌کنم و صداوسیما هم در برخی هفته‌ها ما را یاری می‌کند و برخی هفته‌ها هم ممکن است از نوع صحبت‌های ما خوشحال نباشد و یاری نکند.

وی افزود: به‌هرحال باید بسازیم، این صداوسیماست و این هم ما! باید باهم بسازیم تا از این دو سال هم عبور کنیم.

 

*** آمریکا با خروج از برجام خطای بزرگی را مرتکب شد

 

رئیس‌جمهور در مورد تبعیت از کشورهای اروپایی از آمریکا گفت: در توافق هسته‌ای، آمریکا به دلیل فشار افراطیون داخلی و فشار رژیم صهیونیستی و عربستان، که هر دو اعتراف کردند که برای خروج آمریکا از برجام تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اند، خطای بزرگی را مرتکب شد.

روحانی تاکید کرد: نظام جمهوری اسلامی ایران کار هوشمندانه‌ای انجام داد، توقع آنها این بود که ما نیز از برجام خارج شویم و بیانیه علیه ایران تصویب کنند و ایران را تحریم کنند. ما نگذاشتیم که در این زمینه آمریکا بار را بر دوش ما یا دیگران بگذارد.

وی تاکید کرد: امروز به جز دو کشور کوچک هیچ دولت و کشوری نیست که کار آمریکا را تایید کرده و بپذیرد. قرار بود کشورهای اروپایی خروج آمریکا از برجام را جبران کند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: روابط ما با روسیه و چین روابط خوبی است، آن‌ها در حد خود تلاش زیادی کردند اما سه کشور اروپایی به تعهد خود عمل نکردند، نظام جمهوری اسلامی ایران بر مبنای اتکا بر ملت بزرگ ایران در مسیر کاهش تعهدات برجامی قدم برداشت.

 

*** گام‌های کاهش تعهدات برجامی

 

رئیس‌جمهور اظهار داشت: از اردیبهشت سال ۹۸ کاهش تعهدات برجامی آغاز شد، در مرحله اول کاهش تعهدات در زمینه غنی سازی انجام شد که از مرز ۳۰۰ کیلوگرم عبور کردیم. در زمینه آب سنگین هم طبق برنامه‌ای که اعلام کردیم جلو می‌رویم. این دو ماه ضمن مذاکراتی که با اروپا داشتیم و به توافق نرسیدیم مرحله دوم کاهش تعهدات را آغاز کردیم و از ۶.۳ درصد غنی‌سازی عبور کردیم.

وی افزود: در گام سوم در زمینه تحقیق و توسعه زمانبندی‌های جدیدی داریم. در حال حاضر IR۶ و IR۴ راه اندازی شده‌اند و IR۷ و IR۸ و IR۹ نیز به زودی تزریق خواهد شد.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: گام سوم تحول بسیار بزرگی بوده که ایران آغاز کرده است. اگر آنها در این فرصت به تعهداتشان بازگردند ما نیز به تعهدات کامل خود باز خواهیم گشت، اگر آنها همین مسیر را ادامه بدهند ما هم گام های بعدی را بر خواهیم داشت و واقعیت این است که تمام توطئه‌های دشمن خنثی شده است.

 

*** سهم مالیات در بودجه ۹۸

 

روحانی در مورد جراحی بزرگ بودجه سال ۹۹ و بزرگ شدن سهم مالیات در آن، اظهار داشت:

مسئله بودجه بسیار مهم بوده، چه بودجه سال آینده و چه سال ۹۸، به این دلیل که در سال جاری و چند ماه آینده چگونه مبالغ را محقق کنیم.

وی ادامه داد: ما در زمینه بودجه مشکلات و گرفتاری هایی داریم که باید منابع بودجه را باتوجه به مشکلات جاری تامین کنیم. البته از لحاظ بودجه عمرانی، سال جاری وضعیت بهتری داریم به‌طوری که ۳۰ هزار میلیارد تومان پرداخت شده یا خواهد شد.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: طبق وعده‌هایی که داده ایم بودجه و یارانه ها طبق زمان پیش‌بینی شده پرداخت شده است. همچنین پول اوراقی که منتشر شده، سر وقت داده شده است. این موضوع بسیار برای آسایش و آرامش مردم مهم بوده است.

 

*** بودجه جاری را باید از درآمد نفتی جدا کنیم

 

روحانی با بیان اینکه مشکلاتی در زمینه بودجه سال آینده وجود دارد و باید بودجه جاری را از درآمد نفتی جدا کنیم، افزود:

اما جدا کردن این دو احتیاج به جراحی دقیقی برای ادامه حیات می‌خواهد تا به خوبی مسیر به پیش رود. ما در حال انجام این کار هستیم هرچند آغاز آن سخت است، به خصوص برای کشوری که بودجه آن به نفت متکی بوده ولی کار را پیش می بریم.

وی ادامه داد: برای تامین بودجه سال آینده ما باید در زمینه خصوصی‌سازی و واگذاری سهام سریع تر عمل کنید که البته نیازمند دقت بیشتر است.

رئیس قوه مجریه بیان کرد: ما در زمینه مالیات هم باید معافیت‌های مالیاتی را کاهش داده و فرار مالیاتی را کم کنیم. باید صادرات به خصوص در حوزه صادرات غیر نفتی را بیشتر کنیم.

 

*** سال ۹۹ تکیه بر نفت در بودجه پایان خواهد یافت

 

روحانی خاطرنشان کرد: سال ۹۹ تکیه بر نفت در بودجه پایان خواهد یافت و در این زمینه دولت و همچنین ستاد اقتصادی دولت بحث کرده و اقداماتی را انجام می‌دهد و همچنین شورای هماهنگی سه قوه قدم‌هایی را در این مسیر برداشته و تصمیماتی اتخاذ خواهد کرد.

وی گفت: تا زمان تقدیم بودجه مجلس در آذر ماه اقدامات مناسبی برای تدوین بودجه غیرنفتی انجام خواهد گرفت.

رئیس‌جمهور در پاسخ به سؤال دیگری در مورد روابط ایران و امارات گفت: یکی از اهداف سفر نخست وزیر پاکستان به ایران این بود که در زمینه مسائل منطقه باهم گفتگو کنیم به دلیل اینکه آقای نخست وزیر بعد از این به عربستان سفر خواهد کرد و می خواستند نکات مورد نظر جمهوری اسلامی را نیز بشنوند.

وی ادامه داد: ایشان خدمت مقام معظم رهبری هم رسیدند ایشان هم نکات موردنظر نظام و سوالات آقای عمران خان را پاسخ دادند.

 

*** بررسی جنگ یمن

 

روحانی تاکید کرد: برای حل مسائل منطقه‌ای از جمله مسائله ایران و عربستان موضوع یمن موضوع با اهمیتی است. اگر در موضوع یمن به یک آتش‌بس و پایان جنگ برسیم، یکی از گره های منطقه در روابط ایران و عربستان باز می‌شود.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: ما هیچ وقت نخواستیم باهمسایگانمان روابط بدی داشته باشیم بلکه همیشه به دنبال روابط خوب بودیم.

وی ادامه داد: طرح بسیار مهمی را در سازمان ملل مطرح کردیم به عنوان طرح امید و طرح صلح هرمز، این طرح امروز برای هشت کشور منطقه ارسال شده است. با سازمان ملل نیز در حال گفتگو هستیم و امیدواریم این طرح بتواند بخشی از مشکلات و مسائل منطقه را با چارچوب مورد نظر ایران حل کند.

 

*** یک رژیم با کمک برخی کشورها کشتی ایرانی را هدف گرفته‌اند

 

روحانی تاکید کرد: ایران معتقد است مشکلات منطقه باید به دست کشورهای منطقه حل شود ولی برخی معتقدند که باید با حضور کشورهای دیگر حل شود. به غیر از پاکستان کشورهای دیگری نیز در این زمینه تلاش می کردند و تلاش می‌کنند از جمله کشور عراق. ما مشکلی نداریم که از طریق گفتگو مسائل و مشکلات منطقه را با کشورهای منطقه از جمله عربستان حل کنیم.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: هدف قرار گرفتن کشتی ایرانی مشکلاتی را ایجاد کرده است که امیدواریم تحقیقات ما به زودی به نتیجه نهایی برسد. آنچه مسلم است یک رژیم با کمک برخی کشورها این کار را انجام داده است. بررسی ها در حال نهایی شدن است.

 

*** پیام ایران در مجمع عمومی سازمان ملل

 

رئیس‌جمهور گفت: در سفر سازمان ملل پیام رسا به جهان دادیم، اول اینکه ایران به دنبال صلح در منطقه است و به دنبال جنگ و ناامنی و جنگ نیست ثانیا به دنیا گفتیم که از مذاکره نمی‌ترسیم و این موضوع را همه شنیدند و حتی آماده بودیم در نیویورک اجلاس پنج به علاوه یک تشکیل شود به شرط اینکه مطمئن شویم اجلاس پنج بعلاوه یک است.

روحانی خاطر نشان کرد: به سران اروپایی هم گفتم هر زمان اطمینان پیدا کنم منافع ملت ایران تامین می‌شود و بار فشار از دوش ملت برداشته شود، من شخصاً حاضرم قربانی شوم و حتماً این کار را خواهم کرد در آینده نیز این کار را خواهم کرد.

وی تصریح کرد: هر زمان بدانم ملاقات و جلسه ای منافع ملت ایران را تامین می کند، من آماده فداکاری و ایثارگری هستم و افتخار می‌کنم برای منافع ملی قربانی شوم البته در این راه قربانی شدن برای هرکسی افتخار است، برای من هم افتخار است.

 

*** آغازگر مقابله با حقوق‌های غیرعادلانه دولت بود

 

رئیس‌جمهور در مورد رسیدگی به حقوق‌های نجومی و عدم اجرایی شدن قوانین مربوط به شفافیت پرداخت های مدیران دولتی اظهار داشت:

بحث پرداخت های حقوق های نجومی یک شعار انتخاباتی بود و ما از این گذر کرده‌ایم. کل مبلغ پرداختی ۳۰۰ میلیارد بود که از افراد نیز پس گرفته شد.

روحانی با اشاره به این موضوع که در زمینه حقوق غیر عادلانه آغازگر ماجرا دولت بود افزود:

مردم باید از مسائل آگاه شوند و در این زمینه دولت در حال تصحیح کردن آیین نامه‌هایی و ارائه آن به مجلس محترم است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: لایحه شفافیت که تقدیم مجلس شده، فقط بحث حقوق را شامل نمی‌شود بلکه همه مسایل باید طبق آن شفاف شود و هرکس و در هر مقامی که برای مردم تصمیم می‌گیرد باید معلوم شود چه تصمیمی گرفته، چه نظری داده و به چه چیزی رای داده است.

وی اضافه کرد: باید در قالب سامانه‌هایی که در حال تهیه هستیم اطلاعات را در اختیار مردم قرار دهیم.

رئیس قوه مجریه تصریح کرد: همچنین لایحه مبارزه با فساد اقتصادی و شفاف‌سازی در حال بررسی در دولت بوده و به زودی تقدیم مجلس خواهد شد.

 

*** انتخابات مجلس شکست دیگری برای آمریکا است

 

رئیس‌جمهور در مورد لایحه جامع انتخابات گفت:

برای لایحه جامع انتخابات زحمت زیادی کشیده شد اما متاسفانه این لایحه بررسی نشد. در فرصت‌های آینده امیدواریم این کار انجام شود.

وی ادامه داد: آنچه مورد نظر ما است و در انتخابات اسفند مهم است، این است که انتخابات مجلس در اسفندماه شکست دیگری برای آمریکا است، اگر بتوانیم برای انتخابات اسفند حضور پررنگ مردم و نشاط مردم را داشته باشیم و رقابت آزادتر و بهتری را داشته باشیم آن انتخابات بزرگ شکست جدیدی برای دشمنان ما و آمریکا خواهد بود و در این میان آمریکا است که توطئه‌های خود را شکست‌خورده می‌بیند.

روحانی اظهار داشت: همه نهادها طبق قانون اساسی برای ما محترم هستند و امیدواریم همه طبق قانون عمل کنند، اگر لایحه شفافیت تصویب شود خیلی خوب است چون اگر شورای نگهبان نظری را بدهد باید اعلام کند که به چه علت رد کرده و به چه علت تایید کرده است.

 

*** هدف اصلی ایران در سوریه

 

رئیس‌جمهور در مورد حوادث شمال سوریه، گفت:

حوادث شمال سوریه برای ایران و ترکیه و سوریه روند خوبی نیست و روند آستانه بهترین روند بوده است که برای سوریه و قدم‌های بسیار مهمی بر داشتند، باید تلاش کنیم این روند آسیب نبیند.

روحانی افزود: ترکیه نگرانی‌هایی دارد اصل نگرانی را می‌پذیریم. هر کشوری که ممکن است نگرانی امنیتی داشته باشد. در اصل این هدف مشکلی نداریم اما شیوه‌ای که آن‌ها انتخاب کردند را نمی‌پذیریم، شیوه خوبی نیست شیوه‌های بهتری وجود دارد.

وی اظهار داشت: ترکیه قول داده است که حاکمیت سوریه را به رسمیت می‌شناسم و خاک سوریه را ترک می‌کنم، ما نگران این وضعیت هستیم تاکنون هم نتایج خوبی نداشته است. عده‌ای کشته و عده آواره شده‌اند، مشکلات فراوانی به وجود آمده است. رئیس‌جمهور ادامه داد: امیدوار بودیم ترکیه به این روند ادامه ندهد و به زودی شاهد پایان این روند باشیم. هدف اصلی ما در سوریه مبارزه با تروریسم، بازگشت مردم سوریه و برگزاری انتخابات است.

 

*** آزاد‌کردن قیمت حامل‌های سوخت

 

روحانی در خصوص تصمیم احتمالی برای آزاد‌کردن قیمت حامل‌های سوخت و تاثیر منفی آن بر معیشت مردم گفت:

بودجه ۹۹ برای ما بسیار مهم است، چراکه این بودجه باید متکی به نفت نباشد؛ یعنی بودجه باید بر اوراق، مالیات، فروش سهام و همچنین بانک مرکزی متکی باشد. البته متکی بودن به بانک مرکزی بسیار بد است و از آن پرهیز می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در زمینه عدم وابستگی به نفت در بودجه باید به راه‌حل‌های جایگزین برسیم، افزود:

دولت از همین مهرماه انتشار اوراق را آغاز خواهد کرد و این یک مسیر درست برای حل معضل بودجه است. مسئله دوم بحث فروش سهام بوده که سال جاری سرعت بیشتری پیدا کرده و باید همچنین برای به نتیجه رسیدن، سرعت را بیشتر بکنیم.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: در بحث سوخت و حامل‌های انرژی آنچه امروز با آن مواجه هستیم مسیری عادلانه و مناسب نیست. باید روی آن فکر شود که همین اکنون این موضوع در حال انجام است. البته این به این معنی نیست که بار سنگینی روی دوش مردم بگذاریم و آنچه در حال حاضر در ترکیه، کشورهای عربی همسایه و یا اروپا حاکم است، مطرح نخواهد بود.

 

*** باید جلوی فرار مالیاتی گرفته شود

 

رئیس‌جمهور در خصوص فرارهای مالیاتی، بیان کرد:

در بحث مالیات، باید جلوی فرار مالیاتی گرفته شود و کاملاً عادلانه بدون فشار روی مردم مالیات‌ها اخذ شود. در شرایط سختی قرار گرفته‌ایم که باید به راه‌حل جامعی برسیم. باید با تصمیم نهایی سه قوه که نظرات مشابهی دارند کارها به پیش رود. تصمیمات فرانسه به محضر رهبر معظم انقلاب رسیده است و تصمیم نهایی ایشان اعلام و به مردم اعلام خواهد شد.

روحانی اضافه کرد: خام‌فروشی همیشه بحث مهمی بوده و تلاش می‌کنیم تا می‌توانیم آن را به حداقل برسانیم. البته امروز بیشتر فروش کنونی ما فرآورده‌ها است.

 

*** باید خام‌فروشی را متوقف کنیم

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس‌جمهور در پایان با بیان اینکه این یک سیاست اصولی است که باید خام‌فروشی را متوقف کنیم، اظهار داشت:

حضور ما در بازار نفت برای ایران قدرت محسوب می‌شود و نمی‌توانیم نفت را در بازار انرژی نفروشیم چرا که حضور نداشتن ایران در این حوزه موجب از بین رفتن جایگاه ما در جهان می‌شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید