کد خبر:145115
پ
واگذاری صنعت خودرو به بخش خصوصی
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تأکید کرد:

صنعت خودرو باید در مسیر کاهش دخالت حداکثری دولت و افزایش حداکثری حضور بخش خصوصی حرکت کند/ ورود به تولید رقابتی و خروج از انحصار

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با تأکید بر اینکه برای رشد صنعت خودرو باید در مسیر کاهش دخالت حداکثری دولت و افزایش حداکثری حضور بخش خصوصی حرکت کند، خروج از انحصار و ورود به تولید رقابتی را راه نجات این صنعت دانست.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با تأکید بر اینکه برای رشد صنعت خودرو باید در مسیر کاهش دخالت حداکثری دولت و افزایش حداکثری حضور بخش خصوصی حرکت کند، خروج از انحصار و ورود به تولید رقابتی را راه نجات این صنعت دانست.

 

*** خصوصی‌سازی صنعت خودرو

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سید مهدی مقدسی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صنایع پیرامون خصوصی‌سازی صنعت خودرو، اظهار داشت:

اصل ۴۴، تکلیف را در قانون اساسی مشخص کرده که سهم دولت باید در اقتصاد کم و سهم بخش خصوصی زیاد شود اما آن چیزی که تاکنون صورت گرفته این است که خیلی از واگذاری‌ها بدون دقت و بدون بررسی اهلیت‌ها واگذارشده که این یک چالش جدی در جامعه است.

 

*** نقش کمتر دولت و نقش بیشتر بخش خصوصی

 

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در ادامه افزود:

ما اعتقاد داریم که در صنعت‌خودرو باید نقش دولت کم و نقش بخش خصوصی بیشتر شود، همچنین تولید خودرو باید رقابتی شود و از انحصار درآید تا بتوانیم شاهد ارتقای کیفیت و کاهش قیمت خودرو باشیم.

وی در ادامه با اشاره به رقابت بخش خصوصی در دنیا، گفت:

بیشتر کشورهای دنیا نیز این مسیر را در پیش‌گرفته‌اند، به‌طور مثال صنعت‌خودرو کره جنوبی در حال حاضر بخش زیادی از بازار دنیا را در اختیار دارد، علت این امر این است که رقابت در بخش خصوصی در کره جنوبی بسیار زیاد است و آن‌ها در طراحی خودرو قوی کار کرده‌اند و متناسب با ذائقه مصرف‌کنندگان در سراسر دنیا خودرو تولید می‌کنند اما صنعت خودروی کشور ما به دلیل اینکه انحصاری بوده در کیفیت رشد مناسبی نداشته است.

 

*** طرح ساماندهی صنعت خودرو

 

مقدسی در ادامه با تأکید بر ضرورت رقابتی شدن صنعت خودرو در راستای ارتقای کیفیت خودروهای تولیدشده در کشور، ادامه داد:

در طرح ساماندهی صنعت خودرو بحث واگذاری به بخش خصوصی را ظرف سه سال تصویب کردیم درحالی‌که شورای نگهبان از این طرح ایراداتی را گرفت و قرار شد در کمیسیون صنایع مجدد ایراد شورای نگهبان بررسی شود.

 

*** نقش کمتر، نظارت بیشتر

 

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اینکه تاکنون نگاه درستی در صنعت خودرو حاکم نبوده است، افزود:

در طی سال‌های گذشته دخالت دولت در صنعت‌خودرو حداکثری و سهمش از رشد این صنعت حداقلی بوده است.

این یکی از چالش‌هایی است که عامل آن سیاست‌های دستوری دولت در صنعت خودرو است و باعث شده که ما نتوانیم رشد لازم را در این صنعت داشته باشیم.

مقدسی در ادامه با اشاره به قوانین بالادستی و قانون اساسی اظهار داشت:

بودجه شرکت‌های دولتی متأسفانه سه برابر بودجه خصوصی است که این یک آفت در نظام بودجه‌ای به‌حساب می‌آید، لذا هرچقدر نقش دولت کمرنگ‌تر شده و نظارت بیشتر شود فضا بهتر خواهد شد.

 

*** دلیل افزایش قیمت‌ها و راه‌حل

 

وی در ادامه افزود:

در صنعت خودرو کشور علی‌رغم همه تلاش‌ها کیفیت خودرو در حد خیلی محدود رشد داشته و در سال‌های گذشته قیمت خودرو نیز غیرمنطقی افزایش داشته است.

قیمت تمام‌شده خودرو به دلیل ازدیاد نیروی انسانی و میزان کم تولید، بالا می‌رود و چون نگاه دولتی نیز بر این صنعت حاکم است هزینه‌های تمام‌شده افزایش پیدا می‌کند.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پایان، تأکید داشت:

باید فضا را در صنعت خودرو رقابتی کنیم تا شاهد رشد بیشتر این صنعت در کشور باشیم.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 5 =

کلید مقابل را فعال کنید