کد خبر:144660
پ
برگزاری رویداد تخصصی صنایع خلاق فرهنگی

برگزاری رویداد تخصصی صنایع خلاق فرهنگی در حوزه پارک‌ها و گردشگاه‌های موضوعی فضا پایه

رویداد تخصصی صنایع خلاق فرهنگی در حوزه پارک‌ها و گردشگاه‌های موضوعی فضا پایه با حضور محققان و متخصصان حوزه فضایی کشور و جمعی از دانشگاهیان در پژوهشگاه فضایی ایران برگزار شد.

رویداد تخصصی صنایع خلاق فرهنگی در حوزه پارک‌ها و گردشگاه‌های موضوعی فضا پایه با حضور محققان و متخصصان حوزه فضایی کشور و جمعی از دانشگاهیان در پژوهشگاه فضایی ایران برگزار شد.

 

*** مهم‌ترین اولویت در بخش فضایی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مراسم آغازین رویداد تخصصی صنایع خلاق فرهنگی در حوزه پارک‌ها و گردشگاه‌های موضوعی فضا پایه برگزار شد، طرحی که منجر به خلق ایده‌های نو در زمینه پارک‌های موضوعی فضاپایه خواهد شد.

مرتضی براری با یادآوری این که فضا یکی از اولویت‌های استراتژیک گنجانده شده در سند جامع علمی کشور است، اظهار کرد:

مهم‌ترین دغدغه و اولویت ما در بخش فضایی، توسعه زیرساخت‌ها است، توسعه زیرساخت و خدمات باید به صورت هم‌زمان انجام شود، این هوشمندی باید وجود داشته باشد نباید شاهد این باشیم که زیرساخت را آماده کردیم اما دیگران از آن استفاده می‌کنند، مانند شبکه‌های اجتماعی که زیرساختش توسط متخصصان داخلی ایجاد شده، اما بازارش دست خارجی‌ها است.

 

*** ورود سازمان فضایی بر ۳ حوزه

 

رئیس سازمان فضایی، اضافه کرد:

ایران در حوزه فضا میان کشورهای همسایه اقتدار علمی دارد و تلاش ما این است که این اقتدار در حوزه فضاپایه به توسعه اقتصادی بیانجامد.

رئیس سازمان فضایی، افزود: در همین راستا، ما در سه حوزه ورود پیدا کردیم، حوزه اول، تمرکز بر مناطق طبیعی کشور است، برخی نقاط کشورمان مانند تپه مریخی دامغان، کوه‌های مریخی چابهار، گندم بریانک کرمان و دره ستارگان قشم نقاطی هستند که می‌توانند فرصت را برای جذب محققان و گردشگران مهیا کنند.

وی، خاطرنشان کرد: موضوع بعدی، بحث آسمان پاک کشور ما است از منطقه کاشان گرفته تا نقاط کویری کشور که آسمان پاک و جذابی دارد و هر پنجشنبه و جمعه حجم زیادی از تورهای گردشگری عازم این مناطق می‌شوند ما در تلاش هستیم که این آسمان پاک بماند.

براری همچنین، گفت: محور سوم، علاقه مردم در حوزه سفر به فضا است که از دیرباز مطرح بوده و جذابیت بسیار زیادی را به دنبال دارد امروزه، پیاده‌سازی ظرفیت‌های فضا در زمین جذابیت خود را دارد و ما در تلاش هستیم که بتوانیم قابلیت‌های فضا را در زمین شبیه‌سازی کنیم و در این عرصه به ترویج فناوری فضایی کمک کنیم.

 

*** اولین فاز  طراحی پارک موضوعی فضاپایه

 

 محمدهادی فروغ‌مند، صحبت‌هایش را با مرور خاطراتی از نخستین مواجهه‌اش با پارک‌های موضوعی شروع کرد و گفت:

برخی می‌خواستند فناوری‌های جدید را بشناسند، برخی دیگر می‌خواستند حضور در فضا و پیاده‌روی در آن جا را تجربه کنند زمانی که قصد طراحی پارک‌های فضاپایه را داشتیم به چنین پارکی فکر کردیم.

مدیر علمی رویداد تخصصی صنایع خلاق و فرهنگی، ادامه داد:

ایده‌های زیادی به دست ما رسیده و این اولین فاز برای طراحی پارک موضوعی فضاپایه است، قصد داریم پارکی طراحی کنیم که همه برای دیدن آن از سراسر دنیا به کشور ما بیایند.

وی، افزود: پس از طرح موضوع با روسای پژوهشگاه فضایی ایران و سازمان فضایی ایران، مطالعات‌مان را در این زمینه آغاز کردیم، اما این ابتدای راه است و باید برای توسعه پارک‌های موضوعی تلاش‌های بیشتری انجام شود در ادامه، قرار است این ایده‌ها پخته شود و از آن‌ها استفاده کرد طی این دو روز، ایده‌ها پخته‌تر و از میان آن‌ها، برترین‌ها انتخاب می‌شوند تا برای پیاده‌سازی آماده شوند.

 

*** ۳ تیم به عنوان تیم‌های برتر

 

فروغ‌مند، گفت: در این رویداد ۵۵ ایده از سوی ۴۴ تیم عرضه شد در نهایت ۳ تیم به عنوان تیم‌های برتر انتخاب می‌شوند که به آن‌ها جوایزی اهدا خواهد شد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیر علمی رویداد تخصصی صنایع خلاق و فرهنگی با اشاره به تسهیلات اعطایی به تیم‌های برتر، اظهار کرد:

از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مجوز تاسیس شرکت‌های خلاق به تیم‌های برگزیده این رویداد اعطا خواهد شد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 15 =

کلید مقابل را فعال کنید