کد خبر:144693
پ
سفر وزیر صنعت به کرمانشاه
وزیر صنعت:

حمایت ویژه وزارت صنعت از شرکت‌های دانش‌بنیان و توسعه فناوری در کشور

وزیر صنعت بر حمایت ویژه این وزارتخانه از شرکت‌های دانش‌بنیان و توسعه فناوری در کشور تاکید کرد.

وزیر صنعت بر حمایت ویژه این وزارتخانه از شرکت‌های دانش‌بنیان و توسعه فناوری در کشور تاکید کرد.

 

*** توسعه فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رضا رحمانی در بازدید از صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته، اظهار داشت:

توسعه فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان جزو محورهای هفت‌گانه فعالیت‌های وزارت صمت است؛ در همین راستا فعالیت صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته که به‌طور مستقیم با صنایع فناورانه در ارتباط است، دارای اهمیت ویژه است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه افزود:

این صندوق، همچنین به‌طور غیرمستقیم در سایر محورهای برنامه‌ای وزارت صمت تأثیرگذار است؛ چراکه در بخش ساخت داخل می‌تواند صنایع پیشرفته را مورد حمایت قرار دهد، در حوزه معادن و حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در این بخش و یا در حوزه بازار که نیازمند تحول از مسیر حضور شرکت‌های استارت‌آپی و دانش‌بنیان است می‌تواند مؤثر عمل کند.

وی در ادامه افزود: پیرو تأکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی امروز کشور از حیث اقتصادی، رفاه، معیشت مردم، و اشتغال جوانان نیازمند توجه به دانش و دانش‌افزایی است.

رحمانی در ادامه با اشاره به تغییر نام صندوق خاطرنشان کرد:

تغییر نام صندوق حامل پیامی است که باید مأموریت‌های این صندوق مورد بازبینی قرار بگیرد و از تمامی ظرفیت‌های ساختاری موجود برای توسعه کارها و تسهیل امور در صنایع پیشرفته استفاده بهینه‌تری شود.

 

*** برقراری ارتباط میان صنعت و دانشگاه

 

وی تأکید کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت برای حوزه دانش و توسعه صنایع دانش‌محور اهمیت ویژه‌ای قائل است و عملکرد خوب صندوق در این حوزه می‌تواند به توسعه صنایع پیشرفته و فناورانه در کشور کمک شایان توجهی بنماید؛ همچنین این مهم در حوزه معادن نیز دارای اهمیت است و در این بخش می‌تواند به تداوم برنامه‌ها و توسعه امور بینجامد.

وزیر صمت تصریح کرد: در حوزه دانش این وزارتخانه با دانشگاه‌ها و مراکز علمی، اساتید و دانشجویان نخبه ارتباط بسیار خوبی برقرار نموده است و امروز در قالب طرح تاپ برقراری ارتباط میان صنعت و دانشگاه را با رویکردی جدید دنبال می‌کند.

رحمانی ادامه داد: باید اطلاع‌رسانی دقیقی از روند خدمات و تنوع مأموریت‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت به مردم عزیز کشورمان انجام شود، چراکه بااطلاع و حمایت‌های آن‌ها می‌توانیم در پیشبرد برنامه‌های خود ازجمله در حوزه ساخت داخل و حمایت از تولیدات داخلی موفق‌تر از پیش عمل کنیم.

 

*** میزان معوقات دریافتی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته

 

وی با اشاره به اهمیت ارتباط رو در رو و درک مسائل و مشکلات واحدهای صنعتی از نزدیک توسط مدیران بخش‌های مختلف در وزارت صنعت، معدن و تجارت، اظهار کرد:

یکی از بهترین بازخوردهایی که بنده در این وزارتخانه از صنایع مختلف دریافت کردم، حضور مستقیم در محل واحدهای صنعتی در سطح شهرستان‌ها و بررسی دقیق مسائل آن‌ها و تصمیم‌گیری در محل واحدها بوده است؛ این اتفاق باعث تقویت روحیه در وجود همه صنعتگران، معدن کاران و سرمایه‌گذاران ما در بخش‌های مختلف می‌شود.

رحمانی افزود: معوقات ۲٫۷ درصدی دریافتی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته، آمار قابل قبولی است باز بااین‌حال باید در این خصوص دقت بیشتری صورت گیرد و پیگیری لازم جهت رساندن این رقم به حداقل ممکن انجام شود.

 

رضا رحمانی در بازدید از صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته

 
*** شناخت اولویت‌ها و برنامه‌ریزی در خصوص آن‌ها

 

رحمانی تصریح کرد: قدر مسلم صنعت در محیط سالم رشد می‌کند و محیط ناسالم ضد رونق تولید است؛ مردم با اعتماد به عملکرد دست‌اندرکاران و بااحساس وجود فضای سالم همراه‌تر هستند.

وزیر صمت همچنین تأکید کرد:

صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته باید با شناخت اولویت‌ها و برنامه‌ریزی در خصوص آن‌ها صنایعی را موردحمایت قرار دهد که امروز به‌طور مشخص در کشور ما دارای اهمیت ویژه‌ای به لحاظ تأمین و توسعه فناوری هستند.

پوشاک و بالأخص لوازم‌خانگی ازجمله همین صنایع هستند که توجیه برای حمایت از آن وجود دارد و باید برای خودکفایی در این بخش تمامی حمایت‌های لازم عملیاتی شوند.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، گفتنی است نقی پور رئیس صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته نیز در این بازدید گزارشی از روند خدمات و عملکرد این صندوق به وزیر صنعت، معدن و تجارت ارائه کرد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =

کلید مقابل را فعال کنید