کد خبر:144542
پ
رئیس سازمان توسعه تجارت
رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران

تشکل‌گرایی و قانون‌گرایی رویکرد سازمان توسعه تجارت ایران

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران تشکل‌گرایی و قانون‌گرایی را رویکرد اصلی این سازمان عنوان کرد.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران تشکل‌گرایی و قانون‌گرایی را رویکرد اصلی این سازمان عنوان کرد.

 

*** تشکل‌گرایی و قانون‌گرایی رویکرد سازمان توسعه تجارت ایران

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حمید زادبوم در نشست اتاق تعاون ایران که با حضور تعدادی از رؤسای اتحادیه‌ها، تشکل‌ها و کمیسیون‌های تخصصی اتاق تعاون برگزار شد، تجارت را جبهه اصلی جنگ تحریم خواند و اظهار داشت:

برای طی کردن این مسیر در شرایط ویژه امروز همکاری تشکل‌ها با سازمان توسعه تجارت ایران، ضروری است.

تشکل‌گرایی و قانون‌گرایی را شعار اصلی سازمان توسعه تجارت‌ایران است و با همکاری و تعامل نزدیک تشکل‌ها و سازمان توسعه تجارت ایران، به‌عنوان بازوی اصلی توسعه تجارت، می‌توان مسیر پیش رو را با ضریب موفقیت بیشتری طی کرد.

زادبوم در ادامه به تبیین استراتژی‌ها و برنامه‌های سازمان توسعه‌تجارت ایران پرداخت و افزود:

نقشه راه تنظیم بازار و نقشه راه توسعه صادرات به‌عنوان اولویت‌های نخست در دست تدوین است و اگر این دو سیاست بر هم منطبق باشند و نقطه تعادلی میان آن‌ها برقرار شود، نگرانی صادرکنندگان برای ممنوعیت‌ها و عوارض نیز مرتفع خواهد شد.

 

*** توسعه صادرات به کشورهای همسایه

 

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به اینکه توسعه صادرات به کشورهای همسایه و شرکای تجاری ازجمله هند و چین در دستور کار قرار دارد گفت:

یکی از برنامه‌های ما تا سال ۱۴۰۰ افزایش سهم بازار در کشورهای همسایه از ۲ به ۴ درصد است اگرچه این بازارها تا ۱۰۰۰ میلیارد دلار واردات دارند اما بخشی از واردات آن‌ها ممکن است در فهرست پتانسیل‌های صادراتی ما از قبیل موبایل و دستگاه‌های الکترونیک نباشد.

زادبوم تأکید کرد: علیرغم مشکلاتی که بر سر راه تجارت بود، آسیب زیادی به تجارت کشور وارد نشد زیرا ما و کشورهای همسایه نیاز متقابل به یکدیگر داریم.

وی بیان داشت: در ۶ ماه ابتدای امسال اگرچه حدود ۱۰ درصد صادرات ما ازنظر ارزشی کاهش‌یافته است اما صادرات ما به لحاظ وزنی ۲۲٫۵ درصد افزایش داشته که این امر نشان‌دهنده ادامه تبادلات تجاری ما با کشورهای همسایه است.

 

*** تجارت آزاد با اتحادیه اوراسیا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به اینکه در حال حاضر با کشور سوریه تجارت آزاد برقرار است و مشغول مذاکراتی با پاکستان نیز هستیم، اظهار داشت:

موافقت‌نامه موقت ترتیبات منطقه آزاد تجاری ایران با اوراسیا نیز از ۵ آبان اجرایی می‌شود و یک سال بعد از اجرای آن و ظرف ۳ سال تلاش خواهیم کرد تا تجارت آزاد با اتحادیه اوراسیا داشته باشیم.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 12 =

کلید مقابل را فعال کنید