کد خبر:144508
پ
رضا رحمانی
وزیر صنعت:

سرمایه‌گذاری برای تولید نخ چادر مشکی / ۵ طرح تولیدی برای خودکفایی در لاستیک سنگین

وزیر صنعت با اشاره به سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیارد تومانی برای تولید نخ چادر مشکی از ۵ طرح تولیدی وزارت صمت برای خودکفایی در لاستیک سنگین خبر داد.

وزیر صنعت با اشاره به سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیارد تومانی برای تولید نخ چادر مشکی از ۵ طرح تولیدی وزارت صمت برای خودکفایی در لاستیک سنگین خبر داد.

 

*** خودکفایی در کاغذ تحریر

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رضا رحمانی در کمیسیون صنایع و معادن مجلس در خصوص وضعیت کاغذ، اظهار کرد:

در زمینه کاغذ تیشو خود کفا هستیم و در حوزه کاغد روزنامه از نظر ظرفیت تولید خودکفاییم ولی کارخانه‌های ما به دلایلی زیر ظرفیت خود کار می‌کنند که ما چندین جلسه در این مورد گذاشتیم و حتی یکی از جلسات با حضور معاون اول تشکیل شد و قرار شد تصمیمات لازم گرفته شود که اگر آن واحدها با ظرفیت خود کار کنند در این حوزه نیز خودکفا می‌شویم.

وی با بیان اینکه عمده وابستگی ما کاغذ تحریر است، تصریح کرد:

در این زمینه هم برنامه‌هایی برای خودکفایی داریم و اتفاقاً در زمان وزارت من برای مواردی مانند لاستیک، کاغذ، الکترود و پوشاک طرح خودکفایی دادیم و برنامه‌ها را شروع کردیم و هر کاری از دست ما برمی آمد انجام دادیم، اما بخشی از مشکلات به زمان قبل بازمی گردد و رفع آنها نیازمند زمان است.

 

حضور وزیر صمت در کمیسیون صنایع مجلس

 

*** تولید کاغذ از کربنات کلسیم 

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام اینکه تولید کاغذ از کربنات کلسیم را جدی گرفتیم و در دستور کار داریم، گفت:

استقبال خوبی نیز در این زمینه شده و دو واحد در این حوزه به بهره‌برداری رسیده است و در آینده نیز یک واحد دیگر در این زمینه به بهره‌برداری می‌رسد که این واحدها برای ارتقای کیفیت محصولاتشان جای کار زیادی دارند.

رحمانی با بیان اینکه به لحاظ اعتبارات با محدودیت‌های جدی روبه رو هستیم، افزود:

منابع را بهینه مورد استفاده قرار دادیم و با پیگیری‌ها و روش‌های نوین تأمین مالی و منابع جزیی کار را به پیش می‌بریم.

وی در ادامه تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب نیز برای تنظیم و تأمین بازار کاغذ تاکیدات لازم را داشته‌اند و البته بسیاری از مشکلات نیز حل شد و پیگیری‌های ما نیز ادامه دارد.

 

*** سرمایه‌گذاری برای تولید نخ چادر مشکی

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص تولید چادر مشکی نیز گفت: بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان برای تولید نخ چادر مشکی سرمایه‌گذاری شده است.

 

*** خودکفایی در لاستیک سنگین 

 

رحمانی در خصوص وضعیت لاستیک نیز افزود: در لاستیک سبک کمتر وابسته هستیم اما در حوزه لاستیک سنگین وابستگی داریم که ۵ طرح برای قطع وابستگی در حوزه لاستیک سنگین در حال اجرا داریم که این طرح‌ها در ۲٫۵ تا ۳ سال آینده اجرا و تکمیل می‌شوند و در این حوزه هم به خودکفایی می‌رسیم.

وی با اعلام اینکه اگر این ۵ طرح مورد بهره برداری واقع شوند، نیاز داخل تأمین خواهد شد، افزود:

هر ۵ طرح متعلق به بخش خصوصی هستند و با بهره‌برداری از این طرح‌ها مصرف فعلی و حتی بیشتر از مصرف فعلی کشور در لاستیک سنگین تأمین می‌شود و با حمایت‌های ایدرو با اعمال تغییراتی در لاستیک زابل این طرح نیز اجرا می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه در زمینه لاستیک سبک اساساً مشکلی نداریم، افزود:

همه انواع لاستیک سبک خودروهای پرتیراژ در کشور تولید می‌شود و البته در یک مقطعی بابت قیمت، اختلالی به وجود آمده بود که رفع شد.

 

*** احیای دو هزار واحد تولیدی

 

رحمانی در ادامه با اشاره به شرایط اقتصادی کشور یادآوری کرد:

در جنگ اقتصادی هستیم و دشمن بنا را بر تعطیلی واحدهای تولیدی ما گذاشت و انتظار داشت که دومینوی تعطیلی آغاز بشود که خوشبختانه این‌طور نشد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع وزیر صنعت در پایان، اظهار داشت:

بسیاری از واحدهایی که در شرایط خوبی نبودند تعطیل نشدند و اکنون در شرایطی بهتری در حال ادامه فعالیت هستند و امسال دو هزار واحد تولیدی احیا می‌شوند و به چرخه تولید بازمی‌گردند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + بیست =

کلید مقابل را فعال کنید