کد خبر:144521
پ
زادبوم رئیس کل سازمان توسعه تجارت
رئیس سازمان توسعه تجارت در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری صنایع:

تنظیم نقشه راه توسعه صادرات همزمان با تدوین نقشه راه تنظیم بازار کشور/ رفع ممنوعیت‌های صادراتی موقت

رئیس کل سازمان توسعه تجارت از تنظیم نقشه راه توسعه صادرات همزمان با تدوین نقشه راه تنظیم بازار کشور خبر داد، اقدامی که می‌تواند از ممنوعیت‌های صادراتی موقت جلوگیری کند.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت از تنظیم نقشه راه توسعه صادرات همزمان با تدوین نقشه راه تنظیم بازار کشور خبر داد، اقدامی که می‌تواند از ممنوعیت‌های صادراتی موقت جلوگیری کند.

 

*** ازاین‌پس ممنوعیت صادراتی نخواهیم داشت

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، کارشناسان یکی از بزرگترین مشکلات کشور در حوزه صادرات را نداشتن یک نقشه راه بایسته و شایسته در این حوزه می‌دانند.

به همین دلیل وقتی صادر‌کنندگان علیرغم تحریم‌ها و با مشکلات فراوان موفق به یافتن بازارهای صادراتی مطلوبی می‌شوند، با ممنوعیت‌های صادراتی موقت روبرو می‌شوند که این امر موجب از دست رفتن بازار هدف صادراتی برای صادرکنندگان و بخش تولید کشور می‌شود و وقتی که این ممنوعیت‌های موقت رفع می‌شود، رقبا بازار آن‌ها را تصاحب کرده‌اند و بدست آوردن آن بازار در برخی موارد حتی غیرممکن یا بسیار سخت می‌شود که این مشکل درواقع پیامدهای همان نقشه راه نداشته در حوزه صادرات است.

در همین راستا خبرنگار خبرگزاری صنایع با حضور در نشست خبری رئیس کل سازمان توسعه تجارت، این چالش و مشکل در حوزه صادرات کشور را از ایشان پیگیری کرد.

حمید زادبوم با مهم دانستن این موضوع، اظهار داشت:

ازاین‌پس ممنوعیت صادراتی اعمال نخواهد شد. ممنوعیت‌های صادراتی جای خود را به وضع عوارض داده است که بر این اساس تلاش می‌شود تا جلوی صادرات کالاها را سد نکنیم، بلکه با عوارض کنترل‌های لازم صورت گیرد.

زادبوم گفت: ممنوعیت صادرات تنها برای کالاهای اساسی اعمال خواهد شد، چراکه اکنون در شرایط جنگ اقتصادی نیازمند آن هستیم که قوت غالب مردم و کالاهای اساسی موردنیاز آن‌ها به میزان کافی تأمین شود.

وی تصریح کرد: بر این اساس صادرات کالاهایی که با دلار ۴۲۰۰ تومانی به کشور واردشده‌اند همچنان ممنوع است و تنها این کالاها با ممنوعیت صادرات مواجه هستند.

 

نقشه راه توسعه صادرات

 

*** تنظیم نقشه راه توسعه صادرات همزمان با تدوین نقشه راه تنظیم بازار کشور

 

رئیس‌ سازمان توسعه تجارت ایران در بخش دیگری از سخنان خود بابیان اینکه در شرایط جنگ اقتصادی نبود برنامه‌ریزی یک تهدید جدی برای کالاهای اساسی و صادرات این کالاها به وجود خواهد آورد، بیان کرد:

در شرایطی که نیاز به کالاهای اساسی در کشور وجود دارد باید مقررات خاصی را برای جلوگیری از صادرات داشته باشیم.

وی از تنظیم نقشه راه توسعه صادرات کشور هم‌زمان با تدوین نقشه راه تنظیم بازار خبر داد و گفت:

ازاین‌پس می‌توان جلوی ممنوعیت‌های صادرات را به بهانه تنظیم بازار داخلی گرفت.

 

نشست خبری حمید زادبوم

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 16 =

کلید مقابل را فعال کنید