کد خبر:144254
پ
نهایی شدن سامانه مبارزه با قاچاق
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز:

نهایی‌شدن سامانه مبارزه با قاچاق تا پایان سال ۹۸

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق از نهایی‌شدن سامانه مبارزه با قاچاق تا پایان سال ۹۸ خبر داد.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق از نهایی‌شدن سامانه مبارزه با قاچاق تا پایان سال ۹۸ خبر داد.

 

*** آمار وزیر کشور درباره میزان قاچاق کالا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سال‌های اخیر اقتصاد کشور به ویژه بخش تولید به عنوان ستون فقرات اقتصاد با پدیده غیر قابل جبرانی به نام قاچاق مواجه بوده است؛ این پدیده علاوه بر ایجاد دردسر برای دولت و تولیدکنندگان در مواردی به مصرف‌کنندگان کالای قاچاق نیز به دلیل نازل بودن کیفیت، زیان وارد کرده است.

مطابق با آخرین آماری که وزیر کشور درباره میزان قاچاق کالا در کشور ارائه کرده است، حجم این پدیده به ۱۱ میلیارد دلار رسیده است، عددی که شاید نسبت به رقم ۲۱ میلیارد دلار سال‌های قبل، روند نزولی به خود گرفته باشد اما همچنان یکی از عوامل مهم در مختل کردن اقتصاد کشور محسوب می‌شود؛ مساله‌ای که طی سال‌های گذشته همواره مورد انتقاد کارشناسان، مسئولان دولتی و حتی متولیان حوزه مبارزه با قاچاق قرار گرفته است.

در این میان یکی از اصلی‌ترین انتقادها، اهمال در اجرای قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و کم‌کاری مسئولان در این زمینه است.

 

*** لزوم استقرار و تکمیل سامانه‌های مبارزه با قاچاق کالا و ارز

 

طبق قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز که در سال ۹۲ تصویب و ابلاغ شد، مهم‌ترین محور این قانون برای بازدارندگی و پیشگیری در امر قاچاق راه‌اندازی تعدادی سامانه‌ ثبت اطلاعات است که حدود ۱۲ دستگاه اجرایی باید این سامانه‌ها را عملیاتی می‌کردند؛ اگرچه تاکنون تلاش‌هایی را نیز انجام داده‌اند اما عملکردشان در ارائه اطلاعات و اتصال سامانه‌ها به یکدیگر چندان قابل دفاع نیست.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری، ضمن تاکید بر لزوم استقرار و تکمیل سامانه‌های مبارزه با قاچاق کالا و ارز به عنوان یکی از ضروری‌ترین نیازهای امروز کشور، اظهار کرد:

تکمیل و استقرار این سامانه‌ها مورد اهتمام همه ارکان نظام است و با توجه به نقش مهمی که در شفاف‌سازی و پیشگیری از تخلفات و فساد دارند، باید هر چه سریع‌تر تکمیل و عملیاتی شوند.

 

*** اتصال ۴۰ سامانه برای مبارزه با قاچاق کالا

 

معاون اول رئیس‌جمهوری، گفت: باید همه دستگاه‌های ذی‌ربط به تکالیف خود در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و استقرار و تکمیل این سامانه‌ها به خوبی عمل کنند و اگر دستگاهی در این زمینه تعلل و کوتاهی داشته باشد باید شناسایی و با آن برخورد شود. کلیه دستگاه‌ها موظفند با سرعت نسبت به استقرار، تکمیل و مرتبط‌سازی سامانه‌های موضوع قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز اقدام کنند و نتیجه را به فوریت گزارش کنند.

رحمانی فضلی وزیر کشور، ضمن بیان اینکه تا پایان سال ۹۸، ۴۰ سامانه برای مبارزه با قاچاق کالا و سوخت بهم متصل می‌شوند، اظهار کرد:

تاریخ اتمام قطعی این سامانه‌ها به جز چند سامانه در انتهای سال ۹۸ خواهد بود و اگر این اتفاق بیافتد به طور قطعی می‌توان گفت در امر پیشگیری، بازدارندگی، هدایت موثر و نظارت بر روند فعالیت‌های اقتصادی، تجاری و مالی کنترل‌های خوبی را شاهد خواهیم بود و امیدوارم از میزان تخلفات کاسته شود و سرعت عمل کار افزایش پیدا کند.

با این حال چندی پیش سازمان بسیج کارگران و کارخانجات کشور و اصناف، بازاریان و فعالان اقتصادی در نامه‌های جداگانه‌ای خطاب به رئیس قوه قضاییه، مراتب اعتراض خود را نسبت به پی‌گیری نکردن سامانه‌ها از سوی دستگاه‌های متولی اعلام و نسبت به این شرایط ابراز نگرانی کرده بودند.

 
*** تبادل اطلاعات میان سامانه‌ها

 

حمیدرضا دهقانی‌نیا سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، گفت:

بر اساس آنچه که در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و آیین‌نامه اجرایی مواد ۵ و ۶ مرتبط با موضوع ذکر شده، در حال حاضر هیچ سامانه‌ای نداریم که تحلیل، طراحی، تهیه، اجرا، عملیاتی و مستقر نشده باشد البته به استثنای سامانه پرونده‌های قاچاق.

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، افزود:

اگر گام‌های اجرایی را شامل ۴ شاخص‌ تحلیل، طراحی، عملیاتی‌سازی و بهره برداری در نظر بگیریم حداقل در هر سامانه بیش از ۵۰ درصد پیشرفت داشته‌ایم، برخی از سامانه‌ها بالای ۷۰ درصد و برخی سامانه‌ها بین ۶۰ تا ۷۰ درصد پیشرفت داشته‌اند.

وی با اشاره به موانع توسعه سامانه‌ها و استقرار نهایی، گفت:

موضوع اصلی تبادل اطلاعات میان سامانه‌ها است؛ در ستاد به تفکیک هر دستگاه و سامانه و سیستم‌های هر دستگاهی اقدامات باقی مانده را فهرست و زمانبندی را مشخص کردیم و در قالب یک صورت جلسه به امضای وزرا و روسای سازمان‌های مربوطه، وزیر کشور و رئیس ستاد رساندیم.

 

*** تقسیم‌بندی سامانه جامع تجارت

 

دهقانی‌نیا، ادامه داد: صورت جلسه مذکور را در جلسه اول مرداد ماه سال ۹۸ در حضور رئیس‌جمهور در قالب جلسه ۱۲۶ اعضای ستاد مطرح کردیم و محتوا این بود که رئیس‌جمهور تاکید کرد که دستگاه‌ها باید به زمانبندی ستاد پایبند باشند و اقدامات را انجام دهند تا سال ۹۸ کار را نهایی و تمام کنیم.

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز درمورد سامانه جامع تجارت، گفت:

سامانه جامع تجارت به دو بخش کلی تجارت داخلی و تجارت خارجی تقسیم‌بندی می‌شود؛ کار زمین‌مانده‌ای در رابطه با آنچه از نظر فنی باید تهیه می‌شد نداریم چراکه موضوع مشخصا تبادل اطلاعات است.

وی، افزود: اما در این میان به واسطه تغییر مکرر مدیران دستگاهی در پیشبرد سامانه‌ها تعلل صورت می‌گیرد و دائم باید از ابتدا اقداماتی که بارها تکرار شده را توجیه کنیم.

دهقانی نیا، ادامه داد: در واقع به واسطه تغییرات مکرر مدیران، دائم تفسیرهای بیشتری از نحوه کار صورت می‌گیرد، این مساله خود یک مانع اصلی در پیشبرد اهداف محسوب می‌شود.

 

***  کارگروه فناوری‌های نوین

 

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به نظارت بر روند پیشبرد سامانه‌ها، افزود:

کارگروهی تحت عنوان کارگروه فناوری‌های نوین و سامانه‌های الکترونیک و هوشمند در دفتر نظارت بر سامانه‌های الکترونیک و هوشمند داریم که اعضایی از سازمان بازرسی کشور، ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی، وزارت کشور، سازمان برنامه و بودجه، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و نماینده‌ای از دستگاه مربوطه در این کارگروه حضور دارند.

وی، ادامه داد: در جلسات این کارگروه موارد بر اساس صورت جلسه ۱۲۶ ستاد، مطرح و گزارش تهیه می‌شود.

دهقانی نیا، پاسخ به این سوال که علت کند بودن توسعه سامانه‌ها چیست، تصریح کرد:

اینکه بگوییم سامانه‌ها جلو نمی‌روند درست نیست؛ هر روز در خصوص سامانه‌ها جلسات متعددی داریم.

 

***  کند بودن پیشرفت سامانه‌ها

 

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، افزود:

اینکه به صورت صفر و یک بگوییم در سامانه‌ها پیشرفت نداریم غلط است و اگر بگوییم پیشرفت صد در صدی داشته‌ایم نیز غلط است.

دهقانی‌نیا، گفت: روند پیشرفت سامانه‌ها کند است و بهتر می تواند انجام شود بنابراین دستگاه‌ها باید همت بیشتری در این زمینه کنند، مخصوصا که در این مورد رهبری تاکید و رئیس‌جمهوری دستور پیگیری داده‌اند.

وی، تصریح کرد: من از پیشرفت حاصله راضی نیستم و انتظارات بیشتر است البته این موضوع نافی زحمات دستگاه‌ها نیست.

 

*** تعداد سامانه‌ها

 

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در رابطه با تعداد سامانه‌ها، گفت:

تعداد سامانه‌ها را نمی‌شود دقیق عنوان کرد زیرا برخی از سامانه‌ها قابل تفسیر هستند به عنوان مثال برخی می‌گویند سامانه شناسه کالا ذیل سامانه جامع تجارت است و برخی می گویند مستقل است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در پایان، اظهار کرد:

اما از بطن آیین‌نامه می‌توان ۲۱ سامانه را احصا کرد و اگر سامانه‌های تکمیلی دیگر را کنارش بگذاریم این عدد بالاتر می‌رود.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 5 =

کلید مقابل را فعال کنید