کد خبر:143713
پ
در برنامه تلوزیونی
قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی تشریح کرد

ضرورت‌ها، اولویت‌ها و رویکرد نقشه راه تنظیم بازار کشور

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی، نقشه راه تنظیم بازار کشور را اولویت اصلی در تنظیم بازار کالا‌های اساسی دانست.

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی، نقشه راه تنظیم بازار کشور را اولویت اصلی در تنظیم بازار کالا‌های اساسی دانست.

 

*** کلیات نقشه راه تنظیم بازار کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حسین مدرس خیابانی در یک برنامه تلوزیونی، درباره کلیات نقشه راه تنظیم بازار کشور، اظهار کرد:
بعد از تصویب مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی درباره تمرکز بخشی از وظایف حوزه بازرگانی و تجارت در وزارت صمت و ابلاغ این مصوبه، رهبر معظم انقلاب بعد از موافقت با مصوبه، تدوین نقشه راه تنظیم بازار کشور را الزامی دانستند که تیم کارشناسی با محوریت موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی نسبت به تهیه نقشه راه موظف شدند که پیش‌نویس نقشه راه به همراه سند پشتیبان نقشه راه برای سران قوا و کارشناسان و صاحب نظران ارسال شده تا درصورتی که نظرات اصلاحی داشتند اعمال شود.

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی درباره ضرورت نقشه راه، گفت:
اولین ضرورت تعیین این اولویت است که به دلیل شرایط خاص کشور و مطالبه عمومی مردم و دغدغه اصلی مسئولین، نقشه راه تنظیم بازار به عنوان یک ضرورت شناخته شود.

 

*** نقشه راه تنظیم بازار کشور، اولویت اصلی در تنظیم بازار کالا‌های اساسی

 

مدرس خیابانی، بیان کرد:
در نقشه راه تنظیم بازار کشور، اولویت اصلی در تنظیم بازار کالا‌های اساسی به معیشت مردم و مصرف‌کننده داده شده است.
وی ادامه داد: نقشه راه، برای این است که درک مشترکی برای دست‌اندرکاران تنطیم بازار تعیین می‌کند تا در جلسات هفتگی ستاد تنظیم بازار در وزارت صمت تصمیمات لازم و به هنگام برای اثر‌گذاری مطلوب در جامعه گرفته می‌شود.

مدرس خیابانی درباره مفهون تنظیم بازار نیز، گفت: مجموعه قوانین، مقررات، ابزارها، اقدامات و هماهنگی‌هایی که برای حمایت تولید‌کننده و مصرف‌کننده انجام می‌شود برای تنظیم موجودی کالا و قیمت کالا از تولید تا مصرف را تنظیم بازار می‌گویند.

وی از دیگر ضرورت‌های تنظیم بازار را انسجام و یکپارچگی میان سیاست‌گذاری و هماهنگی تمام دستگاه‌ها دانست و تصریح کرد:
این انسجام باید از نظم خاصی برخوردار باشد تا از تصمیمات سلیقه‌ای و عجولانه خارج از نقشه راه تنظیم بازار، جلوگیری شود.

 

*** ستاد تنظیم راه متولی اصلی نقشه راه

 

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی، افزود:
افق نقشه راه، بلند مدت است و باید ذیل آن برنامه‌های عملیاتی تدوین شود و مهمتر از آن کارکرد‌های نهاد‌های وابسته است که در نقشه راه، ستاد تنظیم راه متولی اصلی است و در حال حاضر برعهده وزیر صنعت، معدن و تجارت است و سازمان برنامه بودجه، سازمان حمایت مصرف‌کننده و تولید کننده، سازمان تعزیرات حکومتی بر تنظیم بازار، کشور نظارت می‌کنند.

مدرس خیابانی در ادامه بیان کرد:
یکی از جهت‌گیری‌ها در نقشه راه تنظیم بازار کشور که از برخی دغدغه‌ها جلوگیری می‌کند اتکا به تولید است، بطور مثال در زمانی که بازار مرغ با مشکل مواجه شد ستاد تنظیم بازار به این نتیجه رسید که از واردات مرغ به کشور جلوگیری کند و برنامه در قالب ذخیره سازی گردشی مرغ تدوین شد از محل ذخیره‌سازی مرغ اضافه مرغ در جهت حمایت از تولید جمع آوری می‌شود که در نقشه راه اولویت اصلی نیز در کالا‌های اساسی به معیشت مردم و مصرف کننده داده شده، پاشنه آشیل حمایت از تولید از محل تولید داخل است.

 

*** حرکت از نگاه گذشته محور به سمت نگاه آینده محور

 

وی همچنین گفت: یکی از نکاتی که در جهت‌گیری‌ها مهم است پیش‌بینی تغییرات آتی است که نقشه راه تنظیم بازار، کشور سعی دارد از نگاه گذشته محور به سمت نگاه آینده محور حرکت کند به این مفهوم که بتوانیم قدرت پیش‌بینی برای میزان عرضه تعیین کنیم تا با شوک‌هایی که به حوزه کالا وارد می‌شود بر‌خورد کنیم.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی در پایان، اظهار کرد:
بخشی از آرامشی که در بازار ملاحظه می‌شود متاثر از تصمیم‌گیری‌های ستاد تنظیم بازار است، تنظیم بازار در شاخص‌های کلان اقتصادی ورود ندارد ولی سیاست‌های کلان اقتصادی تنظیم بازار را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد، ابزار‌های تنظیم بازار مثل ورود و خروج کالا جزو ذات این ستاد برای کنترل موجودی کالا است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید