کد خبر:143789
پ
در حاشیه جلسه دولت
وزیر تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی:

همسان‌سازی حقوق بازنشستگان متناسب با حقوق دریافتی آنها است

وزیر تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی، همسان‌سازی حقوق بازنشستگان را متناسب با حقوق دریافتی آنها دانست.

وزیر تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی، همسان‌سازی حقوق بازنشستگان را متناسب با حقوق دریافتی آنها دانست.

 

*** وضعیت کارگران نیشکر هفت تپه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمد شریعتمداری در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره وضعیت کارگران نیشکر هفت تپه، اظهار کرد:

در این مدت تلاش کردیم مشکل این کارگران از طریق مکاتبه با مسوولان قوه قضائیه و مسولان امنیتی محلی برطرف شود، مسائل کارگری که به دلیل پرداخت نکردن دستمزد ایجاد می‌شود، نباید جنبه امنیتی داشته باشد و این یک مساله اقتصادی است و باید در این سطح کنترل شود.

وزیر تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی، تاکید کرد:

حق طبیعی کارگر است که وقتی حقوق و دستمزد دریافت نمی‌کند اعتراض کند، اعم از اینکه کارفرما کی بخش خصوصی، ‌دولت و نهادهای عمومی باشد.

وی، ادامه داد: برخی مشکلات کارگران هفت تپه به دلیل پایان یافتن قراردادهای پیمانکاران و تقاضای کارگران برای بازگشت است و با توجه به اینکه امکان عملی در این خصوص وجود نداشت، اقداماتی انجام شد تا بازنشستگی کارگران به تاخیر بیفتد و شرایط کارخانه بهتر شود و به تبع آن وضعیت کارگران نیز مطلوب شود.

 

*** همسان سازی حقوق بازنشستگان

 

شریعتمداری، تصریح کرد: نباید یک کارگر در زندان باشد و اخراجی‌ها نیز متناسب با قانون کار باشد و در این جهت نیز از کارگران هفت تپه حمایت می‌کنیم.

وزیر کار در ادامه درباره همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، گفت:

در قانون به صراحت به همسان‌سازی حقوق بازنشستگان اشاره شده است، اما برای اجرای آن نیازمند منابع مالی هستیم.

وی، افزود: در قانون بودجه سال ۹۸ عدد پیش‌بینی شده حداکثر توانی که برای سازمان بازنشستگی ایجاد کرده است همسان‌سازی به میزان ۱۴ تا ۱۸ درصد متناسب با حقوق دریافتی است.

شریعتمداری، گفت: همسان‌سازی حقوق بازنشستگان حق غیرقابل انکار افراد است و شرط آن تامین اعتبار مالی از طریق بودجه عمومی است.

 

*** ادغام صندوق‌های خدمات تامین اجتماعی

 

وزیر تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی، افزود:

برآورد اولیه ما این است که براساس حقوق‌های سال قبل ۱۵ هزار میلیارد تومان اعتبار باید تامین شود تا این خدمت را به بازنشستگان داشته باشیم.

وی، تصریح کرد: با توجه به وضعیت بودجه عمومی، شرایط نظام سلطه و محدودیت‌های کشور تمام تلاش خود را برای اجرای آن به‌کار گرفته‌ایم.

شریعتمداری در ادامه در پاسخ به ادغام صندوق‌های خدمات تامین اجتماعی نیز گفت:

قانون رفاه تامین اجتماعی در گذشته مقرر کرده بود همه صندوق‌ها اعم از صندوق‌های خصوصی و دولتی زیر چتر یک نگاه واحد قرار گیرد و روش همسان‌سازی آنها انجام شود.

وزیر تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی، افزود:

اما با تفکیک وظایف، شورای عالی رفاه از هویت جامع‌نگر خارج شد و به عنوان نمونه بخشی از بیمه از مجموعه بیمه خارج شد و آن قاعده کلی که قرار بودهمه آنها به یک یا دو صندوق تامین اجتماعی تبدیل شود، کنار گذاشته شد.

 

*** ماده ۳۸ قانون تامین اجتماعی و اعتراض کارگران

 

وی در ادامه، گفت: هم اکنون متناسب با پرداخت‌های بازنشستگان در صندوق‌ها، خدمات متفاوتی ارائه می‌شود و در واقع بازنشستگان خدمات مشابهی دریافت نمی‌کنند.

شریعتمداری درباره ماده ۳۸ قانون تامین اجتماعی و اعتراض کارگران،‌ افزود:

براساس این ماده قانونی تمام پیمانکاران مقاطعه کار که در طی مناقصه‌های دولتی و غیر دولتی، با نیروی کار خود قرارداد منعقد می‌کنند باید این افراد را بیمه کنند.

وی در ادامه، افزود: سازمان تامین اجتماعی برای تضمین بیمه نیروهای پیمانکار درصدی از پرداختی خود به پیمانکار مربوطه را لحاظ کند و این رویه تا کنون انجام می‌شد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی در پایان، اظهار کرد:

اخیرا این امر مورد اعتراض قرار گرفت و ما نیز این موضوع را به کمیسیون حل اختلاف ارجاع دایدم و به زودی جواب آن خواهد آمد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × یک =

کلید مقابل را فعال کنید