کد خبر:143257
پ
تولید ماهیان خاویاری
رئیس سازمان شیلات:

پیش‌بینی تولید ۳۴۰۰ تن ماهیان خاویاری تا پایان سال ۹۸

رئیس سازمان شیلات از پیش‌بینی تولید ۳۴۰۰ تن ماهیان خاویاری تا پایان سال ۹۸ خبر داد.

رئیس سازمان شیلات از پیش‌بینی تولید ۳۴۰۰ تن ماهیان خاویاری تا پایان سال ۹۸ خبر داد.

 

*** پیش‌بینی تولید ۳۴۰۰ تن ماهیان خاویاری تا پایان سال ۹۸

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نبی‌اله خون‌میرزایی در حاشیه بازدید از طرح پرورش ماهیان خاویاری استان آذربایجان شرقی، روند پرورش ماهیان خاویاری را رو به پیشرفت و توسعه عنوان کرد و اظهار کرد:

در سال گذشته ۲۸۰۰ هزار تن گوشت ماهیان خاویاری و ۵۹۰ کیلو خاویار تولید شده است، که پیش‌بینی می‌شود این میزان در سال ۹۸ افزایش یابد.

رئیس سازمان شیلات کشور با اشاره به این که در حال حاضر مشکل چندانی در خصوص پرورش ماهیان خاویاری در کشور وجود ندارد، گفت:

برای برگزاری دوره‌های درمان و تغذیه این گونه از ماهیان مشکلی نداریم در چهار دهه گذشته از حدود ۳۲ هزار تن کل تولیدات شیلاتی کشور، نیز اکنون به یک میلیون و ۲۶۲ هزار تن تولید در سال ۹۷ رسیده‌ایم.

 

*** ظرفیت شیلاتی شهرستان جلفا

 

وی با اشاره به ظرفیت شیلاتی شهرستان جلفا و استان آذربایجان شرقی، خاطرنشان کرد:

شرایط اقلیمی استان آذربایجان شرقی به گونه‌ای است که به پشتوانه مواهب الهی و نیروی انسانی کارآفرین و با پشتکار سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی ظرفیت‌های شیلاتی به راحتی قابلیت بالفعل شدن دارند.

خون‌میرزایی، افزود: کارهایی که در منطقه صورت گرفته نیز استعداد منطقه در پرورش ماهیان خاویاری به خوبی نشان داده و نیز ظرفیت استان آذربایجان شرقی و منطقه در پرورش ماهیان سردابی و در بعضی از اقلیم‌های استان پرورش ماهی‌های گرمابی به خوبی نمایان است.

رئیس سازمان شیلات کشور، تصریح کرد:

با توجه به شرایطی که در استان وجود دارد در بعضی از مناطق استان همجوار آب‌های شور و آب‌های نامتعارف استان نیز پرورش آرتمیا برای تامین نیاز کشور اجرا شده که می‌تواند توسعه بیشتری یابد.

 

*** پرورش ماهیان خاویاری جزو سودآورترین فعالیت‌های فصل کشاورزی در ایران

 

وی با بیان این که تجربه پرورش ماهیان خاویاری، در سراسرکشور تجربه موفقی از آب درآمده است، ادامه داد:

در استان‌هایی که قبلا در اذهان نبوده اکنون فعالیت پرورش ماهی خاویاری در جریان است و باید بگویم این فعالیت دارای مزایای چشمگیری است.

خون‌میرزایی، پرورش ماهیان خاویاری را جزو بهترین و سودآورترین فعالیت‌های فصل کشاورزی در ایران دانست و افزود:

فعالیت‌های آبزی‌پروری شیلات تقریباً به طور صد درصد توسط بخش خصوصی انجام می‌شود که باید این ظرفیت را در استان‌هایی همچون آذربایجان شرقی با جدیت بیشتری دنبال کرد.

رئیس سازمان شیلات کشور، تصریح کرد:‌

شرایط اقلیمی استان آذربایجان شرقی به گونه‌ای است که به پشتوانه مواهب الهی و نیروی انسانی کارآفرین و با پشتکار سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی ظرفیت های شیلاتی به راحتی قابلیت بالفعل شدن دارند.

 
*** بازدید رئیس سازمان شیلات ایران از طرح پرورش ماهیان خاویاری

 

اکبر فتحی نیز در این بازدید، گفت:

در بحث شیلات و امور آبزیان نباید کار هیچ سرمایه‌گذاری معطل بماند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی، اظهار داشت:

طرح پرورش ماهیان خاوری خانی با سرمایه ۲۰ میلیارد ریالی و با مجوز بهره‌برداری ۱۰ تن پرواری و ۴ تن خاویار بوده و همچنین طرح ماهیان خاویاری شاهدی نیز در قالب پایلوت از سال ۱۳۹۳ با ۴۷۵ قطعه بچه ماهی فیل ماهی ۵۰ گرمی و در سال ۱۳۹۵ بعلاوه ۱۵۰ قطعه ماهی ۱۲۰۰ گرمی فیل ماهی اجرا شده است که در حال حاضر با ۱۰۰ قطعه ماهی ماده در اوزان ۵۵ تا ۷۰ کیلو، طی سال آینده به تولید خاویار خواهد رسید.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس سازمان شیلات ایران در سفر به استان آذربایجان شرقی، از طرح پرورش ماهی خاویاری حسن‌خانی و طرح پرورش ماهیان خاویاری شاهدی در شهرستان جلفا بازدید کرد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =

کلید مقابل را فعال کنید