کد خبر:143156
پ
تامین لاستیک خودورهای داخلی
رئیس اداره زیرساخت‌های تجاری وزارت صنعت

لزوم شفاف‌سازی در زنجیره توزیع لاستیک /مشکلی در تامین لاستیک خودورهای داخلی نداریم

رئیس اداره زیرساخت‌های تجاری وزارت صنعت با اشاره به اینکه مشکلی در تامین لاستیک خودورهای داخلی نداریم بر لزوم شفاف‌سازی در زنجیره توزیع لاستیک تاکید کرد.

رئیس اداره زیرساخت‌های تجاری وزارت صنعت با اشاره به اینکه مشکلی در تامین لاستیک خودورهای داخلی نداریم بر لزوم شفاف‌سازی در زنجیره توزیع لاستیک تاکید کرد.

 

*** کمبود در بازار تامین لاستیک خودروهای کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، کمبود در بازار تامین لاستیک خودروهای کشور یکی از چالش‌های پیش روی مسئولان در چند ماه گذشته بوده است.

در برنامه گفتگوی زنده تلویزیونی ۱۸:۳۰ روز ۵ مهر ۹۸ میزگردی با حضور رئیس اداره زیرساخت‌های تجاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و هیأت مدیره اتحادیه فروشندگان لاستیک برگزار شد و مشکلات موجود در بازار و اقدامات صورت گرفته در این زمینه مورد نقد و بررسی قرار گرفت که در ادامه خلاصه از آن را می خوانید.

 

*** میزان مصرف سالانه لاستیک در کشور

 

رئیس اداره زیرساخت‌های تجاری وزارت صنعت، معدن و و تجارت با تشریح بازار لاستیک و با اشاره به اینکه این بازار از سه بخش تشکیل می‌شود که شامل لاستیک‌های سنگین، نیمه سنگین و سبک است، اظهار داشت:

هریک از این حوزه‌ها متقاضی و تامین‌کنندگان خاص خود را دارند.

بر اساس برآیند صورت گرفته مصرف سالانه لاستیک در کشور برای ماشین‌های سواری، اتوبوس‌ها و کامیون‌های باری سالانه میان ۳.۵ تا ۴ میلیون حلقه لاستیک است که باید برای آن برنامه‌ریزی شود.

امامی با بیان اینکه برای تامین لاستیک‌های مورد نیاز ماشین‌های باری و سنگین بخش عمده نیاز کشور از طریق واردات و ۲۰ درصد از طریق تولید داخل صورت میگیرد، بیان کرد:

این روند برای لاستیک‌های ماشین‌های سواری و نیمه‌سنگین برعکس است و میان ۸۰ تا ۹۰ درصد نیاز از تولید داخل و ۱۰ تا ۲۰ درصد از طریق واردات تامین می‌شود.

رئیس اداره زیرساخت‌های تجاری وزارت صنعت، معدن و و تجارت عمده مشکل کنونی تامین لاستیک کشور را در زمینه لاستیک‌های نخی ۱۲/۲۴ و ماشین‌های نیسان عنوان و ابزار امیدواری کرد که به زودی با تمهیدات اندیشیده شده در این زمینه مشکلات این بخش نیز رفع و بازار تامین آن مانند ماشین‌های سنگین به ثبات برسد.

 

*** اکنون نوسان تامین لاستیک وجود ندارد

 

عضو هیأت مدیره اتحادیه فروشندگان لاستیک تیز در ادامه در پاسخ به این سوال که نوسان گفته شده در بازار لاستیک کشور در چه بخشی است، پاسخ داد:

خوشبختانه در حال حاضر در وضعیت خوبی هستیم و نوسانی در بازار تامین لاستیک وجود ندارد.

محمدرضا آل سارا افزود: در مقطعی بازار تامین لاستیک کشور دچار مشکل شد که خوشبختانه با تدابیر به موقع وزارت صنعت، معدن و تجارت این بحران را پشت سرگذاشتیم.

وی با بیان اینکه اگر مشکلی وجود داشته باشد در نحوه توزیع کالا است، اظهار داشت:

در حال حاضر بخشی از لاستیک مورد نیاز کشور از طریق وزارت صنعت و معدن و بخش دیگر نیز از طریق سازمان راهداری توزیع می‌شود.

وی با ابراز امیدواری برای رفع این مشکل در آینده نزدیک افزود:

در صورتی که نحوه توزیع لاستیک به شیوه گذشته تغییر کند این مشکل نیز به زودی رفع و از انباشت کالا نیز جلوگیری می‌شود.

این عضو هیأت مدیره اتحادیه فروشندگان لاستیک در پاسخ به این سوال که در حال حاضر نحوه توزیع این کالا در بازار به چه صورت است، پاسخ داد:

متقاضی بر اساس شیوه جدید باید در سامانه‌ای ثبت‌نام کند و پس از پایش‌های صورت گرفته کالای مورد نیاز خود را دریافت می‌کند.

 

*** تولید داخل به خوبی پاسخگوی نیاز بوده است

 

وی با بیان اینکه در گذشته آزمون و خطاهای لازم در مورد نحوه توزیع انجام شده است، گفت:

در گذشته واحدهای صنفی در نحوه توزیع همکاری می‌کردند اما اکنون پایانه‌ها به تنهایی این کار را انجام می‌دهند که همین امر باعث انباشت کالا شده است.

وی افزود: به طور مثال راننده بدون اینکه به نوعی از لاستیک نیاز داشته باشد آن را خریداری و در منزل نگه می‌دارد و اگر این نوع توزیع به خود واحد صنفی اختصاص

داده شود این مشکل رفع و فاصله میان راننده و واحد صنفی نیز از میان می‌رود و دیگر مشکلی در کمبود کالا وجود نخواهد داشت.

آل سارا با اذعان به این موضوع که تولید داخل به خوبی پاسخگوی نیاز بوده است، بیان کرد:

در صورتی که اینگونه مشکلات نیز رفع شود و حمایت از تولیدکنندگان داخلی مضاعف شود به طور قطع به مرور زمان نیاز به واردات لاستیک نیز کاهش خواهد یافت.

رئیس اداره زیرساخت‌های تجاری وزارت صنعت، معدن و و تجارت نیز در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا نحوه توزیع دچار مشکل است یا نه، پاسخ داد:

خرداد سال گذشته با مشکلات زیادی روبه رو شدیم که یکی از آنها اعتصاب کامیون‌دارها به دلیل افزایش قیمت‌ها و وجود محدودیت‌هایی در زمینه تامین لوازم یدکی و لاستیک بود.

محمدعلی امامی افزود: اعتراض این صنف به حق بود و مطالبه آنها افرایش نرخ کرایه‌ها و تامین لاستیک با توجه به محدودیت‌های ایجاد شده بود.

 

*** طراحی سامانه‌ای برای اصلاح فرایند توزیع

 

وی اظهار داشت: در آن مقطع زمانی لاستیک موجود در بازار پاسخگوی نیاز نبود از این رو برای رفع مشکل موجود و اصلاح فرایند توزیع سامانه‌ای را طراحی کردیم.

این سامانه در راستای مقابله با قاچاق کالا و ارز در کل زنجیره تامین راه‌اندازی شد و فرایند آن نیز به این صورت بود که واردکننده و تولیدکننده باید کل اطلاعات عرضه کالا را در سامانه ثبت می‌کرد که شامل اطلاعات عرضه‌کنندگان نیز بود.

رئیس اداره زیرساخت‌های تجاری وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود:

سازمان راهداری و وزارت کشور نیز سامانه‌ای داشتند که متقاضی باید درآن ثبت‌نام و نیاز خود را اعلام می‌کرد و در نهایت بر اساس پیمایش ماشین میزان حلقه لاستیک مصرفی مشخص و حواله لازم برای وی صادر می‌گردید.

امامی در ادامه با بیان اینکه متقاضی با حواله صادرشده به واحد صنفی مراجعه می‌کرد و حلقه لاستیک لازم را دریافت می‌کرد، گفت:

این شیوه مانع از احتکار کالا می شود.
وی با اشاره به اینکه واحد صنفی اکنون با فروکش کردن نیاز بازار خواهان بازگرداندن شیوه توزیع به سبک قبل است، اظهار داشت:

در حال حاضر تا حواله ای صادر نشود لاستیک در واحد صنفی باقی خواهد ماند و نزدیک به سه ماه است که لاستیک‌ها در واحد صنفی باقی مانده‌اند از این رو برای حل این مشکل، سیستم‌های تشویقی وضع کرده‌ایم یا از سازمان راهداری خواسته‌ایم که میزان پیمایش موجود را کاهش دهند تا متقاضیان بتوانند لاستیک‌ها بیشتری را دریافت کنند.

 

*** عرضه لاستیک از طریق واحد صنفی

 

محمدرضا آل سارا در ادامه پیشنها داد تا برای رفع این مشکل واحدهای صنفی کالاها را به طور مستقیم در اختیار مصرف‌کننده قرار دهند و سازمان راهداری و دیگر واسطه‌ها از این میان حدف شوند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این فرایند به معنای درخواست برای حذف حواله‌ها است، گفت:

این فرایند به معنای حذف حواله نیست تنها باید شکل آن تغییر کند.

وی با بیان این مثال که کامیون‌های ۱۸ چرخ سالانه ۶ حلقه لاستیک دریافت می‌کنند ، بیان کرد:

این به این معنا است که این کامیون‌ها هر چهار ماه دو حلقه دریافت می‌کنند و کامیون‌های ۱۰ چرخ هر ۶ ماه باید دو حلقه لاستیک و کامیون‌های ۶ چرخ نیز هر سال دو حلقه دریافت کنند.
آل سارا بیان کرد: طبق این فرایند اتوبوس‌های برون‌شهری هر چهار ماه دو حلقه و درون‌شهری نیز هر ۶ ماه دو حلقه لاستیک دریافت می‌کنند، این نحوه توزیع در ۸ سال دفاع مقدس پاسخگوی نیاز مردم بود و الان نیز کارآمد است.

وی اظهار داشت: طبق سرانه مصرف متقاضی می‌تواند با مراجعه به واحد صنفی و پس از بررسی در سیستم در صورتی که قبلا نیاز خود را از جای دیگری تامین نکرده باشد به صورت مستقیم کالای خود را از واحد صنفی دریافت کند.

 

*** کل زنجیره توزیع لاستیک باید شفاف باشد

 

محمدعلی امامی، رئیس اداره زیرساخت‌های تجاری وزارت صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به این پیشنهاد گفت:

برای تامین لاستیک کشور ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص داده شده است و بر همین اساس نیز بایستی طبق تکلیفی که به وزارت صنعت و معدن ابلاغ شده است کل زنجیره توزیع شفاف باشد.

وی افزود: از سوی دیگر با توجه به پیشرفت تکنولوژی می‌توان به صورت کاملا هوشمندانه و بدون دخالت انسانی این کار را انجام داد پس چرا نباید از این سیستم استفاده شود.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس اداره زیرساخت‌های تجاری وزارت صنعت، معدن و تجارت در پایان و در پاسخ به این سوال که مشکل در تاخیر صدور حواله چگونه باید رفع شود، اظهار داشت:

مشکل در تاخیر صدور حواله نیست بلکه چون راننده لاستیک خود را تامین کرده و در خانه دارد نیاز کاذب بازار از بین رفته است و چون تقاضا نیست حواله‌ای صادر نمی‌شود و اکنون شکاف قیمتی از بین رفته است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 11 =

کلید مقابل را فعال کنید