کد خبر:143035
پ
تدوین نقشه راه تنظیم بازار
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی

در راستای دستور مقام معظم رهبری نقشه راه تنظیم بازار کشور تدوین شد

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی از تدوین نقشه راه تنظیم بازار کشور در راستای دستور رهبر معظم انقلاب اسلامی خبر داد.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی از تدوین نقشه راه تنظیم بازار کشور در راستای دستور رهبر معظم انقلاب اسلامی خبر داد.

 

*** تدوین نقشه راه تنظیم بازار کشور در راستای دستور رهبر معظم انقلاب اسلامی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدرس خیابانی با اشاره به دستور رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص تهیه نقشه راه برای تنظیم بازار کشور، اظهار داشت:

این نقشه راه و الزامات اجرایی آن با محوریت موسسه مطالعات بازرگانی و اعمال نظرات تعدادی از خبرگان این حوزه تهیه شده و به مقامات ذیصلاح ارسال شده است.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص رویکردهای ویژه نقشه راه تنظیم بازار کشور، گفت:

در این سند توجه به معشیت عمومی در اولویت قرار دارد و تامین به هنگام کالاهای اساسی مورد نیاز کشور، حمایت از تولید داخل و افزایش رقابت‌پذیری تولیدات، کنترل و مدیریت واردات، گسترش زیر ساخت‌های تجاری و لجستیکی همگام با ظرفیت‌های تولیدی، همگن‌سازی آمایش تجاری با آمایش صنعتی کشور، تامین حداکثری کالاهای اساسی از محل تولیدات داخلی، بهینه‌سازی الگوی مصرف، بهره‌گیری از ظرفیت‌های تجاری استان‌های مرزی، تمرکز سیاست‌گذاری در تنظیم بازار، کنترل موجودی و قیمت کالا به عنوان ۲ شاخص کلیدی در تنظیم بازار، تقویت نقش تشکل‌های بخش خصوصی و اتحادیه‌های تعاونی و انجمن‌ها هم در تصمیم‌سازی و هم در مراحل مختلف اجرا از جمله اجرای دقیق امور مربوط به ذخیره‌سازی و بکارگیری ابزارهای تنظیم بازار کالاهای استراتژیک؛ دستور کار اجرایی مسئولان خواهد بود.

وی افزود: همزمان با جهت‌گیری کاهشی واردات کالاهای غیرضرور و کالاهایی که تولید مشابه در کشور دارند در خصوص کالاهای اساسی ضمن رعایت این اصل با اولویت تامین کسری نیاز کشور انجام خواهد شد.

 

*** توسعه صادرات بخشی از نقشه راه تنظیم بازار است

 

مدرس خیابانی ادامه داد: جهت‌گیری مهم دیگر در این نقشه راه کاهش هزینه مبادله کالا و خدمات با اصلاح و نوسازی شبکه توزیع که در این راستا سامانه‌های مناسبی طراحی و عملیاتی شده‌اند که اولویت آن‌ها حذف هزینه‌ها و نقش واسطه‌ها در روند توزیع کالا در سطح کشور است.

قائم مقام وزیر صمت تصریح کرد:

استفاده از ظرفیت‌های نوین و نقش استارت‌آپ‌ها در شبکه توزیع، کاهش تجارت غیر رسمی و کاهش قاچاق کالا، تقویت و توسعه محصولات صادراتی با ارزش افزوده بالا، تنوع بخشی در بازارها، متنوع‌سازی کالاهای تولیدی و تنوع بخشی در بنگاه‌های تولیدی صادراتی نیز در این نقشه راه به صورت پررنگ دیده شده است.

مدرس خیابانی خاطر نشان کرد: توسعه صادرات بخشی از نقشه راه تنظیم بازار است چرا که با فعال‌سازی ظرفیت‌های خالی واحدهای تولیدی و افزایش تولید مسلما قیمت کالا نیز کاهش یافته و به نفع مصرف کننده نهایی خواهد بود.

وی ادامه داد: تقویت برندهای ایرانی و ساخت ایرانی با تغییر نگرش عمومی به ویژه در عوامل توزیع و عرضه که به نوعی در ترویج فرهنگ استفاده از کالای داخلی نقش مؤثری دارند نیز از جهت‌گیری‌های نقشه راه تنظیم بازار کشور هستند.

مدرس خیابانی اظهار داشت: بهره‌گیری از توان علمی دانشگاه‌های کشور در اصلاح روند اجرایی تنظیم بازار امروز از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

*** اهمیت پیش‌بینی شرایط فعلی و آتی روند جاری در بازار

 

این مسئول با اشاره به اهمیت پیش‌بینی شرایط فعلی و آتی روند جاری در بازار، گفت:

بسیاری از تلاطمات بازار ناشی از تکانه‌های شاخص‌های عمده اقتصادی کشور است که در این برنامه‌ها اصل فراوانی کالا و مقدم بر قیمت، در دستور کار است.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در چارچوب این سند نگاه ویژه‌ای به موضوع کنترل بازار و روش‌های نوین نظارتی شده است تا از همه ظرفیت‌های موجود به حفظ ثبات بازار کمک نماییم.

مدرس خیابانی گفت: تنظیم بازار یک ماموریت کاملا فرابخشی و نیازمند همه‌ دستگاه‌های ذیربط در این بخش است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی در پایان، اظهار داشت:

برنامه‌های عملیاتی رویکردها و چشم‌اندازهای متصور در این نقشه راه با همکاری همه بخش‌های مسئول تدوین و در حال اجرا می‌باشد و تا به عنوان یک الگو و چارچوب معین به روند اصولی تنظیم بازار در کشور کمک کند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 7 =

کلید مقابل را فعال کنید