کد خبر:142930
پ
سرپرست معاونت صنایع وزارت صنعت در بازدید از سیزدهمین نمایشگاه ایران پلاست
سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت

کاهش واردات و افزایش صادرات مصنوعات پلاستیکی در سال ۹۷/توسعه ساخت داخل در صنایع ماشین‌سازی و اجزا و قطعات

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت با اشاره به کاهش واردات و افزایش صادرات مصنوعات پلاستیکی در سال ۹۷ بر توسعه ساخت داخل در صنایع ماشن‌سازی و اجزا و قطعات تاکید کرد.

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت با اشاره به کاهش واردات و افزایش صادرات مصنوعات پلاستیکی در سال ۹۷ بر توسعه ساخت داخل در صنایع ماشن‌سازی و اجزا و قطعات تاکید کرد.

 

*** کاهش واردات و افزایش صادرات مصنوعات پلاستیکی در سال ۹۷

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مهدی صادقی نیارکی در بازدید از سیزدهمین نمایشگاه ایران پلاست در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران در تهران، اظهار داشت:

برون‌گرایی بر اساس زنجیره ارزش و تمرکز بر توسعه عمق ساخت داخل در صنایع مزیت‌دار موضوعی است که در این شرایط به توسعه اقتصادی کشور کمک خواهد کرد.

وی با اشاره به کاهش واردات و افزایش صادرات در حوزه مصنوعات پلاستیکی در سال ۱۳۹۷ از ایجاد رونق در ساخت ماشین‌آلات داخلی خبر داد و افزود:

۵۳۰ واحد داخلی در کنار ۴۲ واحد خارجی در این نمایشگاه شرکت کرده‌اند و این نمایشگاه جزو نمایشگاه‌های پربازدیدی است که با استقبال خوب فعالان اقتصادی هرساله برگزار می‌شود.

نیارکی برگزاری این نمایشگاه را برای صنعت، معدن و تجارت ارزشمند دانست و تصریح کرد:

کشور‌مان در زمینه تولید محصولات بر پایه پتروشیمی دارای مزیت‌های زیادی است و تکمیل زنجیره ارزش برای ما دارای اهمیت است که این موضوع با برگزاری اینچنین نمایشگاه‌هایی امکان‌پذیر خواهد بود تا بتوانیم محصولاتی با ارزش افزوده بالاتر تولید و صادر کنیم.

 

سرپرست معاونت صنایع وزارت صنعت در بازدید از سیزدهمین نمایشگاه ایران پلاست

 

*** برون‌گرایی بر اساس زنجیره ارزش

 

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه تغییر نرخ ارز زمینه‌ساز افزایش صادرات در این حوزه شده است، گفت:

ما زنجیره را به صورت کامل از بالادست (مشتقات نفتی)، میان دست (مجتمع های پتروشیمی) و تعدادبسیار زیادی در صنعت لاستیک و پلاستیک که به عنوان صنایع پایین دستی با زنجیره ارزش پتروشیمی مرتبط هستند در کشور داریم.

صادقی نیارکی با تأکید بر اینکه باید کمک کنیم این نمایشگاه هر ساله باشکوه‌تر برگزار شود، افزود:

برون‌گرایی بر اساس زنجیره ارزش موضوعی است که در این شرایط به کشور کمک خواهد کرد و در صنعت پتروشیمی و نفت و گاز این زنجیره ارزش وجود دارد که باید در راستای تکمیل این زنجیره گام‌های اساسی برداشته شود که این نمایشگاه در این مسیر کمک کننده هستند.

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت با اعلام کاهش واردات و افزایش صادرات در این حوزه، یادآوری کرد:

واردات مصنوعات پلاستیکی در سال ۱۳۹۷ معادل ۱۱۳ هزارتن و به ارزش ۳۴۳ میلیون دلار بود که نسبت به سال ۱۳۹۶ از لحاظ وزنی کاهش ۵۱ درصدی و از لحاظ ارزشی کاهش ۴۱ درصدی داشت.

صادقی نیارکی در خصوص آمارهای صادراتی نیز گفت:

صادرات در سال ۱۳۹۷ معادل ۵۸۷ هزارتن و به ارزش یک هزار و ۴۳۰ میلیون دلار بود که نسبت به سال قبل آن از لحاظ وزنی ۱۸٫۸ درصد و از لحاظ ارزشی ۴٫۶ درصد افزایش داشت.

 

*** توسعه ساخت داخل در صنایع ماشین‌سازی و اجزا و قطعات

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در حاشیه بازدید از غرفه‌های محل استقرار تامین‌کنندگان مواد‌اولیه، صنایع دانش‌بنیان، صنعت‌پتروشیمی‌ و‌ ماشین‌سازی‌‌ با‌ اشاره‌ به‌ پتانسیل‌ها‌ و مزیت‌های‌‌ این‌ صنعت بر توسعه ساخت داخل در صنایع ماشین‌سازی و اجزا و قطعات تاکید و نقش این صنعت در زنجیره ارزش را بسیار حائز اهمیت توصیف کرد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 7 =

کلید مقابل را فعال کنید