کد خبر:142639
پ
تامین مالی اکتشافات معدنی
معاون طرح و برنامه وزیر صنعت

جهش در بخش معدن با توسعه برنامه‌های اکتشافی/تعریف مدل‌های جدید تامین مالی پروژه‌های اکتشاف

معاون طرح و برنامه وزیر صنعت ضمن اشاره به جهش در بخش معدن با توسعه برنامه‌های اکتشافی بر ضرورت تعریف مدل‌های جدید تامین مالی پروژه‌های اکتشاف تاکید کرد.

معاون طرح و برنامه وزیر صنعت ضمن اشاره به جهش در بخش معدن با توسعه برنامه‌های اکتشافی بر ضرورت تعریف مدل‌های جدید تامین مالی پروژه‌های اکتشاف تاکید کرد.

 

*** تعریف مدل‌های جدید تامین مالی برای پروژه‌های اکتشاف

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سعید زرندی در جلسه پایش برنامه‌های سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی که در محل این سازمان برگزار شد، اظهار داشت:

نگاه‌های جدید و نو را باید بخش اکتشاف داشته باشیم و زمینه ورود استارتاپ‌ها را در این زمینه هموار نماییم.

یکی از موضوعات مهم سازمان، مشکلات بودجه‌ای برای پروژه‌های اکتشاف است لذا در کنار بودجه‌های دولتی باید مدل‌های جدید تامین مالی برای این بخش تعریف کرد.

وی افزود: تیم قوی و توانمندی برای موضوع تامین مالی در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی شکل بگیرد.

زرندی ضمن تاکید بر این که تهیه اطلاعات پایه وظیفه حاکمیت است، گفت:

بیزینس مدلی باید برای بخش اکتشاف طراحی شود تا رغبت بخش خصوصی خصوصا استارتاپ‌ها برای ورود این بخش انجام شود.

وی افزود: باید از تجربیات جهانی برای توسعه اکتشاف بهره گرفت که یکی از این راه‌ها، صندوق‌های جسورانه است که در زمینه اکتشاف فعال هستند.

 

*** ضرورت تبادل اطلاعات و همکاری میان بخش‌های مختلف در زمینه اکتشاف

 

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور جزو مجموعه‌های موثر در کشور با دانش اندوخته بالا است، گفت:

سال‌ها است اطلاعات و دستاوردهای کشور در زمینه علوم‌ زمین در این مجموعه اندوخته شده که امید است از این دستاوردها در بخش‌های اقتصادی کشور مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

به گفته وی، در وزارت صنعت، معدن و تجارت نگاه جدید به بخش معدن و اکتشاف وجود دارد و با توجه به نگاه مثبت مقام عالی وزارت صنعت، معدن و تجارت به سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، بایستی تلاش کرد تا از مطالعات زمین‌شناسی و اکتشاف عقب نماند و بتوان در این حوزه تحول جدی ایجاد کرد.

معاون طرح و برنامه همچنین گفت: تبادل اطلاعات و همکاری میان بخش‌های مختلف در زمینه اکتشاف ضروری است.

زرندی تاکید کرد: برنامه‌های توسعه اکتشاف در سال ۹۸ بطور مستمر پایش و رصد می‌شود و این موضوع برای وزارتخانه بسیار اهمیت دارد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه اکتشاف مواد معدنی زیربنای اقتصاد و صنعت هر کشور را تشکیل می دهد، تصریح کرد:

این سازمان وظیفه انجام کلیه مراحل اکتشاف مواد معدنی در مرحله شناسایی، پی جویی عمومی، اکتشافات تفصیلی و بررسی فنی و اقتصادی را بر اساس تکمیل زیرساخت های اکتشافی و نمونه برداری سیستماتیک، حفر ترانشه و گمانه های اکتشافی و مطالعات آزمایشگاهی آنالیز مواد معدنی به عهده دارد.

 

*** توجه به مطالعات پایه انجام شده در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی

 

شهیدی، رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی در این نشست نیز، گفت:

سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در دو بخش زمین شناسی و اکتشافات مواد معدنی به عنوان وظیفه حاکمیتی سال‌ها است به فعالیت مشغول است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی در پایان، اظهار داشت:

متاسفانه مخاطرات طبیعی ۶ تا ۱۰درصد GDP کشور را صرف می‌کند، جبران خسارات مالی و جانی هزینه سنگینی را به اقتصاد کشور وارد می‌کند که توجه به مطالعات پایه انجام شده در این سازمان در کاهش اثرات این مخاطرات تاثیرگذار خواهد بود.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 − 2 =

کلید مقابل را فعال کنید