کد خبر:142559
پ
راه‌اندازی بورس کالا
سرپرست معاونت توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس:

راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده پسته در بورس کالا

سرپرست معاونت توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس از راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده پسته در بورس کالا خبر داد.

سرپرست معاونت توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس از راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده پسته در بورس کالا خبر داد.

 

*** آغاز معاملات پسته فندقی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، علیرضا ناصرپور در خصوص راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده پسته در بورس کالا، اظهار کرد:

برای آغاز این معاملات پسته فندقی در دو سایز ۳۰-۲۸ و ۳۲-۳۰ به عنوان دارایی پایه و طبق استانداردهای تعریف شده در بورس کالای ایران در نظر گرفته شده که مبنای تحویل محصول به مالکان گواهی سپرده خواهد بود.

سرپرست معاونت توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران، با اشاره به پذیرش دو انبار در استان کرمان، افزود:

تاکنون دو انبار در شهرستان‌های زرند و سیرجان پذیرش شده و محصول باغداران پسته کار را برای صدور گواهی سپرده کالایی طبق ضوابط و استانداردهای تعیین شده تحویل می‌گیرند، البته تعداد انبارها به مرور افزایش خواهد یافت تا در سایر شهرستان‌های استان کرمان و در استان‌های پسته‌خیز دیگر از جمله خراسان و سمنان امکان تحویل‌گیری محصول باغداران توسط انبارهای تحت کلید بورس فراهم شود که در این زمینه درخواست‌هایی در دست بررسی هستند.

 

*** مزایای عرضه پسته در قالب گواهی سپرده کالایی در بورس کالا

 

وی با بیان مزایای عرضه پسته در قالب گواهی سپرده کالایی در بورس کالا برای کشاورزان و باغداران، گفت:

عرضه پسته به کمک این ابزار معاملاتی در وهله اول امکان فروش محصول با نرخ شفاف و منطقی را برای کشاورزان و باغداران فراهم می‌کند؛ قیمتی که برگرفته از عرضه و تقاضای بازار بوده و توسط دلالان و واسطه‌ها تعیین نمی‌شود.

ناصرپور، ادامه داد: به کمک این سازوکار معاملاتی، کشاورز محصول خود را به صورت مستقیم در بازار عرضه کرده و در نبود واسطه‌های غیرضرور به بازار مصرف متصل می‌شود؛ ضمن اینکه کشاورز پسته کار می‌تواند وجه ناشی از فروش محصول خود را یک روز پس از انجام معامله در بورس دریافت کند.

سرپرست معاونت توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس، مزیت دیگر معاملات گواهی سپرده پسته را عدم احتمال نکول (رد) تعهدات معامله و دریافت به موقع پول از سوی کشاورزان عنوان کرد و در خصوص مزایای این ابزار معاملاتی برای صادرکنندگان پسته، گفت:

صادرکنندگان به کمک معاملات گواهی سپرده پسته این اطمینان خاطر را دارند که می‌توانند پسته را با کیفیت استاندارد و مورد تایید بورس از انبارها تحویل گرفته و تعهدات صادراتی خود را به موقع ایفا کنند. همچنین خیال صادرکنندگان از این بابت راحت است که به دلیل نگهداری در انبارهای استاندارد، هیچگونه افت وزنی در محصول اتفاق نمی‌افتد و استانداردهای اعلامی به طور کامل رعایت می‌شود.

 

*** افزایش تولید پسته

 

وی، گفت: با توجه استاندارد بودن انبارها، صادرکنندگان دیگر دغدغه‌ای در خصوص کیفیت محصولات تحویلی از انبارهای مورد تایید بورس نخواهند داشت و امکان برنامه‌ریزی دقیق برای ایفای تعهداتشان در زمان‌های مختلف با ورود آنها به معاملات گواهی سپرده پسته، مهیا می‌شود.

ناصرپور در ادامه، افزود: افزون بر موارد فوق برای مالکان گواهی سپرده کالایی اعم از باغدار و صادرکننده بستر مقرراتی توثیق و تامین مالی پیش‌بینی شده به طوری که به دلیل ماهیت اوراق بهادار بودن گواهی سپرده کالایی، این امکان وجود دارد که با توثیق آن نزد بانک نسبت به اخذ تسهیلات به پشتوانه آن اقدام کرد.

سرپرست معاونت توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس با اشاره به اینکه در امسال به دلیل شرایط اقلیمی بهتر، میزان تولید پسته طبق برآوردها نسبت به سال گذشته به شدت افزایش می‌یابد، گفت:

حداقل پسته تولیدی در امسال ۲۰۰ هزار تن برآورد شده که این رقم در برخی گمانه زنی‌ها تا حدود ۳۰۰ هزار تن نیز پیش‌بینی شده است که امید آن می‌رود تا بخشی از این میزان محصول، سال ۹۸ در بورس مورد معامله قرار گرفته تا در سنوات آتی شاهد مدرن‌سازی بخش قابل توجهی از مبادلات پسته کشور باشیم.

 

*** مشکلات بازار و دادوستد سنتی پسته

 

ناصرپور به مشکلات بازار و دادوستد سنتی پسته اشاره کرد و افزود:

در بازار سنتی شبکه گسترده‌ای از واسطه‌گری و عدم شفافیت قیمتی وجود دارد و این شبکه تعیین‌کننده اصلی قیمت‌ها هستند و باغداران نقش کمرنگی در قیمت‌گذاری دارند. ضمن اینکه در بازار سنتی پسته، معاملات عموما نقدی نبوده و به شکل مدت‌دار انجام می‌شود که در این روند بخشی از تعهدات کمی و کیفی ایفا نمی‌شود. از طرفی صادرکنندگان نیز نمی‌توانند نسبت به کیفیت کالای خود به طور کامل ایفای تعهد کنند که این مشکلات به کمک عرضه پسته در بورس به اشکال مختلف قابل رفع است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سرپرست معاونت توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس در پایان، اظهار کرد:

که با راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده پسته، معاملات قراردادهای آتی این محصول نیز در بورس کالا راه‌اندازی می‌شود تا بازار مشتقه این کالا نیز در کمک به کشف نرخ و پوشش ریسک نقش‌آفرینی کند.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید