کد خبر:142586
پ
امضای تفاهم‌نامه میان وزارت صمت و قوه قضائیه
وزیر صنعت:‌

رشد ۲۱ درصدی صادرات صنعت پوشاک کشور 

وزیر صنعت از رشد ۲۱ درصدی صادرات صنعت پوشاک کشور خبر داد.

وزیر صنعت از رشد ۲۱ درصدی صادرات صنعت پوشاک کشور خبر داد.

 

*** رشد ۲۱ درصدی صادرات صنعت پوشاک کشور 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رضا رحمانی، اظهار داشت:

ذیل محورهای هفتگانه فعالیت‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت به بخش نساجی، پوشاک و همچنین تولید کفش نگاه ویژه‌ای شده است.

وی افزود: نساجی از جمله صنایع باقدمت و دارای تاریخچه‌ای پرافتخار در صنعت کشورمان بوده که حتی مورد توجه و تجلیل سایر ملل نیز قرار گرفته است، از این روی عنایت ویژه به این صنعت مهم در دستور کار وزارت صمت قرار دارد.

رحمانی با اشاره به این نکته که پوشاک از جمله تولیداتی بوده که واردات قاچاق آن با کاهش خوبی مواجه شده است، ادامه داد:

خوشبختانه در سوی مقابل آمارها نشان‌دهنده رشد خوب صادرات صنعت پوشاک کشور در سال ۹۷ در مقایسه با ۹۶ دارد که با افزایش ۲۱درصدی مواجه شده است.

 

*** تحرک ایجادشده در صنعت پوشاک 

 

وی تأکید کرد: در مجموع اقدامات پیش‌بینی‌شده و برنامه‌های وزارت صمت در بسیاری از حوزه‌ها به بار نشسته و شاخص‌های متعددی در بخش‌های مختلف صنعت کشور دارای رشد بوده از جمله آن‌ها می‌توان به همین آمار صادرات اشاره کرد که در تولید و صادرات انواع نخ در سال ۹۷ در مقایسه با سال ۹۶، افزایش ۱۰درصدی داشتیم، پارچه ۲۴ درصد، انواع پتو ۲۵۲ درصد، انواع فرش ماشینی و کفپوش ۱۰ درصد، انواع کالای خواب ۵۰ درصد و همچنین کفش ۲۵ درصد با رشد مواجه شده است.

وزیر صمت ادامه داد: در بازدیدهای مکرری که از استان‌های مختلف کشور انجام دادم به‌وضوح تحرک ایجادشده در صنعت پوشاک را مشاهده کردم و در جلساتی که با فعالان این صنعت داشتم، ایشان اعلام آمادگی کردند زمینه را برای قطع کامل واردات پوشاک به کشور فراهم آورند.

رحمانی گفت: برای تولید و تأمین چادر مشکی مورد نیاز کشور که البته باید بسیار پیشتر از این‌ها شرایط خودکفایی آن فراهم می‌آمد، خوشبختانه سال ۹۸ از پایین‌ترین بخش صنعتی مؤثر در زنجیره تولیدی این کالا شروع کرده و اقدامات مبنایی خوبی را انجام داده‌ایم که به‌زودی شاهد تأمین چادر مشکی از محل تولیدات داخلی خواهیم بود.

 

*** ظرفیت‌های بالای صنعتی، معدنی و تجاری استان اصفهان

 

وی افزود: با عنایت به تأکیدات مؤکد و حمایت‌های بی‌دریغ رهبر معظم انقلاب، برنامه جامع داخلی‌سازی نیازهای صنعتی کشور امروز تبدیل به یک راهبرد اساسی در وزارت صمت شده است و در صددیم تا پایان ۱۴۰۰ بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار انواع اقلام صنعتی وارداتی را بومی‌سازی و واردات آن‌ها را محدود کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با اشاره به ظرفیت‌های بالای صنعتی، معدنی و تجاری استان اصفهان، تصریح کرد:

شخصاً انتظار ویژه‌ای از استان اصفهان دارم و با توجه به نیروی انسانی زبده و متخصص فعال در این استان اعطای میز ملی توسعه صادرات نساجی به اصفهان را کاری کاملاً کارشناسی و درست می‌دانم که می‌تواند ثمرات خوبی برای صنعت پوشاک کشور داشته باشد.

رحمانی با تصریح به اولویت راه‌اندازی و تکمیل زنجیره تولید پوشاک در کشور، تأکید کرد:

بسیاری از مشکلاتی که فعالان این صنعت مطرح می‌کنند در داخل کشور و به‌دست خودمان کاملاً قابل حل هستند و البته نیازمند یک همت والا و تلاش مجدّانه است.

 

*** زمینه‌های لازم جهت کاهش حداکثری واردات پوشاک

 

وی ادامه داد: کشورهای همسایه ایران بالغ بر ۱۳۰۰ میلیارد دلار در سال واردات انجام می‌دهند، این عدد نیازمند یک توجه و برنامه‌ریزی ویژه است تا از این ظرفیت به‌نفع صنعت کشورمان بهره‌برداری لازم را داشته باشیم.

رحمانی خاطرنشان کرد:

در برخی از صنایع کشور از جمله پوشاک، زعفران، فولاد، لوازم خانگی تحرک خوبی شروع شده که در آینده ثمرات آن به‌بار خواهد نشست.

وی با اشاره به وجود زمینه‌های لازم جهت کاهش حداکثری واردات پوشاک، گفت:

در برنامه پیش‌بینی‌شده برای داخلی‌سازی و کاهش واردات تا سال ۱۴۰۰، بالغ بر ۱٫۲ میلیارد دلار صرفه‌جویی فقط برای صنعت پوشاک اختصاص یافته است.

 

*** نگاه ویژه‌ به تشکل‌های بخش خصوصی

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود:

برای به نتیجه‌رسیدن برنامه‌های دولت و وزارت صمت، نگاه ویژه‌ای به تشکل‌های بخش خصوصی داریم و امیدواریم با همکاری و نظرات کارشناسی به نتایج خوبی دست یابیم.

رحمانی تصریح کرد:

برای توسعه صادرات و کاهش واردات از نظرات کارشناسی بخش خصوصی به‌جد حمایت می‌کنیم و مبنای تصمیات خود قرار می‌دهیم.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در پایان وزیر صمت، اظهار داشت:

صنعت پوشاک دارای مزیت‌های خوبی در توسعه اشتغال و ایحاد ظرفیت‌های صادراتی با سرمایه اولیه پایین است که باید مورد حمایت جدی قرار گیرد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 8 =

کلید مقابل را فعال کنید