کد خبر:142582
پ
پارس جنوبی
وزیر نفت

تولید محصولات پتروشیمی ایران به ۱۵۰ میلیون تن در سال خواهد رسید

وزیر نفت از رسیدن تولید محصولات پتروشیمی ایران به ۱۵۰ میلیون تن در سال خبر داد.

وزیر نفت از رسیدن تولید محصولات پتروشیمی ایران به ۱۵۰ میلیون تن در سال خبر داد.

 

*** تولید محصولات پتروشیمی ایران به ۱۵۰ میلیون تن در سال خواهد رسید

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بیژن زنگنه، در افتتاحیه سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست، اظهار داشت:

هم‌اکنون در آستانه جهش سوم صنعت پتروشیمی هستیم که قرار است در این جهش، ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ایران به ۱۵۰ میلیون تن در سال برسد.

وی افزود: در سال ۷۶ که دولت وقت آغاز شد ارزش تولیدات پتروشیمی یک میلیارد دلار بود که با تلاش و کمک شرکت ملی نفت وزارت نفت و دولت و تعامل بین‌المللی  توانستیم مجموعه عظیمی از طرح‌ها را آغاز کنیم که بخشی از آنها تا سال ۸۴ به نتیجه رسید و بخشی دیگر به مدار آمد و ظرفیت تولید کشور به ۱۵ تا ۱۶ میلیارد دلار رسید.

 

*** اجرای جهش دوم صنعت پتروشیمی

 

وزیر نفت با بیان اینکه تلاش شد طرح‌های نیمه‌تمام پایان یابد و در حال حاضر بیشتر طرح‌ها متوجه پلاستیک و الفین است که خوراک در آنها عامل تعیین‌کننده است”، گفت:

در سال ۹۲ تولید اتان ۴٫۲ میلیون تن بود که در سال ۹۷ به ۷٫۳ میلیون تن رسید و در سال ۱۴۰۰ به ۱۶ میلیون تن خواهد رسید.

وی ادامه داد: در حال حاضر جمع‌آوری گازهای فلر با ۱٫۲ میلیارد دلار توسط هلدینگ خلیج فارس و پتروشیمی کارون در جریان است و با اجرای واحدهای ان جی ال و خارک گازهای مشعل صفر شده و تمامی آ‌نها تبدیل به ثروت خواهند شد و از آلودگی محیط زیست نیز جلوگیری خواهد شد.

این عضو کابینه دولت با بیان اینکه در جهش سوم پتروشیمی ارزش تولید محصولات پتروشیمی به ۲۵ میلیارد دلار می‌رسد، گفت:

تا سال ۱۴۰۰ که اجرای جهش دوم صنعت پتروشیمی ادامه دارد، حدود ۲۷ طرح جدید در شرایطی اجرایی می‌شود که در تحریم به سر می‌بریم.

 

*** جلوگیری از خام‌فروشی

 

وی افزود: اکنون چند ملاحظه داریم که از جمله تنوع خوراک و تنوع محصول است؛ بیشتر تاکید بود حداکثر استفاده از اتان تولیدی داشته باشیم بنابراین تعداد زیادی واحد متانول و کود اوره طراحی شده و قصد این است که از خوراک مایع در تلفیق با گاز استفاده شده و به تولید پروپیلن برسیم و زنجیره پایین‌دست تنوع یابد.

وزیر نفت با بیان اینکه “در حال حاضر در داخل سرزمین مساله کم‌آبی را داریم بنابراین توسعه پتروشیمی در کنار سواحل خزر را در دستور کار قرار دادیم البته به شرط اینکه زنجیره پایین دست نیز توسعه یابد”، گفت:

هدف این است که ظرفیت تولید به ۱۳۰ میلیون تن به ارزش ۳۷ میلیارد دلار در سال ۱۴۰۴ برسد که معادل مصرف خوراک آن یک و نیم میلیون بشکه هیدروکربن خواهد بود.

زنگنه با تاکید بر اینکه جلوگیری از خام‌فروشی یکی از برنامه‌های اصلی ما بوده است گفت:

اگر رساندن یک میلیارد دلار به ۲۵ میلیارد دلار جلوگیری از خام‌فروشی نیست پس چه چیزی است.

 

*** پتروشیمی خط مقدم جنگ اقتصادی است

 

وی ادامه داد: در حال حاضر سالانه پنج میلیارد دلار  خوراک به پتروشیمی‌ها فروخته می‌شود که البته عامل محدود کننده آن تقاضا است که ناشی از پارامترهای اقتصاد کلان است.

زنگنه تصریح کرد: در سال ۹۷، پالایشگاه‌ها پنج میلیارد دلار خوراک تحویل دادند که دو میلیارد دلار آن به پتروشیمی‌ها اختصاص یافت.

وزیر نفت با بیان اینکه پتروشیمی خط مقدم جنگ اقتصادی است، گفت:

پتروشیمی بالاترین نقش را در بازگرداندن ارز در چرخه اقتصادی کشور داشته است و عمده ارز نیز به نیما داده شده و مابقی صرف اجرای طرح‌های نیمه تمام شدها ست.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در پایان وزیر نفت اظهار داشت:

ما برای استارت‌آپ‌ها در صنایع پایین دست، بالادست و بازرگانی پتروشیمی برنامه مفصلی داریم که سال ۹۸  آغاز خواهد شد فقط استقرار فیزیکی مطرح نیست بلکه روابط اجزا و مجموعه زنجیره مهم است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 7 =

کلید مقابل را فعال کنید