کد خبر:142501
پ
تحریم جدید بانک مرکزی بر واردات غذا و دارو
تحلیلگر مسائل اقتصادی:

تحریم جدید بانک مرکزی بر واردات غذا و دارو تاثیری ندارد

تحلیلگر مسائل اقتصادی، تحریم جدید بانک مرکزی را بر واردات غذا و دارو بی‌تاثیر دانست.

تحلیلگر مسائل اقتصادی، تحریم جدید بانک مرکزی را بر واردات غذا و دارو بی‌تاثیر دانست.

 

*** بانک مرکزی ایران مشمول تحریم‌های ثانویه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مجید شاکری در خصوص اعمال تحریم اخیر آمریکا علیه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، اظهار کرد:

اینکه بانک مرکزی بر اساس تحریم‌های جدید در چه حوزه‌ای می‌تواند فعالیت کرده و از حرکت در چه مسیری منع شده است مربوط به قواعد بسیار متاخرتر از قانون سال ۲۰۰۰ میلادی است در NDAA با وجود اینکه تگ بانک مرکزی، تگ ایران است ( معنی تگ ایران این است که بانک مرکزی کشور صرفا گرفتار تحریم‌های اولیه است و نمی‌تواند با امریکا کار کند)، اما به جز آن، بانک مرکزی در قانون NDAA 2012 یک قانونی مختص به خود دارد که براساس آن بانک مرکزی ایران مشمول تحریم‌های ثانویه است.

تحلیلگر مسائل اقتصادی، افزود:

بنابراین اگر تصور کنیم که تا قبل از وضع تحریم جدید، بانک مرکزی مشمول تحریم ثانویه نبوده، تصوری اشتباه است.

وی، تصریح کرد: تحریم‌های ذیل NDAA 2012 با برجام رفع شد و پس از آن با خروج آمریکا از برجام، طبق دستور اجرایی ترامپ مجدد بازگشت، پس بانک مرکزی پیش از این نیز مشمول تحریم ثانویه بوده است، این تحریم ثانویه به طور خاص غذا، دارو و موارد بشردوستانه را از حیطه محدودیت‌ها معاف کرده بود.

 

*** سنگ‌اندازی وزارت خزانه‌داری آمریکا در عمل بر سر راه تجارت ایران

 

شاکری، ادامه داد: با تحریم تازه امریکا علیه بانک مرکزی، وقتی بانک مرکزی تگ SDGT خورده، به موجب یک تفسیریه‌ای که اوفک در آبان سال ۹۶ زمان اعمال کاتسا داده بود، نوشته استثناها (معافیت)هایی که در NDAA2012 هست، لزوما در تگ SDGT مطرح نیست، اما نگفته که حتما این استثناها و معافیت‌ها وجود ندارد.

تحلیلگر مسائل اقتصادی، گفت:

پس اینکه تصور کنیم با تحریم تازه آمریکا و الصاق برچسب SDGT به بانک مرکزی، لزوما غذا و دارو نیز مشمول تحریم خواهد شد، غلط است چرا که موضوع را به تفسیر اوفک واگذشته است.

شاکری، ادامه داد: اما موضوعی که در اجرا وجود دارد این است: علیرغم اینکه تا به امروز آمریکایی‌ها اعلام می‌کردند که بانک مرکزی ایران از تحریم غذا و دارو معاف است اما وزارت خزانه‌داری آمریکا در عمل بر سر راه تجارت ایران با غیرآمریکایی‌ها بخصوص اروپایی‌ها انواع سنگ‌اندازی را انجام می‌داد به نحوی که از نتایج این سنگ‌اندازی، افزایش میزان خریدهای غذایی ایران مثل سویا و نهاده‌های دامی از مبداء آمریکا بود.

وی، افزود: در واقع آمریکایی‌ها از این روش استفاده می‌کردند تا علیرغم اینکه ظاهرا ایران تحریم مواد غذایی و دارو نیست اما عملا خودشان مانع همکاری سایر کشورها با ایران می‌شدند و از طرف دیگر، تحت کانال‌های مورد نظارت خودشان، خریدهای ایران در حوزه مواد اولیه و نهاده‌ها را سامان می‌دادند.

 

*** تحریم‌های تازه آمریکا بر علیه بانک مرکزی ایران

 

شاکری در ادامه، تصریح کرد:

اکنون در تحریم‌های تازه آمریکا بر علیه بانک مرکزی ایران، اینطور نیست که غذا و دارو هدف قرار گرفته شده باشد چراکه موضوع به تفسیر اوفک واگذار شده است؛ در ثانی آمریکایی‌ها می‌دانند که ایران در زمینه غذا و دارو تنها گزینه‌اش امریکا نیست، بنابراین باید مابین اینکه معافیت‌های آمریکا برای غذا و دارو را تمدید نکرده وکانال‌های در اختیار خود را بسوزانند و نظارت بر جریان غذا و داروی وارداتی از سوی ایران را از دست بدهند یا اینکه این معافیت را در حدی حفظ کنند و این مسیر ادامه پیدا کند یکی را انتخاب کنند که انتخاب معقول برای آمریکایی‌ها، این است که این کانال‌ها را باز نگه دارند که بتوانند بر آن نظارت کنند.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، تحلیلگر مسائل اقتصادی در پایان، اظهار کرد:

پس اینکه بگوییم در صحنه اجرا لزوما اتفاق تازه‌ای رخ خواهد داد، اینطور نیست، هرچند در هر شرایطی متنوع‌سازی کانال‌های تامین مواد غذایی و دارو راهبردی است که ما را از هر خطری در آینده مصون می‌دارد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری مهر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =

کلید مقابل را فعال کنید