کد خبر:142373
پ
وزارت صنعت
وزیر صنعت، معدن و تجارت:

پیش‌بینی داخلی‌سازی ۱۲۰۰ میلیارد دلاری صنعت پوشاک تا سال ۱۴۰۰

وزیر صنعت، معدن و تجارت از پیش‌بینی داخلی‌سازی ۱۲۰۰ میلیارد دلاری صنعت پوشاک تا سال ۱۴۰۰ خبر داد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت از پیش‌بینی داخلی‌سازی ۱۲۰۰ میلیارد دلاری صنعت پوشاک تا سال ۱۴۰۰ خبر داد.

 

***  افزایش صادرات صنعت پوشاک کشور در سال ۹۷

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رضا رحمانی در جلسه رونمایی میز ملی توسعه صادرات نساجی کشور در اصفهان، اظهار داشت:

ذیل محور‌های هفتگانه فعالیت‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت به بخش نساجی، پوشاک و همچنین تولید کفش نگاه ویژه‌ای شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت، افزود:

نساجی از جمله صنایع با قدمت و دارای تاریخچه‌ای پر افتخار در صنعت کشور بوده که حتی مورد توجه و تجلیل سایر ملل نیز قرار گرفته است، از این روی عنایت ویژه به این صنعت مهم در دستور کار وزارت صمت قرار دارد.

وی با اشاره به این نکته که پوشاک از جمله تولیداتی بوده که واردات قاچاق آن با کاهش خوبی مواجه شده است، ادامه داد:

خوشبختانه در سوی مقابل آمارها نشان‌دهنده رشد خوب صادرات صنعت پوشاک کشور در سال ۹۷ در مقایسه با ۹۶ دارد که با افزایش ۲۱ درصدی مواجه شده است.

 

*** ۱۰ میلیارد دلار انواع اقلام صنعتی وارداتی

 

رحمانی، تاکید کرد: در مجموع اقدامات پیش‌بینی شده و برنامه‌های وزارت صمت در بسیاری از حوزه‌ها به بار نشسته و شاخص‌های متعددی در بخش‌های مختلف صنعت کشور دارای رشد بوده از جمله آن‌ها می‌توان به همین آمار صادرات اشاره کرد که در تولید و صادرات انواع نخ در سال ۹۷ در مقایسه با سال ۹۶، افزایش ۱۰ درصدی داشتیم، پارچه ۲۴ درصد، انواع پتو ۲۵۲ درصد، انواع فرش ماشینی و کفپوش ۱۰ درصد، انواع کالای خواب ۵۰ درصد و همچنین کفش ۲۵ درصد با رشد مواجه شده است.

وزیر صمت، ادامه داد: در بازدیدهای مکرری که از استان‌های مختلف کشور انجام دادم به وضوح تحرک ایجاد شده در صنعت پوشاک را مشاهده و در جلساتی که با فعالان این صنعت داشتم، ایشان اعلام آمادگی کردند زمینه را برای قطع کامل واردات پوشاک به کشور فراهم آورند.

وی در ادامه، گفت: برای ۱۰ میلیارد دلار انواع اقلام صنعتی وارداتی که البته باید بسیار پیشتر از این‌ها شرایط خودکفایی آن فرآهم می‌آمد، خوشبختانه سال ۹۸ از پایین‌ترین بخش صنعتی موثر در زنجیره تولیدی این کالا شروع کرده و اقدامات مبنایی خوبی را انجام داده‌ایم که به زودی شاهد تامین چادر مشکی از محل تولیدات داخلی خواهیم بود.

 

*** بومی‌سازی ۱۰ میلیارد دلار انواع اقلام صنعتی وارداتی

 

رحمانی، افزود: با عنایت به تاکیدات موکد و حمایت‌های بی‌دریغ رهبر معظم انقلاب، برنامه جامع داخلی‌سازی نیاز‌های صنعتی کشور امروز تبدیل به یک راهبرد اساسی در وزارت صمت شده است و در صددیم تا پایان ۱۴۰۰ بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار انواع اقلام صنعتی وارداتی را بومی‌سازی کرده و ورادات آن‌ها را محدود کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با اشاره به ظرفیت‌های بالای صنعتی، معدنی و تجاری استان اصفهان، تصریح کرد:

شخصا انتظار ویژه‌ای از استان اصفهان دارم و با توجه به نیروی انسانی زبده و متخصص فعال در این استان اعطای میز ملی توسعه صادرات نساجی به اصفهان را کاری کاملا کارشناسی و درست می‌دانم که می‌تواند ثمرات خوبی برای صنعت پوشاک کشور داشته باشد.

 

*** راه‌اندازی و تکمیل زنجیره تولید پوشاک در کشور

 

وی با اشاره به اولویت راه‌اندازی و تکمیل زنجیره تولید پوشاک در کشور، تاکید کرد:

بسیاری از مشکلاتی که فعالان این صنعت مطرح می‌کنند در داخل کشور و به دست خودمان کاملا قابل حل هستند و البته نیازمند یک همت والا و تلاش مجدانه است.

رحمانی، ادامه داد: کشور‌های همسایه ایران بالغ بر ۱۳۰۰ میلیارد دلار در سال واردات انجام می‌دهند، این عدد نیازمند یک توجه و برنامه‌ریزی ویژه است تا از این ظرفیت به نفع صنعت کشورمان بهره‌برداری لازم را داشته باشیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت، خاطرنشان کرد:

در برخی از صنایع کشور از جمله پوشاک، زعفران، فولاد، لوازم خانگی تحرک خوبی شروع شده که در آینده ثمرات آن به بار خواهد نشست.

وی با اشاره به وجود زمینه‌های لازم جهت کاهش حداکثری واردات پوشاک، گفت:

در برنامه پیش‌بینی شده برای داخلی‌سازی و کاهش واردات تا سال ۱۴۰۰، بالغ بر ۱۲۰۰ میلیارد دلار صرفه‌جویی فقط برای صنعت پوشاک اختصاص یافته است.

 

 
*** حمایت از توسعه صادرات و کاهش واردات از نظرات کارشناسی بخش خصوصی

 

رحمانی، افزود: برای به نتیجه رسیدن برنامه‌های دولت و وزارت صمت، نگاه ویژه‌ای به تشکل‌های بخش خصوصی داریم و امیدواریم با همکاری و نظرات کارشناسی به نتایج خوبی دست یابیم.

وی، تصریح کرد: برای توسعه صادرات و کاهش واردات از نظرات کارشناسی بخش خصوصی به جد حمایت می‌کنیم و مبنای تصمیات خود قرار می‌دهیم.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان با اشاره به زمینه‌های ایجاد شده برای افزایش صادرات انواع اقلام کالایی در کشور، اظهار کرد:

صنعت پوشاک دارای مزیت‌های خوبی در توسعه اشتغال و ایحاد ظرفیت‌های صادراتی با سرمایه اولیه پایین است که باید مورد حمایت جدی قرار گیرد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 5 =

کلید مقابل را فعال کنید