کد خبر:142312
پ
امضای تفاهم‌نامه میان وزارت صمت و قوه قضائیه
وزیر صنعت، معدن و تجارت

ایجاد شهرک‌‌های صنعتی مرزی با همکاری کشور‌های همسایه

وزیر صنعت، معدن و تجارت از ایجاد شهرک‌‌های صنعتی مرزی با همکاری کشور‌های همسایه خبر داد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت از ایجاد شهرک‌‌های صنعتی مرزی با همکاری کشور‌های همسایه خبر داد.

 

*** تأمین زیر‌ساخت‌های استان سیستان و بلوچستان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در جمع فعالان اقتصادی استان سیستان و بلوچستان، اظهار داشت:

انشاءالله تمامی این سفرها و اقدامات انجام گرفته موجبات رفع حداکثری مشکلات و مسائل مردم شود، من در سطح استان و در حوزه تولید و تجارت تحرک خوبی را مشاهده می‌کنم و جا دارد از مسئولان سیستان و بلوچستان و همه فعالان اقتصادی استان تقدیر کنم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت، ادامه داد:

اقدامات انجام شده در خصوص تأمین زیر‌ساخت‌های استان اعم از راه آهن، راه‌های مواصلاتی، توسعه بنادر و همچنین توسعه صنعتی، معدنی و تجاری، انصافاً نوید بخش اتفاقات بسیاری خوبی برای آینده سیستان و بلوچستان است.

وی، خاطرنشان کرد: به وضوح قابل مشاهده است که استان در مسیر خوبی گام برداشته و حاصل این تحرک عینی و آثار آن به زودی برای مردم ملموس خواهد شد.

 

*** ظرفیت‌های سیستان و بلوچستان در تامین گوشت قرمز

 

رحمانی، گفت: علیرغم مشکلاتی که در حوزه تنظیم بازار در اواخر سال گذشته شاهد بودیم، خوشبختانه سیستان و بلوچستان یکی از استان‌هایی بود که در این خصوص اقدامات موثر و قابل قبولی داشتند که جای تقدیر دارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت، اضافه کرد:

امیدوارم با کمک مسئولان استان، سازمان صنعت، معدن و تجارت، اتاق اصناف و سایر بخش‌های موثر این روند تداوم داشته باشد.

وی، بیان کرد: سیستان و بلوچستان در تامین گوشت قرمز مورد نیاز کشور ظرفیت‌های خوبی دارد که باید مورد توجه قرار گرفته و فرصت‌های لازم را بیش از پیش توسعه دهیم.

رحمانی، اعلام کرد: با توجه به اقدامات صورت گرفته و پیش‌بینی‌های لازم جای امیدواری است که قیمت گوشت قرمز کاهش یابد، اینکه سیستان و بلوچستان در جهاتی کم‌برخوردار و به نوعی دارای محرومیت‌هایی است تردیدی نیست با این حال بدور از هر گونه مسئولیت‌گریزی، حداقل در چارچوب وظایف وزارت صمت ظرفیت‌های موجود از جمله حوزه معادن مورد توجه ویژه قرار گرفته است.

 

*** ایجاد یک موتور محرک صنعتی و معدنی در مناطق محروم

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت، افزود:

در بخش اکتشافات معدنی که مبنای توسعه معدنی است طی یکسال گذشته گام‌های بزرگی برداشته شده و چندین برابر گذشته در این خصوص اقدام شده است.

وی در ادامه، گفت: با توجه به ماموریت ابلاغ شده به سازمان ایمیدرو، این سازمان در استان فعال تر شده و بازسازی معادن کوچک از سیستان و بلوچستان آغاز شده است.

رحمانی، افزود: طبق مطالعات مقدماتی انجام گرفته، استان دارای ذخایر بسیار مناسبی در برخی محصولات معدنی است و با توجه به مطالعه ۴۰۰ پهنه معدنی در سطح کشور، راه‌اندازی چند طرح بزرگ معدنی در کشور و این منطقه در دستور ویژه وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار دارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت، تأکید کرد:

بنده شخصا دنبال ایجاد یک موتور محرک صنعتی و معدنی در مناطق محروم کشور هستم و در همین راستا برای ۱۲ استان محروم کشور در وزارت صمت دفاتر ویژه‌ای راه‌اندازی کرده و بر اساس شاخص‌های توسعه‌ای این استان‌ها گام بر می‌داریم.

رحمانی، گفت: بر اساس رتبه‌بندی این شاخص‌ها، ۱۲ استان مدنظر در اولویت کاری قرار گرفته‌اند که استان سیستان و بلوچستان را می‌توانیم اولین استان مورد توجه از این منظر قلمداد کنیم.

 

*** راه‌اندازی مجدد برخی صنایع استان از جمله صنایع ریسندگی

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت، تصریح کرد:

با توجه به اهمیت توسعه معادن در استان‌های محروم، علیرغم همه محدودیت‌های بودجه‌ای اولویت را بخش معدن و اکتشافات معدنی قرار دادیم.

وی، خاطرنشان کرد: در حوزه توسعه صنعتی نیز همین رویکرد در دستور کار است در گذشته برخی تولیدات این استان با چالش‌های جدی مواجه شده بودند که شخصا نگران این بخش بودم.

رحمانی، ادامه داد: در این خصوص و با توجه به اهمیت راه‌اندازی مجدد برخی صنایع استان از جمله صنایع ریسندگی سیستان و بلوچستان دستورات موکدی برای حل مشکلات صادر شده و بنده به دقت موارد را رصد و تا حصول نتیجه پیگیری کرده و می‌کنم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت، گفت:

وزارت صنعت، معدن و تجارت راه‌اندازی زنجیره تولید نساجی از تولید پنبه تا محصول نهایی پوشاک مد‌نظر قرار داده است.

 

*** راه‌اندازی طرح تولید لاستیک

 

وی، افزود: برای راه‌اندازی طرح تولید لاستیک در استان به ویژه تولید لاستیک خودروهای سنگین که تا مدتی تبدیل به دغدغه کشور شده بود، با تمام سختی‌های موجود در مسیر تامین ماشین‌آلات تولید که طرح را از سال ۹۳ تاکنون متوقف کرده بود؛ اقدامات مقتضی انجام گرفت و خوشبختانه این طرح وارد فاز تولید شده است.

رحمانی، اضافه کرد: با لطف خداوند از شرایط تحریم‌ها، فرصت‌های جدیدی برای کشور ایجاد کردیم که در همین بخش تولید لاستیک با افتتاح ۵ طرح بزرگ که یکی از این طرح‌ها شرکت لاستیک‌سازی هامون در سیستان و بلوچستان است بزودی به خودکفایی خواهیم رسید.

وزیر صنعت، معدن و تجارت، گفت:

تفاوت جدی در تامین منابع مالی طرح‌های صنعتی و پروژه‌های دولتی وجود دارد که در این خصوص باید این مهم مورد توجه قرار گیرد که طرح‌های صنعتی از جمله لاستیک زابل با پیش‌بینی اولیه سرمایه‌گذاری بالغ ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان نیازمند تامین از محل فاینانس، منابع بانکی و یا از محل صندوق توسعه می‌باشد و هیچ ارتباطی با بودجه‌های تخصیصی دولت ندارد.

 

*** اجرای طرح مس چابهار

 

وی، تصریح کرد: ما امروز به درستی و با دقت طرح‌های توسعه صنعتی، توسعه معدنی استان و همچنین طرح توسعه چابهار را آغاز کردیم و در تفاهمی که با کشور پاکستان داشتیم به دنبال فعال‌سازی کریدور مرزی و تجارت فی‌مابین هستیم.

رحمانی، اعلام کرد: اجرای طرح‌های بزرگ فولاد و مس در چابهار نه تنها برای استان، بلکه صنعت کشور را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه، افزود:

اجرای طرح مس چابهار نیازمند اجرای راه آهن بود که با موافقت رهبر معظم انقلاب و مصوبه هیات دولت، موضوع در دستور کار قرار گرفته و با توجه به سرمایه‌گذاری اولیه بالغ بر ۴ هزار میلیارد تومانی در این واحد صنعتی می‌تواند به تحول صنعتی استان کمک شایان توجهی نماید.

وی، گفت: با توجه به وجود ۱۴ کشتارگاه و ۳۵ واحد بسته‌بندی، ظرفیت تامین گوشت کشور در این استان مهیا است که باید فعال شود.

 

*** فعالسازی ظرفیت‌های تجاری و صنعتی با کشورهای همسایه استان

 

رحمانی، خاطرنشان کرد: طی این مدت مسئولان ارشد وزارت صمت مکرراً در سطح استان سیستان و بلوچستان حضور یافته و از نزدیک مسائل و مشکلات را رصد و به دنبال رفع موانع هستند.

وزیر صمت، گفت: فعالسازی ظرفیت‌های تجاری و صنعتی با کشورهای همسایه استان در دستور کار جدی است و خوشبختانه طرف‌های مقابل نیز از این رویکرد استقبال خوبی کرده‌اند که باید پیگیری‌های لازم در این خصوص انجام گیرد.

رحمانی، اعلام کرد: طرح احیای فرش سیستان امروز در حال پیگیری است و مقدمات سرمایه‌گذاری ۱۰۰ میلیاردی در این طرح فرآهم شده و انشاءالله در سفر آتی به استان طرح رونمایی خواهد شد؛ اجرای برنامه‌های آموزشی و راه‌اندازی طرح بافت فرش در منازل از ملزومات این طرح است که با راه‌اندازی آن شاهد اشتغالزایی اولیه ۳۰۰۰ نفری در استان خواهیم بود.

وی در خصوص اقدامات اولیه در بخش پوشاک سیستان و بلوچستان، یادآور شد:

در بخش پوشاک سیستان و بلوچستان اقدامات اولیه در استان در حال انجام است که این مهم را می‌توانیم از جمله موارد تبدیل تحریم‌ها به فرصت ارزیابی کنیم و در زمره مواردی همچون تولید لوازم خانگی به شمار آوریم که با عنایت به پیگیری‌های انجام شده در زمینه ساخت داخل حتی مورد تفقد رهبر معظم انقلاب نیز بوده است.

 

*** طرح ملی تولید پوشاک از سال گذشته در دستور کار

 

رحمانی، افزود: پوشاک از جمله مواردی بوده که هم در واردات بی‌رویه و قاچاق با چالش‌هایی جدی مواجه بودیم که خوشبختانه در ذیل اقدامات انجام گرفته امروز روند داخلی‌سازی این صنعت روند رو به بهبودی داشته و شرایط نسبت به سابق تغییر محسوسی داشته است.

وزیر صمت، خاطر نشان کرد:

طرح ملی تولید پوشاک از سال گذشته در دستور کار بوده و ۵ استان به عنوان پایلوت طرح را عملیاتی کرده و در همین راستا دو استان سیستان و بلوچستان و کردستان نیز برای اجرای طرح به استان‌های مذبور اضافه خواهند شد.

وی، اضافه کرد: با توجه به اینکه پوشاک همچون طرح فرش با سرمایه کم قابل اجراست، تلاش می‌کنیم از محل اعتبارات تبصره ۱۸ و سایر اعتبارات قابل تخصیص این طرح را وارد فاز اجرایی کنیم که البته نیازمند حمایت همه جانبه استانداران و فرمانداران است.

 

*** سیاست کلی وزارت صمت

 

رحمانی، گفت: در قالب شرکت‌های استانی تکمیل زنجیره تولید پوشاک می‌تواند به فعالسازی مشاغل خانگی و واحدهای کوچک صنعتی در استان کمک نماید.

وزیر صنعت، معدن و تجارت، تاکید کرد:

سیاست کلی وزارت صمت بر این اصل استوار است که هر کالایی که به میزان تامین نیاز داخلی در کشور تولید شود با ممنوعیت و محدودیت واردات کالای مشابه مواجه خواهد شد، این مهم در حوزه صادرات نیز در حال انجام است و اخیراً در صادرات مواد خام معدنی تعرفه صادرات را افزایش داده‌ایم.

رحمانی در ادامه، گفت: این مهم در راستای تاکیدات موکد رهبر معظم انقلاب و همچنین سیاست کلی دولت است که مانع انجام خام‌فروشی و صادرات آن شویم که هدف عمده آن ایجاد ارزش افزوده و ایجاد اشتغال پایدار برای کشور است مگر اینکه در جایی ظرفیت فرآوری در داخل نیست و ممانعتی وجود ندارد.

 

*** راه‌اندازی شهرک صنفی _ صنعتی در سیستان و بلوچستان

 

وی، اعلام کرد: در سال های قبل ۲۳ میلیون تن صادرات سنگ آهن داشتیم که در سال ۹۷ به زیر ۸ میلیون تن کاهش یافته است، با عنایت به افزایش تولیدات صنایع داخل این ۱۵ میلیون تن مصرف داخلی شده و امروز تبدیل به فرصتی در صادرات فولاد و محصولات فولادی شده است.

رحمانی، ادامه داد: همین رویکرد باعث شده است که در رشد تولید فولاد از میانگین جهانی پیشی گرفتیم و رتبه دهم دنیا را به دست آوردیم.

وزیر صمت، گفت: در خصوص راه‌اندازی شهرک صنفی _ صنعتی در سیستان و بلوچستان دستور لازم صادر شده که با پیگیری لازم هر چه سریعتر عملیاتی خواهد شد.

وی در خصوص تامین سرمایه در گردش مورد نیاز واحدها، تصریح کرد:

در مورد تامین سرمایه در گردش مورد نیاز واحدها، یکی از راهکارهای تحقق رونق تولید تامین نقدینگی واحدها است، با توجه به تاکیدات رهبر معظم انقلاب حفظ وضعیت موجود و اشتغال اولین راهبرد اجرایی وزارت صنعت، معدن و تجارت است لذا نباید در مواردی که ظرفیت‌های تولیدی در واحدهایی وجود دارد به سبب عدم تامین سرمایه در گردش با مانع جدی مواجه شود.

 

*** تامین نقدینگی واحدهای صنعتی

 

رحمانی، تاکید کرد: با نگاه تسهیل‌گری باید به تولید کشور توجه شود و ما اگر در بخش تامین نقدینگی کوتاهی به خرج دهیم در برابر مردم مسئول هستیم و باید پاسخگوی عملکرد خود باشیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت، ادامه داد:

تامین نقدینگی واحدهای صنعتی امروز مورد توجه ویژه شخص رئیس‌جمهور و هیات دولت و وزرای مربوطه است و این مسئله یک اولویت بدیهی است و حتما باید تامین بشود.

وی، بیان کرد: اجرای شهرک‌های صنعتی مشترک با کشورهای همسایه جزو سیاست‌های وزارت صمت است و در این خصوص اقدامات و تفاهماتی با برخی کشورها انجام گرفته و ضرورت دارد این موضوع در سیستان و بلوچستان نیز به طور جد دنبال شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت، خاطر نشان کرد :

۱۶ ماه است در یک جنگ سخت اقتصادی به سر می‌بریم و نشانه‌گیری دشمنان مستقیما روی تولید متمرکز شده است، خوشبختانه بر خلاف تصور آن‌ها رویه کنونی صنعت کشور رو به بهبودی است که البته منوط به اعمال برخی سیاست‌های حمایتی داخلی از جمله در بخش تامین مالی به هنگام است.

 

*** افزایش صدور پروانه‌های بهره‌برداری در سطح کشور

 

رحمانی، تاکید کرد: باید برخی دیدگاه‌های بخشی را اصلاح کنیم و از هیچ تلاشی برای تسهیل امور فروگذاری نکنیم، این مهم یک نمود عینی از عملکرد یک رزمنده در کارزار جنگ اقتصادی است.

وی در ادامه، گفت: خوشبختانه امروز یک ثبات نسبی در بازار کشور ایجاد شده و با رصد انجام گرفته از ۱۰۰ قلم کالای ضروری مورد نیاز مردم روند قیمت اکثراً کالاها کاهشی است در شرایط جنگ اقتصادی باید در کنار هم و همراه هم مشکلات را یک به یک حل کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص صدور جواز های تاسیس در کل کشور، اعلام کرد:

در حوزه صدور پروانه‌های بهره‌برداری در سطح کشور در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۸٫۴ درصد افزایش یافته است، یعنی علاقمندی سرمایه‌گذاران در بخش صنعتی کشور بیشتر شده اند؛ این یعنی شکست تحریم در استان سیستان و بلوچستان این عدد بالغ بر ۳۶ درصد بوده که نشانه‌ای مبرهن از تحرک خوب صنعتی استان است.

 

*** صدور پروانه‌های بهره‌برداری در سطح کشور

 

رحمانی در ادامه، گفت: در بخش صدور پروانه‌های بهره‌برداری در سطح کشور طی این مدت ۷ درصد رشد داشتیم و در استان سیستان و بلوچستان این شاخص با افزایش ۲۹ درصدی مواجه شده است، این اتفاق ارزشمند و امیدواری مردم را باید قدر بدانیم.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان، اظهار داشت :

حضور مستمر در استان‌ها و پیگیری موضوعات امروز به یک راهبرد اساسی در وزارت صمت است تا از نزدیک مسائل رصد و در مورد آن‌ها تصمیم گیری می‌شود.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 1 =

کلید مقابل را فعال کنید