کد خبر:141937
پ
توزیع ۱۱ قلم کالای اساسی
معاون دفتر امورخدمات بازرگانی وزارت صنعت:

رصد و ساماندهی توزیع ۱۱ قلم کالاهای اساسی تا پایان سال ۹۸

معاون دفتر امورخدمات بازرگانی وزارت صنعت از رصد و ساماندهی توزیع ۱۱ قلم کالاهای اساسی تا پایان سال ۹۸ خبر داد.

معاون دفتر امورخدمات بازرگانی وزارت صنعت از رصد و ساماندهی توزیع ۱۱ قلم کالاهای اساسی تا پایان سال ۹۸ خبر داد.

 

*** برگزاری کارگاه آموزشی با حضور ۱۵ استان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حمید محله‌ای در خصوص رصد و ساماندهی توزیع ۱۱ قلم کالا، اظهار داشت:

همانطور که ما در ستاد کشور با وارد‌کننده و تامین و تولید‌کننده اصلی روبرو هستیم که در زنجیره تجاری ثبت می‌کنند، ‌سازمان‌های صمت استانی باید در حیطه شناسایی صنوف خرده‌فروشی و مدیریت آن‌ها برای حضور به عنوان خریدار کالا و فروش در سطح خرده‌فروشی و تعاونی‌های مصرف محلی و استانی و شهرستانی و فروشگاه‌های مستقر زنجیره‌ای، مدیریت شبکه‌های توزیع در استان‌ها را برعهده بگیرند.

معاون دفتر امورخدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به برگزاری کارگاه آموزشی رصد کالا در زنجیره تجاری کشور، تصریح کرد:

کارگروه آموزشی که با حضور ۱۵ استان و یکشنبه بعد با حضور ۱۵ استان دیگر برگزار می‌شود ادامه رصد زنجیره تجاری کالا است که برای کالاهای شکر روغن برنج لاستیک و روغن خام و بقیه کالا که طبق تبصره ۴ ماده ۱۸ مکلف به رصد جریان تجاری هستیم و طی ماه‌های گذشته برای فعالین تجاری و شبکه‌های توزیع شروع کردیم.

 

*** ایجاد پنل مدیریتی برای سازمان‌های صمت

 

محله‌ای، عنوان کرد: انتظارداریم بعد از این کارگاه‌ها خلاهای توزیع به خصوص در خرده‌فروشی (حداقل نزدیک به ۲۰ هزارخرده‌فروش به این شبکه توزیع وصل شوند) شناسایی و رفع شوند و همه شرکت‌های پخش و تعاونی‌ها نیز اطلاعات خرید و فروش کالاها را ثبت کنند.

معاون دفتر امورخدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت، افزود:

هدف دوم ایجاد یک پنل مدیریتی برای سازمان‌های صمت استانی است که در سطح شبکه توریع و خرده‌فروشی نظارت کنند.

به گفته وی در بخش تجارت داخلی و سامانه جامع تجارت پیشرفت‌های خوبی حاصل شده و شرکت بازرگانی دولتی و شرکت‌های پخش به صورت سیستمی به شبکه وصل شدند و اطلاعات توزیع را ارائه می‌دهند.

 

*** ارائه اطلاعات فروش توسط تولید‌کننده و وارد‌کننده ارز نیمایی

 

محله‌ای با بیان اینکه ورودی اطلاعات خوب شده ولی بخش مویرگی اطلاعات پخش هنوز به خوبی اطلاعات نمی‌دهند، اضافه کرد:

کالاهایی که با ارز نیمایی وارد می‌شود مراقبت می‌خواهد تا به سادگی از شبکه خارج نشود و بدین منظور نیز تولید‌کننده و نیز وارد‌کننده ارز نیمایی مکلف است اطلاعات فروش را ارائه کند بحران سال گذشته لاستیک نیز به همین دلیل بود که اطلاعات توزیع آن مشخص نبود.

معاون دفتر امورخدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت، افزود:

خوشبختانه الان بخش عمده فروشی و شرکت‌های پخش و فروشگاه‌های زنجیره‌ای به صورت کامل کار ثبت اطلاعات موجودی کالا را انجام می‌دهند اما بخش غیر سیستمی زمان‌بر است.

وی، یادآور شد: این دوره کارگاهی به خاطر محدودیت‌های مکانی، شامل دو دوره است و مشمول معاونین بازرگانی داخلی سازمان‌های صمت استانی و کارشناسان رصد زنجیره تجاری است که در این کارگاه‌ها شرکت کرده‌اند.

 

*** در استان‌ها کارگروه رصد زنجیره تجاری شکل گیرد

 

محله‌ای، گفت: قرار است در استان‌ها کارگروه رصد زنجیره تجاری شکل بگیرد و باید جلسات منظم داشته باشند و مشکلات را بازگو کنند و اگر استان‌ها نیاز به آموزش دارد و در ثبت اطلاعات مشکل دارند مطرح کنند تا اطلاع‌دهی به صورت کامل انجام شود.

معاون دفتر امورخدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت در زمینه نتایج این کار گروه، افزود:

همین الان نتایج این کارگروه را مشاهده می‌کنیم و در حوزه برنج یا چای شمای کلی نحوه توزیع را داریم و اگر به ۸۰ درصد نتیجه نیز برسیم موفق بوده‌ایم علاوه بر این اهداف نیز افزایش پیدا می‌کند و شاید به جایی برسیم که خرده‌فروشی‌ها نیز اطلاعات فروش را ارائه دهند در برخی از کالاها از اول خرداد و در برخی از اول شهریور شروع به رصد کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه اطلاعات واردات کالاها را گمرک باید بدهد، گفت:

یکی از شاخص‌های ما این است که میزان واردات با اظهار واردات چه نسبتی دارند؟ رقم ترخیص باید با رقم توزیع همخوانی داشته باشد در سامانه انبارها مشخص است چقدر کالا ثبت شده اما قبل از آن با رقم ترخیص شده آیا همخوانی دارد یا نه؟

 

*** توزیع ۸۰ درصد کالاهای اساسی و پر مصرف توسط ۲۰ درصد شبکه پخش

 

محله‌ای در ادامه از توزیع ۸۰ درصد کالاهای اساسی و پر‌مصرف توسط ۲۰ درصد شبکه پخش خبر داد و افزود:

۸۰ درصد توزیع توسط ۲۰ درصد شبکه توزیع که شامل ۱۵۰ شرکت پخش سراسری است انجام می‌شود که اکثرا سامانه و سیستم توزیع دارند.

وی، تصریح کرد: خرده‌فروشی‌ها باید با هماهنگی استان‌ها در سامانه تجارت داخلی ثبت‌نام و خرید از شبکه توزیع را تایید کنند و اگر بی‌تفاوت باشند یا ۲ بار فاکتور ارسال شود اما در تایید یا تایید نکردن فاکتور بی‌تفاوت باشند ارسال کالا برایشان ممنوع می‌شود.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون دفتر امورخدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت در پایان، اظهار کرد:

برای اینکه مشکلی در شبکه‌های توزیع ایجاد نشود باید زیر‌ساخت‌ها را آماده می‌کردیم الان آماده شده در سطح خرده‌فروشی به خوبی در استان‌ها پیش می‌رود.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید