کد خبر:141627
پ
لایحه تجارت موجب از هم پاشیدگی کسب و کار
دبیر کل مجمع کارآفرینان ایران:

لایحه تجارت موجب از هم‌پاشیدگی فضای کسب‌و‌کار خواهد شد

دبیر کل مجمع کارآفرینان ایران، لایحه تجارت را موجب از هم‌پاشیدگی فضای کسب‌و‌کار دانست.

دبیر کل مجمع کارآفرینان ایران، لایحه تجارت را موجب از هم‌پاشیدگی فضای کسب‌و‌کار دانست.

 

*** لایحه تجارت موجب از هم‌پاشیدگی فضای کسب‌و‌کار خواهد شد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، تصویب سریع کتاب اول لایحه تجارت در مجلس شورای اسلامی با انتقاد تشکل‌های صنفی حوزه اقتصادی مواجه شد، در ابتدا اتاق بازرگانی با ارسال نامه‌ای به رئیس مجلس انتقادات خود را نسبت به مفاد لایحه تجارت مطرح کرد و در ادامه دیگر تشکل‌ها و فعالان حوزه اقتصاد به جمع منتقدان لایحه تجارت پیوستند.

حمیدرضا غزنوی، ضمن انتقاد از فرایند تدوین لایحه تجارت، اظهار کرد:

مسائل مجلس شورای اسلامی مسائل تخصصی است و با ارسال موضوعات به کمیسیون‌ها تخصصی‌تر نیز می‌شود، مسائل لایحه تجارت نیز به کمیسیون قضایی سپرده شد و این کمیسیون نیز کار را به کارگروه لایحه تجارت داد اما انتظار می‌رفت این کارگروه دقت بیشتری به خرج می‌داد و با فعالان و تشکل‌های اقتصادی و اساتید و دانشگاهیان حوزه اقتصاد بیشتر مشورت می‌کرد.

 

*** نظر کارآفرینان و اقتصاددان‌های بزرگ ایران

 

دبیر کل مجمع کارآفرینان ایران، ادامه داد:

نکته مهم آن است که به نظر من نمایندگان مجلس چندان در عمق این قانون فرو‌ نرفته‌اند و علی‌رغم مدت زمان طولانی که برای بررسی آن صرف شد اما از لحاظ عمق برای آن وقت نگذاشته‌اند؛ این لایحه بیش از یک هزار ماده دارد و چون این قانون، قانون مادر حوزه اقتصاد است یک تغییر کوچک در آن پیامدهای بزرگی در حوزه اقتصاد ایجاد می‌کند.

وی، خاطر نشان کرد: باید کار کارشناسی با دقت زیاد و با مشورت بخش‌های متعدد صورت می‌گرفت در این راستا باید نظر مشورتی مجمع کارآفرینان و اقتصاددان‌های بزرگ ایران را می‌گرفتند، کاری که انجام نشد؛ در نتیجه تصویب بیش از سیصد ماده از این قانون آن نیز به فوریت در مجلس به مصلحت اقتصاد امروز ما نبود.

غزنوی، ضمن مقایسه قانون فعلی تجارت با لایحه جدید تجارت، گفت:

اگر قانون تجارت قبلی بد بود باز به مراتب بهتر از لایحه‌ای است که کار اساسی روی آن انجام نشده باشد، حتی گویا مرکز پژوهش‌های مجلس نیز روی این لایحه تجارت زیاد کار نکرده است در نتیجه اگر راهی باشد که بتوان جلو تصویب و اجرای این لایحه را گرفت باید دنبال شود زیرا بزرگان اقتصاد روی این قانون تشکیک کرده‌اند.

 

*** نحوه اجرای احتمالی لایحه جدید تجارت

 

دبیر کل مجمع کارآفرینان ایران درباره نحوه اجرای احتمالی لایحه جدید تجارت، بیان کرد:

برنامه مجلس این است که ۳۰۰ ماده اول لایحه تجارت را پس از تغییر به مرحله اجرا بگذارند و بر اساس بازخورد آن مابقی مواد را تغییر دهد در صورتی که این فکر اشتباه است زیرا چهل و خورده‌ای ماده اول لایحه برای باقی مانده مواد لایحه تعیین تکلیف می‌کند و هر بازخوردی نیز داشته باشد فایده ندارد.

وی، درباره اقدامات این مجمع برای اصلاح لایحه تجارت، افزود:

ما در حال بررسی هستیم که ببینیم راهکار قانونی چیست، کارشناسان امور مجلس ما و کارشناسان تحقیق و پژوهش در حال کار روی این موضوع هستند و ان‌شاءالله به زودی موضع مجمع کارآفرینان را در این خصوص اعلام می‌کنیم.

 

*** آثار ابهام قانون لایحه تجارت بر اقتصاد کشور

 

غزنوی در خصوص آثار ابهام این قانون بر فعالیت اقتصادی کشور نیز گفت:

اول این‌که اگر طرفین قرارداد تجاری به اختلاف بخورند این اختلاف تقریباً برای مرجع قضاوت‌کننده زیاد روشن نیست؛ دوم  آنکه راه را برای مفسده باز می‌گذارد زیرا راه برای تفسیر رای باز است چرا که موارد ابهام‌آمیز این قانون نسبت به قانون تجارت قبلی بسیار زیاد است که تاثیر شوم خود را بر اقتصاد خواهد گذاشت.

دبیر کل مجمع کارآفرینان ایران با اشاره به پیامدهای تصویب و اجرا سریع اصل ۴۴ قانون اساسی به عنوان یک تجربه نیز افزود:

در بحث خصوصی‌سازی و اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی نیز ریزه‌کاری‌ها دیده نشد و این امر اقتصاد کشور را با مشکل مواجه کرد، نهایتا رهبر معظم انقلاب سیاست‌های اصل ۴۴ را ابلاغ کردند تا موارد مشکل دار اصل ۴۴ اصلاح شود.

 

*** جلوگیری از تصویب لایحه تجارت

 

وی در ادامه بیان کرد: با توجه به تحریم‌ها و وضعیت خاص اقتصادی کشور درحالی که دشمن در تلاش برای آسیب‌رساندن به اقتصاد کشور است، نباید خودمان با تصویب برخی قوانین موجب از هم‌ پاشیدگی فضای کسب‌و‌کار شویم؛ براین اساس به نظر می‌رسد شورای نگهبان باید به دنبال راهکار باشد در این راستا شورای نگهبان نباید فقط از منظر فقهی و شرعی این مسئله را بررسی کند چرا که این مسئله کلان اقتصاد است.

غزنوی، ادامه داد: با بازگرداندن لایحه تجارت به مجلس فرصت برای تحقیق و بررسی بیشتر وجود دارد؛ امیدوارم شورای نگهبان با رد لایحه تجارت از تصویب آن جلوگیری کند تا مجلس دقت بیشتری به خرج دهد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دبیر کل مجمع کارآفرینان ایران در پایان، اظهار کرد:

در این راستا باید رسانه‌ها هم ورود کنند تا افکار عمومی روشن شود به نظر من رسانه‌ها می‌توانند در جلوگیری از تصویب نهایی این لایحه موثر باشند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری فارس
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول