کد خبر:141094
پ
ناکارآمد بودن اخذ عوارض ۲۵ درصدی از صادرات سنگ آهن
رئیس کمیسیون معدن انجمن سنگ ایران

ناکارآمد بودن اخذ عوارض ۲۵ درصدی از صادرات سنگ آهن

رئیس کمیسیون معدن انجمن سنگ ایران تصمیم اخذ عوارض ۲۵ درصدی از صادرات سنگ آهن را ناکارآمد عنوان کرد.

رئیس کمیسیون معدن انجمن سنگ ایران تصمیم اخذ عوارض ۲۵ درصدی از صادرات سنگ آهن را ناکارآمد عنوان کرد.

 

*** ناکارآمد بودن اخذ عوارض ۲۵ درصدی از صادرات سنگ آهن

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عزیز میرزائیان در گفتگو با رسانه‌ها با اشاره به مواد مواد ۱۶ و ۱۷ قانون معادن، تصریح کرد:

بر اساس این مواد که در سال ۱۳۷۷ تصویب شده، توجه دولت به فرآوری، ارزش افزوده و صادرات در بخش معدن جلب شده، اما این مهم تاکنون اجرایی نشده است.

 

وی یادآور شد: موضوع تصمیم اخذ عوارض ۲۵ درصدی از صادرات سنگ آهن از مهر ماه ۹۸ که با تصویب شورای اقتصاد شکل اجرایی به خود خواهد گرفت، بدون رایزنی با صاحب نظران و متخصصان این بخش صورت گرفته و نمی‌تواند کمکی به این بخش کند.

میرزائیان افزود: برخی مسئولان وزارت صنعت در توجیه عملکرد اخذ عوارض از صادرات سنگ آهن، ایران را با استرالیا مقایسه کرده‌اند که این امر غیر قابل تطبیق است.

استرالیا امروز تحریم نیست و نیازی به صدور سنگ آهن ندارد، اما ایران نیازمند آزادسازی برای گذر از شرایط بحرانی کنونی است.

 

*** اجراسازی قانون بهبود فضای کسب و کار

 

رئیس کمیسیون معدن انجمن سنگ ایران، اضافه کرد:

معاونت حقوقی رییس‌جمهوری به تازگی در ابلاغی به دستگاه‌های اجرایی از جمله وزارت صنعت، ضرورت اجراسازی قانون بهبود فضای کسب و کار را مورد تاکید قرار داده، اما دستگاه‌ها بی اعتنا به این امر، با برخوردهای شخصی و پشت درهای بسته برای یک این بخش به اتخاذ تصمیم می‌پردازند.

وی گفت: پیش از این وزارت صنعت اخذ عوارض از صادرات سنگ آهن را به شیوه پلکانی از پنج تا ۱۵ درصد ابلاغ کرد که این موضوع نیز از پشتوانه کارشناسی برخوردار نبود و این رویه کماکان ادامه دارد.

 

*** انتقاد شرکت ذوب آهن از صادرات سنگ آهن

 

میرزائیان پیرامون انتقاد ذوب آهن از صادرات سنگ آهن، گفت:

این واحد صنعتی کشور با مشکل نقدینگی روبرو است و مدت‌ها به معدنکاران بدهی داشت و اکنون نیز وضعیت روشن نیست، بنابراین بهره‌برداران معادن سنگ آهن برای بقای خود ناگزیر از صادرات هستند.

رئیس کمیسیون معدن انجمن سنگ ایران خاطرنشان کرد:

فعالان بخش معدن از وزارت صنعت درخواست دارند به شکل شخصی و انفرادی تصمیم‌گیری نکنند و به مشاوره با اهل حرفه و متخصصان بها دهند.

به گفته وی، رعایت قانون بهبود فضای کسب و کار هزینه‌ای برای وزارت صنعت ندارد، بلکه زمان تصمیم‌گیری را برای زمانی کوتاه به تعویق می‌اندازد، اما نتیجه موثر آن مورد اقبال همه دست اندرکاران است.

 

*** تصمیم‌گیری شخصی حاصلی جز ضرر و زیان به دنبال نخواهد داشت

 

میرزائیان افزود: چنانچه در برنامه‌ریزی‌ها کلان‌نگری وجود داشته باشد، کشور به سامان می‌رسد، اما تصمیم‌گیری شخصی حاصلی جز ضرر و زیان به دنبال نخواهد داشت.

وی تصریح کرد: طرح موضوع خام‌فروشی در حالی صورت می‌گیرد که ده‌ها سال از صدور نفت خام ایران می‌گذرد، چنانچه در کشور زیرساخت‌های لازم برای استفاده از سنگ ‌آهن تولیدی بدون قیمت دستوری فراهم باشد، تمامی بهره‌برداران سنگ آهن معادن را در اختیار تولید کنندگان قرار می‌دهند.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، آمارهای غیر رسمی حاکی از ذخیره ۵٫۱ میلیارد تنی سنگ آهن در کشور حکایت دارد که از این رقم بیش از سه میلیارد تن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + شش =

کلید مقابل را فعال کنید