کد خبر:141287
پ
واردات قطعات غیراستاندارد

نظارت و محدودیت بر واردات قطعات غیراستاندارد / ضرورت لغو مجوز واردات این کالاها

با توجه به واردات قطعات غیراستاندارد به بازار و تاثیر این قطعات در تولید ملی نظارت و محدودیت بر واردات این قطعات و ضرورت لغو مجوز واردات این کالاها بیش از پیش از احساس می‌شود.

با توجه به واردات قطعات غیراستاندارد به بازار و تاثیر این قطعات در تولید ملی نظارت و محدودیت بر واردات این قطعات و ضرورت لغو مجوز واردات این کالاها بیش از پیش از احساس می‌شود.

 

*** واردات قطعات غیراستاندارد به بازار

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، چندی پیش رئیس سازمان ملی استاندارد با اشاره به غیراستاندارد بودن برخی از قطعات وارداتی اظهار کرده بود که سازمان ملی استاندارد قطعات مشمول استاندارد اجباری تولید داخل و همچنین وارداتی را کنترل می‌کند اما در این میان تعداد زیادی از قطعات خودرو مشمول استاندارد اجباری نیستند.

این در حالی است که وظیفه خودروسازان نظارت بر قطعاتی است که مشمول استاندارد اجباری نیستند.

به گفته نیره پیروزبخت، مشکل، غیر استاندارد بودن قطعات خودرو قاچاق است چرا که حتی بر این دسته از قطعات که مشمول استاندارد اجباری هستند نیز نمی‌توان نظارت داشت.

اما با این حال شکایات در زمینه غیراستاندارد بودن برخی از قطعات با وجود نظارت بر روند تولید و همچنین فرایند واردات آن‌ها از سوی سازمان ملی استاندارد و گمرک، همچنان ادامه دارد و بسیاری از فعالان این حوزه مشکلات به وجود آمده را ناشی از نبود نظارت عنوان می‌کنند.

 

*** نحوه نظارت بر استاندارد قطعات وارداتی

 

در همین حال مدیرکل نظارت بر استاندارد صنایع فلزی سازمان ملی استاندارد در خصوص استاندارد قطعات وارداتی و نحوه نظارت بر آن‌ها می‌گوید:

قطعات وارداتی مشمول استاندارد اجباری روند خاص خود را دارد و از گمرک اطلاعات وارد سامانه مربوطه شده و پس از آن وارد موضوع آزمون، بازرسی واخذ مدارک مثبته کیفی شود در صورت مثبت بودن، تاییدیه‌ای تحت عنوان coc برای قطعات صادر می‌شود.

پیمان پیرایش با بیان این که اگر مشکلی در زمینه استاندارد قطعات وجود نداشته باشد، گمرک نسبت به ترخیص اقدام می‌کند، می‌افزاید:

اما در مورد کالاها و قطعاتی که مشمول استاندارد اجباری نیست یا گمرک از بابت تایید ماهیت و یا اگر ویژگی خاصی مدنظر گمرک باشد به سازمان ملی استاندارد ارسال می‌کند تا به تایید برسد بر این اساس تعیین ماهیت و ویژگی‌های مورد نظر گمرک از سوی سازمان استاندارد انجام و پاسخ آن به گمرک ارسال و سپس کالا ترخیص می‌شود.

وی با تاکید بر این که در این میان این امکان وجود دارد که گمرک بر اساس سابقه خود دستور ترخیص کالایی که مشمول استاندارد اجباری نیست را صادر کند اما در خصوص بازرسی از استاندارد قطعات موجود در بازار نیز، می‌گوید:

برخی از قطعات موجود در بازار قطعات مشمول استاندارد اجباری است بر این اساس واحدهای تولیدی این قطعات و هم قطعات وارداتی موجود در بازار که مشمول استاندارد بوده در قالب طرح طاها مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در این زمینه کارشناسانی از استاندارد به صورت مجزا کالاهای وارداتی و تولید داخل مشمول استاندارد اجباری را رصد کرده و بر روند تولید و عرضه آن‌ها نظارت می‌کنند.

 

*** نظارت و محدودیت بر واردات قطعات غیراستاندارد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، اقدامات سازمان ملی استاندارد و گمرک با هدف نظارت و محدودیت بر واردات قطعات غیراستاندارد در حالی است که نمایندگان مجلس نیز معقتدند با افزایش واردات قطعات و کمبود نظارت بر این امر، هم‌اکنون قطعات بی‌کیفیت به شدت وارد بازار و همچنین خطوط تولید خودروسازان شده که در این شرایط لازم است دولت با هدف جلوگیری از این مشکل نسبت به لغو مجوز واردات این کالاها با هدف حمایت از تولید داخل اقدام کند.

 

انتهای پیام///

منبع
خودروکار
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید