کد خبر:140694
پ
همکاری ایمیدرو و استان فارس

همکاری ایمیدرو و شرکت مواد معدنی در طرح‌های اکتشافی برای احیای معادن کوچک مقیاس

جلسه رونق تولید و بررسی نحوه مشارکت سازمان ایمیدرو و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در طرح‌های اکتشافی برای احیای معادن کوچک مقیاس برگزار شد.

جلسه رونق تولید و بررسی نحوه مشارکت سازمان ایمیدرو و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در طرح‌های اکتشافی برای احیای معادن کوچک مقیاس برگزار شد.

 

*** همکاری ایمیدرو و استانداری فارس

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وجیه‌اله جعفری در جلسه رونق تولید و بررسی نحوه مشارکت سازمان ایمیدرو و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، اظهار کرد:

به منظور بررسی طرح احیای معادن کوچک مقیاس و اکتشاف معادن شمال و شمال شرق استان فارس، اکتشاف جنوب استان (دولومیت لامرد ) وسایر طرح‌های صنعتی و معدنی در فارس حضور یافتیم که در همین راستا با کمک و همکاری استانداری فارس و متولیان حوزه معادن و صنایع معدنی می‌توان تعدادی معادن کوچک مقیاس را فعال کرد که این مهم با حمایت استاندار درحال اجرا و استخراج است.

مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، افزود:

ایمیدرو اعلام آمادگی کرده است تا آنچه را که نیاز به اعتبار برای اکتشاف مواد معدنی در استان است، تخصیص دهد همچنین در ایجاد زیرساخت‌ها و فرآوری معادن کوچک مقیاس استان فارس کمک خواهد شد و استانداری نیز با همکاری در بخش‌هایی همچون صدور پروانه اکتشاف و اخذ موافقت‌هایی همچون منابع طبیعی می‌تواند به رفع مشکلات فعال‌سازی معادن کوچک مقیاس این استان کمک کند که این مهم بحمد‌اله در دست اقدام و به نتایج خوبی رسیده است ازجمله اینکه پهنه‌هایی نیز تعریف شده است.

 

*** امکان توسعه معادن سنگ آهن استان فارس

 

وی، اضافه کرد: طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌مقیاس با هدف استفاده از سرمایه‌های بخش خصوصی، افزایش تولید مواد معدنی، توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق کمتر توسعه‌ یافته در ۴ حوزه : بسیج کمک‌های دولت برای راه‌اندازی طرح شناسایی سرمایه‌گذاران، شناسایی سرمایه‌پذیران  و  همکاری با انجمن‌ها و تشکل‌ها متمرکز شده است.

حمیدرضا ایزدی نیز در این جلسه در راستای احیاء معادن کوچک مقیاس، اظهار کرد:

امکان توسعه معادن سنگ آهن استان با حداقل ۵۴ میلیون تن ذخیره با راهبری سازمان ایمیدرو و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران و بخش‌های خصوصی فراهم است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس، افزود:

با تجمیع معادن کوچک مقیاس علاوه بر تأمین نیاز داخل، می‌توان رویکردی به بازارهای صادراتی نیز داشت، به گونه‌ای که چند معدن کوچک که در شعاع نزدیکی به یکدیگر قرار گرفته‌اند، می‌توانند نسبت به ایجاد یک واحد فرآوری اقدام کرده و این امکان فراهم می‌شود که بازار مصرف ماده معدنی استخراج شده فراهم گردد و منجر به تثبیت فعالیت و استمرار آن، توسعه سرمایه‌گذاری، ایجاد اشتغال و تکمیل زنجیره ارزش شود.

 

*** ۱۵ معدن سنگ آهن هماتیتی استان فارس

 

وی، اضافه کرد: در فاز اول، تعداد ۱۵ معدن سنگ آهن هماتیتی استان فارس که از بازار مناسبی برای فروش برخوردار نیستند مورد ارزیابی قرار گرفته تا با مشارکت سایر بخش‌ها و راهبری وزارت صمت، سازمان ایمیدرو، شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، سازمان صمت و استانداری فارس زمینه فعال‌سازی و استمرار فعالیت آن‌ها فراهم شود.

ایزدی در ادامه، بیان کرد: در پی فعال‌سازی و احیای معادن حداقل ۲۰۰ فرصت شغلی مستقیم در بخش معادن ایجاد خواهد شد در همین راستا (با احداث کنستانتره ۴۰۰ هزار تنی) استخراج واقعی معادن استان نیز حدود ۸۰۰ هزار تن در سال افزایش خواهد یافت.

رییس سازمان صنعت ، معدن وتجارت استان فارس در ادامه، تصریح کرد:

فارس با تعداد ۶۱۹ معدن دارای پروانه بهره‌برداری و بیش از ۴۸ مجوز برداشت با استخراج اسمی ۵۳ میلیون تن واشتغال ۸۲۴۵ نفر در شاخص کشوری از نظر تعداد معادن فعال رتبه ۲ در اشتغال رتبه ۷ در استخراج اسمی واقعی رتبه ۵ و در ذخیره مواد معدنی رتبه ۸ کشوری را دارا است.

 

*** ظرفیت و پتانسیل سنگ‌های مرمریت و سنگ چینی

 

وی در خصوص ظرفیت و پتانسیل سنگ‌های مرمریت و سنگ چینی، افزود:

اکنون حدود ۱۶۰ معدن سنگ مرمریت و چینی در فارس فعالیت می‌کنند که با استخراج سالانه بیش از ۴.۲ میلیون تن حدود ۱۸ درصد از سنگ ساختمانی و نمای کشور را تامین می‌کند این معادن بیش از ۵۰ درصد از کل اشتغال معدنی استان را به خود اختصاص داده است و بخشی از سنگ استخراج شده صادر و مابقی در بیش از ۳۵۰ واحد سنگبری استان مصرف می‌شود.

ایزدی به طرح‌های پیشنهادی به سازمان ایمیدرو اشاره کرد و گفت:

در راستای استفاده از توانمندی‌های فنی و مالی ایمیدرو و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران از اردیبهشت ماه سال ۹۸ جلساتی با حضور رئیس محترم هیات عامل ایمیدرو و استاندار محترم فارس در استان برگزار که اقدام به تعریف طرح‌های مهم و تاثیرگذار در بخش معدن استان گردید که روند اجرای این طرح‌ها در جلسات دوم و سوم نمایندگان شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، سازمان ایمیدرو، استانداری و سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس پیگیری و با شتاب قابل قبولی در حال اجرا می‌باشد.

 

*** احیا معادن کوچک مقیاس موجب ارزش افزوده

 

یداله رحمانی نیز اظهار کرد: طرح احیای معادن ، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس به عنوان یکی از طرح‌های اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه اقتصاد مقاومتی لحاظ شده و در شرایط فعلی، یکی از نقاط قوت و امید‌بخش در ایجاد اشتغال پایدار، توسعه صادرات، تقویت زنجیره‌های تأمین و ایجاد ارزش در بخش معدن و ایجاد فرصت‌های مناسبی برای معرفی سرمایه‌گذاری‌های مرتبط با بخش معدن و شفاف‌سازی و ساده‌سازی فرآیندهای حضور و مشارکت در جامعه معدنی استان وکشور است.

معاون هماهنگی و امور اقتصادی استانداری فارس، افزود:

احیا معادن کوچک مقیاس موجب ارزش افزوده بیشتر، ارتقاء جایگاه معادن استان فارس و کشور و نیز توسعه فعالیت‌های اقتصادی است، هم‌افزایی و همکاری و تلاش‌های صورت گرفته این جلسات وسایر کارگروها در توسعه استان وکشور موثر است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، گفتنی است که ارزیابی‌ها نشان می‌دهد معادن کوچک مقیاس و متوسط ۳.۹۸ درصد معادن کشور را تشکیل می‌دهند، معادن کوچک مقیاس ۸۵ درصد اشتغال و ۶۵ درصد تولید را در بخش معدن به خود اختصاص می‌دهند.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول