کد خبر:140249
پ
جزئیات جهش سوم صنعت پتروشیمی
وزیر نفت خبر داد

استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان برای رفع نیازهای صنعت نفت کشور

وزیر نفت از استفاده این وزارتخانه از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان برای رفع نیازهای صنعت نفت کشور خبر داد.

وزیر نفت از استفاده این وزارتخانه از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان برای رفع نیازهای صنعت نفت کشور خبر داد.

 

*** دعوت وزیر نفت از شرکت‌های دانش‌بنیان برای رفع نیازهای صنعت نفت 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بیژن زنگنه در نشستی مشترک با نمایندگان شرکت‌‌های دانش‌‌بنیان و شتاب‌‌دهنده، اظهار داشت:

از صاحبان فکر و اندیشه دعوت می‌کنم تا وزارت نفت را در راستای رفع آن بخش از نیازمندی‌های صنعت نفت که امکان رفع آن با ارائه ایده‌های خلاقانه وجود دارد، همراهی کنند.

وی ادامه داد: از مدت‌ها پیش در این فکر بودیم که چگونه امکانات صنعت نفت را در مسیر تقویت شرکت‌های شتاب‌دهنده و دانش‌بنیان به‌کار بگیریم و در همین راستا در چند ماه اخیر نشست‌هایی را با حضور نمایندگان این شرکت‌ها برگزار کرده‌ایم.

زنگنه با بیان اینکه هیچ چیز مانند «تقاضا» در حیات شرکت‌‌های دانش‌‌بنیان تعیین‌کننده نیست، ادامه داد:

با توجه به نقش اثرگذار عامل «تقاضا»، تصمیم گرفته‌ایم نیاز‌ها و چالش‌های صنعت نفت را با شما در میان بگذاریم و در مقابل، از ایده‌های شما استفاده کنیم.

طبیعتا بخشی از این ایده‌ها می‌توانند به پروژه و سپس به قرارداد تبدیل شوند.

 

*** صنعت نفت به فکر، تعقل و خلاقیت نیاز دارد

 

وزیر نفت با بیان اینکه برای برگزاری نشست‌‌های مستمر با نمایندگان دانش‌‌بنیان‌‌ها آمادگی دارد، گفت:

بدون تعارف بگویم ما بیش از هر چیز به فکر، تعقل و خلاقیت نیاز داریم. فکر و خلاقیت وجود دارد و تنها لازم است راه ارتباطی بهینه برای بهره‌مندی از آن برقرار شود.

زنگنه پیش از اعلام بخشی از این نیازمندی‌ها در حضور نمایندگان شرکت‌های دانش‌بنیان و شتاب‌دهنده، این موضوع را یادآور شد که همه نیاز‌های صنعت نفت، لزوما نیاز‌های فنی و مهندسی و دارای پیچیدگی‌های خاص نیستند، اما بعضا رفع بسیاری از آن‌ها می‌تواند در بهبود عملکرد و کاهش هزینه‌های سیستم نقشی بسزا داشته باشد.

 

*** نیازمندی‌های صنعت نفت 

 

وزیر نفت در ادامه بیان کرد:

این نیازمندی‌ها در حوزه‌های مختلف از جمله حمل‌ونقل و ترابری، مدیریت نظام‌مند جایگاه‌های عرضه سوخت، مقابله با قاچاق سوخت، بحث منابع انسانی و بهره‌مندی از سامانه به‌روز پرداخت حقوق و دستمزد، کنترل پروژه، رفع تنگنا‌های خطوط تولید، بهبود بهره‌وری نظام بهداشت و درمان صنعت نفت، ذخیره‌سازی زیرزمینی نفت، فرآورده‌های نفتی و گاز، استفاده از سامانه CHP و CCHP، توسعه استفاده از سوخت گاز طبیعی فشزده (CNG)، توجه به مختصات اقتصاد مقیاس، تکمیل زنجیره ارزش پایین‌دستی و کاهش خام‌فروشی و مهندسی است.

اغلب این نیازها، مباحثی است که عواید حاصل از رفع و چاره‌اندیشی برای آن به‌راحتی پاسخگوی هزینه‌های انجام شده خواهد شد.

زنگنه همچنین گفت: سیستم‌های سنتی به سختی پذیرای حرف‌‌های جدید و ایده‌های خلاقانه می‌شود و هر چه ساختار سیستم، سنتی‌تر و قدیمی‌تر باشد، این مقاومت‌ها نیز بیشتر خواهد بود.

بنابراین اگر گاهی سیستم در مقابل حرف و ایده شما ایستاد، مأیوس نشوید و مقاومت کنید تا به‌تدریج ایده شما در سیستم جذب شود.

وزیر نفت در باب هر یک از نیازمندی‌هایی که مطرح کرد، توضیحاتی نیز ارائه داد و نکاتی را یادآور شد.

 

*** بهره‌مندی بیشتر صنعت نفت از ایده‌ها و افکار نوین و خلاقانه

 

زنگنه با اشاره به گستردگی صنعت نفت و وجود خوراک ارزان در کشور، گفت:

برای افزایش بهره‌وری، اشتغال‌زایی و درآمدزایی بیشتر، فرصت‌های زیادی در صنعت عظیم نفت وجود دارد و ما معتقدیم که باید به جوانان کمک کرد تا امکان استفاده از این فرصت‌ها فراهم شود.

وی همچنین با اشاره به زمین ۱۷ هکتاری انبار نفت ری که وزارت نفت برای استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان و شتاب‌دهنده در نظر گرفته است، ابراز امیدواری کرد با رونق این کسب‌وکارها، امکان بهره‌مندی بیشتر صنعت نفت از ایده‌ها و افکار نوین و خلاقانه فراهم شود.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، پس از سخنان وزیر تعدادی از مدیران شرکت‌های دانش‌بنیان و شتاب‌دهنده حاضر در جلسه نظرات خود را بیان کردند و در پایان نیز مقرر شد این نشست‌ها برای تبادل نظر و هموار کردن مسیر حمایت و همکاری با این شرکت‌ها ادامه یابد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 1 =

کلید مقابل را فعال کنید