کد خبر:140259
پ
مدیر کل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران
مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران

توسعه تجارت با کشورهای همسایه از اولویت‌های اصلی وزارت صنعت است

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران، توسعه تجارت با کشورهای همجوار را از اولویت‌های اصلی وزارت صنعت عنوان کرد.

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران، توسعه تجارت با کشورهای همجوار را از اولویت‌های اصلی وزارت صنعت عنوان کرد.

 

*** بازار عراق در صدر بازارهای صادراتی ایران

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مسعود کمالی اردکانی با اشاره به نقش همسایگان کشور در توسعه تجارت، اظهار داشت:

در میان همسایگان، کشورهای عربی سهم بیشتری از صادرات ایران را به خود اختصاص داده‌اند به طوریکه در سال گذشته بیش از ۶۷ درصد صادرات کشور به حوزه کشورهای عربی صورت گرفته است.

وی بازار عراق را در صدر بازارهای صادراتی ایران در کشورهای همسایه توصیف کرد و گفت:

میزان صادرات کالاهای ایران به عراق که طی ۵ سال گذشته در سطح حدود ۶ میلیارد دلار باقی مانده بود در سال ۱۳۹۷ با توجه به افزایش نرخ ارز به نزدیک ۹ میلیارد دلار افزایش یافت که رشدی معادل ۳۷ درصد را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد.

 

*** توسعه تجارت با کشورهای همجوار از اولویت‌های اصلی وزارت صنعت است

 

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اهمیت روابط با کشورهای همسایه در شرایط حساس کنونی و تحریم‌های آمریکا که موجب شده است که توسعه تجارت با کشورهای همجوار در اولویت جزو اولویت‌های اصلی  وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گیرد، گفت:

روند صادرات ایران به ۱۵ کشور همسایه طی یک دهه گذشته همواره با رشد تدریجی و متوازن همراه بوده و بازارهای مذکور به طور متوسط هدف بیش از نیمی از صادرات کشور بوده‌اند.

کمالی اردکانی افزود:

این در حالی است که طی سال‌های گذشته میزان واردات عراق از جهان رقمی میان ۴۰ تا ۵۰ میلیارد دلار گزارش شده است و سهم ایران در این بازار در مقایسه با رقبای منطقه‌ای و بین‌المللی مناسب است.

 

*** اقلام مهم صادراتی ایران به عراق

 

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی صادرات ایران به عراق را محدود به کالا ندانسته و از خدمات فنی مهندسی و برق به عنوان اقلام مهم صادراتی ایران به عراق نام برد و گفت:

ثبات نسبی اقتصاد عراق، توجه سیاستگذاران اقتصادی این کشور را به سمت توجه به تولید داخل و بازسازی صنایع با اتکا به پیشینه صنعتی و درآمدهای حاصل از فروش نفت جلب نموده است.

قانون جدید سرمایه‌گذاری خارجی عراق نیز با هدف حمایت از تولید داخل از طریق جلب سرمایه‌گذاران شرکای خارجی تدوین شده است و به تدریج این کشور به سمت گسترش ممنوعیت‌های واردات در جهت حمایت از تولید داخل حرکت می‌نماید.

 

*** تعیین استراتژی میان‌مدت بنگاه‌های تولیدی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیر کل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران در پایان، اظهار داشت:

لازم است استراتژی میان‌مدت بنگاه‌های تولیدی و صادراتی رقابت‌پذیر ایرانی در بازار عراق از طریق حضور مستقیم جهت تولید و فروش داخلی و صادرات تعیین گردد و شرکت‌های توانمند ایرانی باید از هم‌اکنون بدنبال کسب آمادگی‌های لازم جهت این تغییر رویکرد باشند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید