کد خبر:140052
پ
کسب و کارهای اینترنتی
در پنجاه و چهارمین جلسه کمیته نظارت بر کسب و کارهای اینترنتی انجام شد

رونمایی از سامانه پایشگر هوشمند کسب و کارهای اینترنتی

سامانه پایشگر هوشمند کسب و کارهای اینترنتی در پنجاه و چهارمین جلسه کمیته نظارت بر کسب و کارهای اینترنتی رونمایی شد.

سامانه پایشگر هوشمند کسب و کارهای اینترنتی در پنجاه و چهارمین جلسه کمیته نظارت بر کسب و کارهای اینترنتی رونمایی شد.

 

*** پایش کسب و کارهای اینترنتی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در پنجاه و چهارمین جلسه کمیته نظارت بر کسب و کارهای اینترنتی که در محل مرکز توسعه تجارت الکترونیکی برگزار شد به بیان کلیاتی در خصوص پایش کسب و کارهای اینترنتی پرداخت و اظهار داشت:

پیش از این، نظارت‌ بر فعالیت کسب و کارهای اینترنتی به صورت سنتی و انسان ‌محور انجام می‌‌شد ولی با اقدامات انجام گرفته در ماه‌‌های گذشته، طرح پایشگر هوشمند به اجرا درآمده که در این طرح به صورت هوشمند حدود ۳۵۰۰ کسب و کار اینترنتی دارای نماد اعتماد الکترونیکی مورد بازرسی و پایش قرار گرفتند.

علی رهبری افزود:

این پایشگر هوشمند با ۳ نوع سناریوی پایش، کسب و کارهای اینترنتی را در حوزه پایش فروش کالاهای ممنوعه، پایش اصالت نماد اعتماد الکترونیکی و پایش استفاده از درگاه‌‌های پرداخت، مورد نظارت و بازرسی قرار داده که نتایج بدست آمده حاکی از آن بود که از میان این کسب و کارها، حدود ۷۰ وب سایت اقدام به عرضه کالاهای ممنوعه از قبیل رمزارز، سکه طلا، دارو و … می‌کردند.

 

*** رصد و پایش مستمر کسب و کارهای فعال در شبکه‌‌های اجتماعی

 

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، اضافه کرد:

همچنین حدود ۱۸۰ وب‌سایت، لوگوی نماد اعتماد الکترونیکی را جعل کرده و آن را در سایت خود قرار داده بودند و ۳۳۰ وب‌سایت علیرغم ابطال یا تعلیق و یا حتی انقضای تاریخ اعتبار نماد اعتمادشان، کماکان درگاه‌های فعال پرداخت بانکی داشتند و در فازهای بعدی این طرح امید است که پایشگر هوشمند، تمامی کسب و کارهای اینترنتی و حتی کسب و کارهای فعال در پیام‌رسان‌‌ها و شبکه‌‌های اجتماعی را مورد رصد و پایش مستمر قرار دهد.

رهبری گفت: در حال حاضر حدود ۵۴ هزار کسب و کار اینترنتی دارای نماد اعتماد الکترونیکی هستند و حدود ۳۸۰ هزار کسب و کار نیز بدون اخذ این نماد درحال فعالیت می‌باشند.

لذا با توجه به گستردگی پایش‌ها و همچنین پیچیدگی‌های فنی، مقرر شده است که مسابقه بزرگی به منظور استفاده از توان علمی نخبگان و دانشگاهیان جهت پردازش هرچه بهتر اطلاعات و پایش دقیق‌تر کسب و کارهای اینترنتی برگزار گردد.

وی همچنین به تغییر پارادایم در مرکز اشاره کرد و بیان داشت که مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در تلاش برای کاهش سخت‌‌گیری‌ها در مرحله صدور مجوز و ارائه نماد اعتماد الکترونیکی گام‌هایی برداشته و می‌خواهد با تسهیل در مرحله صدور مجوز، نظارت و کنترل بر فعالیت کسب‌ و کارهای مجازی را دقیق‌تر انجام دهد.

 

*** برخورد با اقدامات مجرمانه سایت‌ها

 

در ادامه جلسه معاون امور فضای مجازی دادستان کل کشور و دبیر کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه با استقبال از هرگونه رصد فضای مجازی توسط دستگاه‌‌های مختلف بیان داشت که برخورد با سایت‌های متخلف نباید به گونه‌ای باشد که در اولین اخطار، نماد کسب‌ وکارشان باطل شود و بلکه باید مدت زمانی را برای اعتراض مهلت داشته باشند.

جاوید‌نیا گفت: برخورد با اقدامات مجرمانه سایت‌ها جزو صلاحیت کمیته نظارت بر کسب‌‌وکارهای اینترنتی نیست و باید توسط دادستانی مورد بررسی قرار گیرد و توسعه چنین سامانه‌هایی می‌‌تواند درگیری‌‌های دبیرخانه کارگروه تعیین مصادق مجرمانه را کمتر کرده و به تخصصی‌تر شدن نظارت در فضای مجازی کمک کند و این امر باید به زمینه‌ای تبدیل شود تا نظارت‌های ما در فضای مجازی به صورت تخصصی و توسط دستگاه‌‌های تخصصی مربوطه انجام شود.

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی باید به تاریخ انقضای دامنه وب‌سایت‌ها توجه داشته باشد تا مبادا کسی از دامنه صادر شده برای سایتی جدید سوء استفاده کند.

گفتنی است که در حال ‌حاضر، کارگروهی متشکل از دادستانی کل کشور و پلیس فتا به صورت ویژه در حال بررسی شناسایی و برخورد با سایت‌‌های فیشینگ هستند ولی باید توجه داشت که برای ساماندهی این وضعیت نیازمند استقرار سامانه‌‌های تشخیص تخلف در پرداخت‌ یار‌ها هستیم و بانک مرکزی و سامانه کاشف باید این موضوع را پیگیری نمایند هرچند که هم‌اکنون اقدامات بسیار خوبی در این حوزه صورت گرفته و در کمتر از ۲۴ ساعت، درگاه‌‌های شناسایی شده مسدود می‌‌شوند.

 

*** جلسه کمیته نظارت بر کسب و کارهای اینترنتی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، این جلسه با حضور نمایندگانی از معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و همچنین نمایندگانی از نهادهای عضو کمیته از جمله پلیس فتا، پلیس نظارت بر اماکن، مرکز ملی فضای مجازی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مرکز امور اصناف و بازرگانان، اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی برگزار شد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − دو =

کلید مقابل را فعال کنید